close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Slavnosti v Šumperku 6.6.2015-video

28. června 2015 v 0:37 | Zdenka |  LÉTO 2015
Je nádherné ráno 6.6.2015. Modř oblohy bez mraků slibuje krásný, prosluněný den. Mám v plánu jít do centra města a přilehlého Sadu 1.máje, kde se budou konat slavnosti města. Oslavy mají vazbu na historickou událost v červnu roku 1490. Tehdy Jiří Tunkl (panství Tunklů bylo nejbohatší na severozápadní Moravě) pozval do šumperského zámku nejvýznamnější zástupce Moravského markrabství a Slezska, kteří rozhodli o osudu zemí Koruny české po česko-uherských válkách. Byla potvrzena kandidatura Vladislava II. Jagellonského za českého krále, který zemi sjednotil. Na paměť tohoto významného historického aktu se dnes konají již 16. Slavnosti města Šumperka jsou spojeny i s dobou švédských válek, s Mezinárodním dnem dětí a otevřením letní sezóny. U kávy studuji bohatý program na třech scénách v Sadech 1. máje. Zajímá mě program na hlavní scéně a pohádková scéna u Vily Doris pro děti. Třetí scénou jsou rytířská a žoldnéřská ležení, fotokoutek a dětský historický kolotoč. Zpestřením je jízda na koních a výcvik psů. Do větší tašky ukládám kameru, foťák a přemýšlím, jak zvládnu najednou fotit a natáčet. Nějak to dopadne.


Procházím Hlavní třídou, všude visí vlajky se středověkými motivy města i z doby švédského oblehání a jejich plenění v Šumperku v letech 1642-1646. Lidi spěchají na zahájení slavností směrem k radnici nebo do parku, odkud se rozléhá zvuk bubnů. Někteří, usazeni v letních zahrádkách barů, sledují se zájmem veškeré dění u vínka nebo kávy. Všude vládne pohoda a radost z pěkného slunečného počasí. Lidé se usmívají i já se sem tam zastavuji na kousek slovíčka se známými. Moc nevnímám o čem si vlastně povídáme, myšlenkami jsem všude možně.
Průvod "panošů a děveček" ve středověkých kostýmech s vlajkami a kopími jde od Vlastivědného muzea dále Hlavní třídou směrem k radnici. Než vylovím a nastavím kameru, tak je průvod v čudu.
Čekám na konci Hlavní třídy, až se znovu průvod objeví, který dále projde kolem muzea do Sadu 1.máje. Po nějaké chvíli se vynoří za zvuků bubnů a spouštím kameru. Průvod s neustálým bubnováním svižně prochází kolem muzea.
V parku je vše připraveno, hlavně několik stánků pro potěšení labužníků s různými pochoutkami. Nemůže chybět oblíbený mok ve velkém zastřešeném stanu s točeným pivem. Procházím kolem grilu, nasávám linoucí se vůni grilovaných klobás a párků, neodolám. S chutí spořádám skoro dvaceticentimetrovou klobásu. Mám chuť na malé pivo a jdu k pípě.
Stojím celkem dlouho u stánku s dřevěnými, ručně vyrobenými hračkami a navazuji hovor s prodejcem. Obdivuji jeho zručnost a jeho lásku k řemeslu, které je potěšením pro všechny děti. Náhle si vzpomínám na rané dětství, jak jsem tahala za sebou dřevěného barevného koníčka.
Procházím parkem, natáčím amatérské videoklipy a fotím scény se středověkými motivy. Lidé posedávají na lavičkách kolem parku, pod stany s pivem, okukují rozmanité zboží ve stáncích a sledují bohatý program na hlavní scéně a u Vily Doris. Děti se projíždí na koních nebo na dobovém kolotoči. Jdu k hlavní scéně, zajímají mě páni z Bludova s jejich šermířským uměním a program Barbaři v Šumperku. Symbolickou ukázku husitského válečnictví už odpoledne nestihnu.
U stánku s perníky se ptám "panoše" s kápí, jestli ho můžu fotit. Dovolí mi to, naladí pohodový úsměv a já si kupuji medový perníček ke kávě.
V Sadech 1.máje se nachází Dům kultury (vpravo za jezírkem) s přilehlou kavárničkou s venkovním posezením. Než začnou šermířská klání u podia vlevo, jdu na kafe a pochutnám si na medovém perníčku. Parková úprava se vzácnými stromy, kvetoucími keři, jezírkem s bronzovou sochou koně od Bohumila Teplého (akademický sochař), jsou pro mnoho lidí příjemnou kulisou při procházkách rozlehlým parkem. Park je příjemným a nejnavštěvovanějším místem ve městě.
Natočila jsem několik málo videoklipů, které jsou zpracovány v krátkém videu na konci článku. Co jsem chtěla jsem viděla a spěchám domů. Musím využít teplého slunečného dne a půjdu kutit na zahradu. Vracím se kolem Vlastivědného muzea, místa, jehož symbolem je kašna před muzeem se sochou sovy od Rudolfa Churého. Místo je oblíbené hlavně mezi studenty. Častý výraz Šumperáků k setkání je, "sejdeme se u sovy" (o muzeu jsem se zmínila v článku Zimní toulky Šumperkem).
Jdu kolem divadla a příjemné zahrádky s rozmanitou nabídkou. Na Hlavní třídě panuje klid a sváteční pohoda. V zahrádce si smlsnu ještě na zmrzlině. Většina lidí je v parku a sleduje odpolední program. Možná, že večer půjdu na ohňostroj, jestli mě lopocení na zahradě nezmůže nebo na Košt mikulovských vín v Domě kultury od 19 hodin. Mikulov je partnerské město Šumperka, vzorek vína je za 10 Kč a za odkup skleničky 50 Kč. Loni byly sklenky za vratnou zálohu a sál byl plný. Letos tam prý bylo mnohem méně lidí. Podle mého, to nebyl s koupí skleničky dobrý tah.
Zastavuji se ještě u Kozinovy ulice, která byla dlouhou dobu rozkopána, pak opravena, pak zase rozkopána a opravena a když už to vypadalo, že je hotovo, tak byla na kraji, kde stojím, znovu rozkopána a opravena. Dost nedbalá práce jakési firmy, lidé se zde zastavovali a kriticky to komentovali. Konečně je snad hotova. Chodím tam ráda na "decku" do vinotéky.
Směrem k poště je ulice skoro vylidněna. Před sluncem se ploužím raději ve stínu, je horko a rozhoduji se, že na zahradu půjdu k večeru. Doma koukám na internet, čtu nové nepříjemné zprávy, které se týkají celé Evropy. V duchu nadávám na blbou dobu a vesměs liknavé politiky EU, kteří podle mého názoru přehlíží nebezpečí. Může nám všem hrozit invaze imigrantů s možnými infiltrovanými teroristy. Uvědomuji si, že jsem jen zrnko v písku, a že nemůžu nic ovlivnit. Blbý pocit. Jdu raději pracovat na zahradu, vyčistit si hlavu a zkontrolovat, co zase "požrali" slimáci. Ty mě taky nebaví.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Švédské války - Švédové se do Čech dostali v roce 1639, útočili a plenili města a obce v Čechách i na Moravě. Nejkrvavější bitva byla u středověkého Jankova, kde byly poraženy generálem Torstensonem císařské oddíly v roce 1645. Švédové dobyli v roce 1648 Prahu- Hradčany, vytlačeni byli dobrovolnými legiemi. Válka vyčerpala všechny válčící strany a byla ukončena vestfálským mírem v roce 1648. V době třicetileté války došlo k úbytku obyvatel v Čechách z 1,700 000 na 950 000 lidí, na Moravě z 900 000 na 600 000 lidí. V Čechách docházelo ke hladomoru. Německo bylo rozloženo na více než 200 států. České království ztratilo území a stalo se součástí Rakouské monarchie. Rakousko a Španělsko pozbyly hlavní postavení v Evropě ve prospěch Francie, Švédsko se stalo novou velmocí.

Podívejte se na krátké amatérské video ze Slavností města Šumperka ze dne 6.6.2015. Klikněte na obrázek.Zdroj: čerpáno z vlastivědy Šumperska a webu města


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vitek | E-mail | 28. června 2015 v 11:57

Zdeni je to SUPER ! SKVĚLÉ !!!
DÍKY ZA TO !! :-)

2 Zdenka | 28. června 2015 v 19:55

[1]:Díky za pochvalu a návštěvu mého blogu. Krásný den. Zdenka

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama