close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Moje velikonoce 6.4.2015-video

7. dubna 2015 v 22:20 | Zdenka |  JARO 2015
Dnes je velikonoční pondělí 6.4.2015, dost lenošení, přejídání a koukání na televizi, jde se ven! Určitě se mi nahromadily na váze dvě kila! Zlenivělá nasedám do auta a vyjíždím na malou okružní jízdu. Na turistiku nemám dnes formu. Jedu do Hraběšic, podívat se, jak je to s medvědím česnekem.


Zastavuji u rybníčku v Rudolticích u Sobotína, kam se sjíždí fandové z celého okolí a loví zde kapry, pstruhy aj. Dnes zde není ani noha i přesto, že sezóna je otevřena od počátku dubna. Nedivím se, jsou velikonoce, jen já šmejdím. Dívám se naproti na bílé stráně a tuším, že medvědí česnek bude ukrytý pod sněhem. To je divné jaro!
Restaurace ve stylu roubenky nabízí příjemné vnitřní i venkovní posezení. Někdy sem zajíždím, objednám si pečeného pstruha a sleduji jak "berou". Je to dobrý tip na výlet, všechno nářadí i s povolenkou je k dispozici. Příště to vyzkouším!
Zamrzlou lesní a sněhem zasypanou silnicí přijíždím k rozcestníku Traťovka 619 m. Dříve zde prý byla odborová rekreační chata ČSD, dnes zde nejsou po ní žádné stopy. Z rozcestníku jsou značené stezky směrem k Šumperku 10,5 km a na druhou stranu 2 km ke Kamenci 952 m. V létě se odtud vydám od Kamence přes další kameny, Černé kameny, Bílý kámen, až ke Skřítku a odtud dále na hřebeny až na Praděd! Tak nevím, je to dost daleko, snad to zvládnu!
Svah od Traťovky do údolí je pokrytý zamrzlým tvrdým sněhem, fouká mírný svěží vítr, je kolem nuly. Z lesa, který se zdá, že je ještě v zimním spánku, se občas ozývá zpěv ptáků. Mám studené ruce, samozřejmě jsem si nevzala rukavice!
V řídkém lesíku naproti přes silnici, mě zaujala jakási chatrč, jdu se podívat. V lese je vytrvalá zima, jsou zde ještě hromady sněhu.
V pozadí je poničená, částečně vykachlíkovaná koupelna, ale mě zaujaly rampouchy trčící z děravé střechy. Jsou kolem dokola. Je to tristní pohled a přemýšlím o tom, kdo tady asi bydlel, na samotě, obklopenou lesy. Místo mě fascinuje.
Ze silnice se dívám do údolí s obcí Hraběšice, obklopenou rozsáhlým Hraběšickým polesím, místo houbařů. Obcí protéká Hraběšický potok, který se vlévá do řeky Desné nedaleko Šumperka. Obec je chráněna před větry, díky svahům kolem.
Fotka ve větším detailu, v pozadí jsou patrné obce Nový Malín a Šumperk. V záběru vpravo trčí větve "kočiček", utrhnu si snítku. V obci je hodně chalupářů a přemítám, že by se mi zde také líbilo... na víkend. Stálých obyvatel podle posledního sčítání je kolem 64. Nejvyšší počet obyvatel byl v roce 1880 s počtem 750 osob. V dávné minulosti zde vznikla osada dřevařů a horníků, těžící železnou rudu. První zmínka je z roku 1529 (zdroj: web obce). 1.května t.r. jsou zde oslavy s pestrým programem. Je to dobrý tip na výlet.
Sjíždím z kopce do údolí a sleduji, kolik sněhu je ještě kolem dokola. Už bych chtěla jaro a ten medvědí česnek pro zdraví!
Zastavuji na parkovišti u nově zrekonstruované restaurace Pod Kamencem, blízko kostela. Tlapu do stráně, zaujal mě kostel sv. Filipa a Jakuba z roku 1818-1825. Obec Hraběšice se dříve jmenovala německy Rabenseifen, Raben znamená havran, jehož znamení je také na obecní pečeti. Dostala jsem chuť na kávu... bohužel... každé pondělí je zavřeno.
Sjíždím z Hraběšic lesní cestou do údolí k obcí Krásné, dříve nazývanou Šentál, v minulosti byla částí Hraběšic. Zabočuji doleva podél třešňové aleje směrem k Novému Malínu, dříve německy Frankštát. Kolem roku 1930 měla obec necelých 2350 obyvatel, z toho jen 236 Čechů. Po odsunu Němců sem přišli Češi z Českého Malína na Volyni, severozápadní části Ukrajiny. Na snímku je pohled od třešňové aleje k Šumperku s nejvyšším vrcholem Háj 631 m s rozhlednou.
Projíždím Malínem do kopce směrem k Mladoňovu. Snad to bude lepší, než u Hraběšic a bude zde ten česnek! Brouzdám kolem potoka, ale nikde nic, jen sem tam náznak neduživých lístků. Dnes to již vzdávám, zapomenu na léčivý česnek! A proč ho tak hledám? Je nositelem energie, snižuje tlak, působí proti ateroskleróze, posiluje činnost žaludku, urychluje trávení, ničí střevní parazity, působí při astmatu, obsahuje vitamín C, hořčiny, hojí rány aj. Sbírá se nať a může se použít k dochucení polévek, omáček, masa, vyrobit výborné pesto nebo jen tak zelené listy chroupat. Proto tuto bylinu hledám a sbírám každý rok.
Jdu zklamaně zpět k autu s koly zabořenými v blátě. Ještě snímek jakýchsi chuchvalců, nemám ani náladu přemýšlet co to je.
Touto značenou stezkou stále se stoupáním bych přišla ke Kamennému vrchu 952 m, jako z Hraběšického sedla od Traťovky.
Znovu projíždím zpět třešňovou alejí, potkávám turisty s nordickými hůlkami a sleduji, jak rychle mašírují. Uvědomuji si, jak jsem dnes líná.
Ještě fotím hráz Krásno, kde režisér Ondřej Sokol, pocházející ze Šumperka, použil záběry do stejnojmenného filmu. Premiéra byla v Šumperku dne 30.1.2014. Jedu v těsné blízkosti hráze, výletní místo pro Šumperáky a přijíždím k příjemné restauraci poblíž Šumperka. Mám chuť na kávu. Doufám, že nebude zavřeno. Zaparkuji u restaurantu a vstupuji dovnitř, jsou zde jen 2 hosté. Pitomě se ptám, jestli je obsluha, a jestli mohu dostat kávu. Trapas.
Zaujal mě krb s ohněm a praskajícími polínky, vnímám příjemné teplo a milá slečna mi přináší voňavou kávu. Nabízí mi velikonoční menu s pěti chody kolem 700 Kč, pozorně ho čtu, servírka čeká objednávku. Nakonec s díky odmítám a plácám, že bych nabrala další kilo. Přemýšlím, že jsem si mohla ke kávě dát alespoň zákusek.
Popíjím pomalu kávu, prohlížím si velikonoční dekorace, koukám z okna, pozoruji mraky a myslím si, že bude zase sněžit.
Restaurace s ubytováním má i hezký exteriér se zahrádkou nad řekou Desná. Je zde pěkné posezení za zvuků tekoucí řeky.
Vycházím z restaurace do dvora, začíná znovu padat sníh, ne nadarmo se říká, "březen za kamna vlezem, duben ještě tam budem.."
Na parkovišti wellness penzionu Jirsák jsou jen 3 auta. Dvě kila jsem dnes určitě neshodila, medvědí česnek domů nenesu, boty špinavý, pneumatiky auta obaleny blátem, to zas byl den! Velikonoce, svátky tentokrát studeného jara jsou u konce.
Pro rozjímání malé velikonoční video s pokusem o "poezii" Úžasný KLIKNĚTE NA OBRÁZEK.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Douves | 11. dubna 2015 v 6:44

Paráda, pěkné

2 Zdenka | 12. dubna 2015 v 14:35

[1]:Díky..:-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama