close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

"Folklor a guláš"-Šumperk 12.-17.8.2015

21. srpna 2015 v 22:25 | Zdenka |  LÉTO 2015
Dne 12.8.2015 v Šumperku začíná tradiční 25. Mezinárodní folklorní festival. Úvod festivalu obohatí oblastní dožínky a soutěž o nejchutnější kotlíkový guláš. Těším se na zítřejší zahájení zajímavého programu festivalu, kterého se zúčastňuji každý rok a docela si to užívám. Musím se na to vyspat. Nesnesitelné horko v nočních hodinách mě otravuje a narušuje moje usínání. Ne a ne zabrat. Co je moc to je moc, kdy už ta horka poleví! Lezu z postele a vařím si uklidňující meduňkový čaj. Sedám na balkón, srkám čaj a koukám na hvězdnou oblohu. V okolních domech ani jedno okno nesvítí, všichni blaženě prožívají své sny a ráno budou čilí jako rybičky. Jen já v noci trčím venku, sním o blaženém spánku a "poslouchám ticho" kolem. Náhle zvony z věže radnice odbíjí čtvrtou hodinu ranní. Pokouším se znovu zabrat, počítám si a ztěžka nakonec usínám. Ráno si připadám jako mátoha po flámu a to mám v plánu zajít do centra města a prožívat dny festivalu! V horku a nevyspalá. Obloha je v dusném oparu, skoro bez barvy, je mdlá, od rána je nepříjemné horko, bude určitě skoro čtyřicítka.


Na "Točáku" postávají lehce oblečeni lidé, nikdo nespěchá, několik lidí posedává na lavičkách před lékárnou. Festivalové vlajky zúčastněných zemí visí zplihle dolů, ani se nehnou, vítr se prohání asi někde na horách. Pokračuji pomalou chůzí k Vlastivědnému muzeu, kde je připravena malá scéna.
U muzea je vše připraveno, pódium je ohraničeno květinovými kontejnery. V pozadí se připravují stánky s občerstvením. Kolem 15. hodiny bude festival zahájen na malé scéně proslovem starosty města, vystoupí Senioři ze Šumperka a tanečníci z Rumunska. Z letáku mě pro dnešní den zaujalo posezení u cimbálu od 17 hodin. Mám ráda cimbálovku s popíjením vínečka. Navečer sem zajdu.
Dnes se toho moc neděje, tak se projdu k radnici, na rohu je příjemná kavárna u Bílého psa. Usadím se tam před horkem a pro zvednutí nulové energie z probdělé noci si dám asi sklenku vína nebo kávu. Pokecám s kamarádkou, která se cestou ke mně přidala.
Před radnicí je venkovní posezení s ratanovým nábytkem i pro účely podávání obědů. V tom neskutečném vedru nás venkovní posezení vůbec neláká, raději se přesuneme do útrob kavárny s klimatizací!
Vstupuji s kamarádkou do útulného prostředí kavárny, je před polednem a stoly pro hosty jsou již prostřeny k obědu. Uvnitř je stejné horko jako venku, klimatizace a ventilátory chybí! Přesto si objednáme ledovou kávu se šlehačkou, po probdělé noci dobrá volba. Po nějaké chvíli se loučím s kamarádkou a těším se na pohodlí domova. Na chvilku se u televize natáhnu a pak k večeru půjdu na posezení u cimbálu, už se těším!.......Z předsevzetí nakonec nic nebylo, u televize jsem se z bezvědomí probrala kolem sedmé večer! To zase večer neusnu. :-(
Druhý den, ve čtvrtek 13. 8. dopoledne, jdu cíleně parkem Sady 1.máje k Vile Doris (středisko volného času), kde se koná 3. ročník soutěže o Nejchutnější kotlíkový guláš. Mám ještě čas, soutěž je teprve na začátku, tak usedám do zahrádky kavárny a popíjím hruškové cappy s půl litrem ledové vody. Po chvíli se od vily plíží štiplavý kouř ze zatápění pod kotlíky s gulášem.
Procházím kolem zvýšeného místa s hledištěm v prostoru Vily Doris, míjím malé jezírko se sochou koně a pokračuji k místu konání o nejlepší guláš.
Zjišťuji, že v prostoru u vily Doris je 11 kotlíků, všichni přitápí, krájí hory cibule a masa, které kuchtíci obdrželi od organizátora. Složení skupinek je mezinárodní, převažují účastníci ze Slovenska, Česka a Německa z Bad Hersfeld (partnerské město Šumperka). Pro jistotu je přistaven hasičský vůz s posádkou, co kdyby začalo hořet....:-)Někteří kuchtíci se posilují vínem či slivovicí, míchají, chutnají, přidávají různé ingredience pro co nejlepší chuť (libeček, chilli z Thajska...aj). Libá vůně hotového guláše se line kolem dokola, až se mi sbíhají sliny na jazyku. Ochutnávka byla zahájena krátce popoledni, jeden vzorek misky je za 10 Kč včetně kousku chleba. Já si zaplatím hned tři misky, chodím mezi kotlíky, všichni se usmívají a zvou s tím, že jejich guláš je nejlepší. Zajímavé je, že guláš je guláš, ale každý má jinou chuť. Slupnu během chvilky tři misky s chutným německým a slovenským gulášem. Chvilku váhám, jestli si dám nášup, ochutnám ještě další dva vzorky?
Příjemně nasycena excelentními vzorky gulášů se vracím parkem k muzeu. Do jezírka se sochou koně před horkem skočil pejsek, nejraději bych se taky čvachtala někde u bazénu.
Usedám znovu do zahrádky kavárny v parku a popíjím chlazené pivo, které chybělo u ochutnávky. Později se dočtu v Šumperském deníku, že o první místo se podělily dvě skupinky, Johani a zemědělci. S uspokojením odcházím domů a navečer se vydám do Pavlínina dvora (součást Vlastivědného muzea), kde se budou konat oblastní dožínky s programem tanečníků.
V pátek 14. 8. dopoledne na malé scéně u muzea brnká a zpívá soubor Rabussa s jarmarečními písněmi. Festivalové dění sleduje celkem dost lidí jako "sova z kašny". Chodím kolem stánků s převážně lidovou tvorbou, obdivuji jejich trpělivou tvořivost a pokaždé si kupuji nějaké maličkosti do domácnosti. Odpoledne se k mé radosti zatáhla obloha a začalo pršet, alespoň se trochu ochladí. Jestli přestane pršet, navštívím navečer s kamarádkou koncert zahraničních souborů v areálu Pavlínina dvora. K večeru se vyjasnila obloha, tak jdu na koncert. Představení bylo krásné. Ve 22 hodin se měl konat ohňostroj, ale pro dlouhodobé sucho byl zakázán.
Z Pavlínina dvora odcházím trochu předčasně a jdu kolem štábu organizátorů, umístěný v jednom křídle kulturního domu. V parku na lavičkách sedí dívky z Indonésie, některé viditelně unaveny, vzájemně se fotí a šveholí nesrozumitelnou hatmatilkou.
V sobotu 15. 8. se koná oblíbené vyvrcholení festivalu tzv. "Roztančená ulice". Představí se všechny soubory tanečníků v ulicích, které se staly provizorním jevištěm na několika místech v centru města. Všude se houfují davy lidí a každý hledá, co nejlepší výhled ke zhlédnutí tanečních rejů. Spěchám k radnici, kde se řadí účastníci a vyčkávám na zahájení jejich pochodu městem. Při focení mi ochotně pózují rozesmátí tanečníci nejen z Kostariky. Níže je ke zhlédnutí video.
Dnešním dnem po zhlédnutí "Roztančené ulice" končí moje festivalová účast. Před horkem a mumrajem ve městě uteču do přírody. Lidé ve městě se rozchází do svých domovů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

XXV. Mezinárodní folklórní festival - všechna vystoupení probíhala pod širým nebem na malé scéně "U sovy" a velké scéně v Pavlínině dvoře. Diváci rozhodovali o nejlepším souboru prostřednictvím láhví s názvem souboru, do kterých vkládali peníze podle svého uvážení. Vybrané peníze byly předány místnímu dětskému domovu. Představilo se kolem pěti set padesát umělců a tanečníků z devíti zahraničních zemí a šesti z tuzemska (viz video). Tradiční Mezinárodní folklorní festival v Šumperku patří mezi přední významné události v České republice.

V přiloženém videu můžete shlédnout průběh "Roztančené ulice" z 15. 8 .2015, klikněte na obrázek:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dasa | E-mail | 22. srpna 2015 v 6:39

Krásné :-)

2 Zdenka | 23. srpna 2015 v 20:21

[1]: Díky za pochvalu a návštěvu mého  blogu..Zdenka :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama