close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

I. Mrazivou nedělí do Maršíkova 3.1.2016

6. ledna 2016 v 22:29 | Zdenka |  MOJE TOULKY 2016
SOBOTÍN - MARŠÍKOV

Po dlouhém lenošení v době blátivých svátků vánoc a silvestrovského veselí, je načase vrátit se do normálních kolejí. Nedělní ráno 3. 1. 2016 je jako znovuzrození nových dnů. Modrá obloha prozářená paprsky slunce láká do přírody, i když venku je kolem -8°C . Uvažuji o tom, že se dnes vydám do nedalekého zajímavého kouta malé, ale historicky zajímavé obce Maršíkov. Na projížďku pozvu kamarádku, abychom společně sdílely zážitky z dnešního dopoledne. Auto je obalené námrazou a popraškem sněhu, chvíli mi trvá, než zprovozním přední a zadní sklo. Mezitím mi pěkně namrzly ruce.

Přijíždíme na parkoviště, přitom koukám na Kolibu a vletím předním kolem do hluboké díry...ach jo. Naštěstí nic neprasklo, doufám. Jsme na parkovišti samy a zdá se, že Koliba je zavřená. Venkovní masívní dubové stoly a lavice jsou zasypány sněhem. Za rohem vcházíme do prázdného restaurantu.
Uvelebujeme se v rohu u okna s vánočním stromem a po chvíli přicházející číšník nám přináší nabídku. Je zde celkem chladno, krb uprostřed je vyhaslý. Motorest Permoník, zvaný místními obyvateli Koliba, byl po pěti letech znovu zprovozněn v červenci 2012 a to po rekonstrukci vnitřních i venkovních prostor. Často sem zajíždím při cestě ze sedla Skřítek. Podává se zde levné menu kolem 70 Kč, navíc je zde pro návštěvníky výborně zásobovaný vinný sklep. Koliba je umístěna u hlavní silnice od Šumperka směrem k Bruntálu.
Mezi naším štěbetáním přichází číšník ke krbu s poleny a po chvíli vzplane hřejivý oheň. Chilku ještě pobudeme a vydáme se procházkou k zámku. Podle záměrů podnikatele z Bludova, bude v blízké budoucnosti v prostoru Koliby vybudované golfové hřiště a venkovní bazén.
Od Koliby je pěkný výhled k bývalému zámku, vlevo s upraveným terénem a rybníkem. Majitel připravuje bývalou zámeckou budovu jako pětihvězdičkový hotel a uvádí se, že měl být otevřen v říjnu minulého roku. Objekt je z této strany zatím opatřen drátěným plotem, raději se k hotelu přesuneme autem, stejně pojedeme odtud směrem k Maršíkovu.
Všechny přístupy do hotelu a zahrady jsou ještě uzavřeny. Dám se do řeči se dvěma místními dělníky v pracovním s kolečkem a ochotně mi sdělují různé informace o majiteli a jeho projektech. Prý zde byl silvestrovský večírek s možností zakoupení luxusního hotelového pokoje. Není to prý žádná láce. Sobotínský zámek vznikl ve čtyřicátých letech 19. století a to přestavbou původní Eisenbachovy zbrojovky. Zámek rodiny Kleinů byl postaven v romantizujícím historickém stylu, který se po renovaci Friedricha Kleina von Wiesenberg zachoval do dnešní doby, včetně s více než sto let původními okny. V polovině 20. století sloužil jako rekreační středisko, později jako hotel.
Hotel bude luxusně vybaven, s restaurací až se sto místy, vinárnou, barem, salonkem pro svatební účely a s obřadní místností. Ve vyšších patrech budou hostům k dispozici elegantní apartmány a nadstandartní hotelové pokoje. Vlevo v sousední budově (na obrázku není) bývalého kulturního domu bude k dispozici bazén, wellness centrum a dokonce kongresový sál s kapacitou až dvě stě míst, v nejvyšším patře bude devatenáct pokojů. Hotel bude s wellness centrem propojen chodbou v suterénu. Vpravo od hotelu se nachází budova pivovaru, který je součástí projektu. Jaké pivo zde majitel vyrábí, musím zjistit....
Vlevo od komplexu kulturního domu a hotelu se staví víceúčelové kryté hřiště, bowling a přes třicet pokojů se čtyřhvězdičkovým standardem. Tato stavba by měla být ukončena v tomto roce. Určitě se sem po otevření vypravím. Na celém objektu pracuje kolem sedmdesáti zaměstnanců.
Po návštěvě sobotínského zámku-hotelu, se pomalu škrábu silnicí do kopce směrem k Maršíkovu, která leží na hranici CHKO (Chráněné krajinné oblasti). Silnice není posypaná a raději jedu těsně na okraji, kde sníh není ujetý. Auta naproti mně jedou z kopce hlemýždím tempem, s nosem na předním skle.
Zastavíme na kopci, vylezeme z tepla auta a kocháme se pohledem na "pocukrovanou" bílou krajinu, horskou ves Maršíkov (něm. Marschendorf) s dřevěným kostelíkem, v pozadí pozorujeme vrcholy Kluče (892 m), Rudné hory (915 m), Ucháče (1009 m), vpravo na dalekém obzoru horské vrcholy, zahalené v mlhavém oparu. První zmínka o obci pochází z roku 1351, později byla pod správou pánů Tunklů z Brníčka a od 16. století náležela vrchnosti losinského panství Žerotínů.
Po delší chvíli našeho klábosení a mrznutí, sjíždíme z kopce skoro krokem, hlavně nebrzdit! Příroda kolem je zahalena do třpytivé stříbrné jinovatky. Naproti jsou svahy Lužného a Zadního vrchu (607 m). Poblíž obce, na úpatí Zadního vrchu se nachází tzv. Rasovna, která je světoznámým nalezištěm nerostu chrysoberylu, jež byl objeven v roce 1820 a to poprvé v Evropě.
Bělavé mraky se zvláštním uskupením, se v mírném větru líně pohybují po modré obloze a zastiňují svit slunečních paprsků, které vytváří jiný obraz krajiny. Za obzorem svahu se nachází Střelecký důl, asi 3 km od obce, kde se vykytují vzácné nerosty. Zajímavé minerály a zbytky nerostů lze najít v okolních kopcích na vytěžených hromadách, které jsou propojeny značením. Mineralogická naučná stezka Sobotín - Maršíkov má délku 12 km s šesti zastaveními (Pfarreb, Smrčina, Steinhubel, Rasovna, Kožušná, Granátová skála). Tak to jsem vůbec nevěděla, zjara se sem musíme vydat. S kamarádkou se shodneme v tom, že v Jesenickém kraji je toho hodně neznámého k objevování!
Zaparkujeme u kostelíka. Opodál nás zajímá zimní oplocená zahrada s porosty mnoha jabloní. Představuji si, že na ni bude krásný pohled, kdy se zjara rozpučí do bělorůžových květů.
Hlavní zajímavostí uprostřed obce je dřevěný kostelík, postavený v roce 1609 a zasvěcený archandělu Michaelu. Pro jeho stavbu bylo použito materiálu z původního kostela ve Velkých Losinách. V minulosti byl součástí kostela hřbitov obehnán zdí, v roce 1900 byl zrušen a přeložen. Zeď byla stržena.
Obcházíme dřevěnou, roubenou budovu s vysokou střechou krytou šindelem, kterou docela narušuje spleť elektrických drátů. Vchod do kostela je otevřen. Vcházíme dovnitř a koukáme do nitra kostela přes dřevěnou mříž. Kostelík je bohatě vybaven, na ceduli jsme si přečetly, že loď je 14 m dlouhá, 11 m široká a hloubka kněžiště je 6 m. Nachází se zde tři barokní oltáře z 18. století, nad oltářem je obraz archanděla Michaela od Ignáce Raaba a pochází z roku 1657. Před kostelem je kamenný kříž z roku 1870.
Před kostelem je pamětní deska s německými jmény padlých za I. světové války. Od roku 1918 byl Maršíkov zabydlen čistě německými obyvateli, v roce 1930 sem přichází česká menšina v počtu 10 osob. Po II. světové válce po odsunu Němců, dochází k novému osídlení, kdy v padesátých letech minulého století zde žilo téměř ve sto domech kolem 300 obyvatel.
Po obhlídce kostelíka jsme obě celkem promrzly, tak utíkáme do tepla. Míjíme vzadu kostela kamenný, starší kříž z roku 1833. Velmi cenný roubený kostel v Maršíkově patří mezi kulturní památky I. kategorie a nejstarší lidové stavby na Severní Moravě.
Náš dnešní výlet byl zakončen ve Velkých Losinách, obce, která si zaslouží samostaný článek s názvem, II. Mrazivou nedělí do Velkých Losin.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kleinové v Sobotíně - obec byla proslulá svými železárnami již od 17. století, kdy zde byly železné hamry a slévárny. Počátkem 19. století přeložil do obce Ondřej Eisenbach továrnu na ocelové a kovové zboží se zaměřením výroby pušek. V té době patřila továrna k největším podnikům monarchie. Nebývalého rozkvětu železáren dosáhli moravští podnikatelé bratři Kleinové (Albert Klein von Wiesenberg s bratrem Franzem, jejichž potomci byli sobotínskou větví rodu), když získali zbrojovku, panství s průmyslovými podniky, vylepšili staré báňské a hutní zařízení. Syn Alberta Kleina, Friedrich Klein von Wiesenberg přestavoval zámek v Sobotíně. Třicet let (1852-1883) byl jejich zásluhou Sobotín střediskem rakouského železářského průmyslu. Významně se podíleli na výstavbě železniční sítě celé monarchie. V té době zaměstnávali přes dva tisíce lidí. Úpadek železáren nastal po vyčerpání rudných ložisek a neschopností konkurovat ostravským hutím. V roce 1920 byla výroba železáren definitivně zastavena. Bratři Kleinové s potomky byli pochováni v rodinné hrobce v Sobotíně, v roce 1999 jejich ostatky byly přemístěny do místního kostela.

O vzhled přírodních oblastí Sobotína a Loučné nad Desnou se zasloužil baron František II. Klein, syn Františka Kleina. Vybudoval cestu na hřebeni Kamenitého kopce s vyhlídkou, postavil chatu Františkova myslivna. Kleinové byli proti vysazování kleče na hřebenu Hrubého Jeseníku a dodnes na jejich bývalém panství jehličnany tohoto typu nerostou. Vznikaly první chaty a hostince na Červenohorském sedle a sedle Skřítek, které sloužily jako přepřahací stanice pro formany s uhlím. Koncem 19. - 20. století byly tyto objekty v držení německých turistických spolků.

Maršíkov - již v polovině 14. století byla v Maršíkově fara, která později zanikla. Na losinském a vízmberském (Loučná nad Desnou) panství docházelo k častým selským povstání, kterého se zúčastňovali i obyvatelé Maršíkova. V roce 1662 byl v Losinách popraven rychtář Kryštof Winter z Maršíkova za podněcování k povstání. Obec byla vždy zemědělská, před II. světovou válkou zde byl mlýn a pila.
Maršíkovské děti v dávných dobách chodily pěšky na farní školu ve Velkých Losinách, později, kolem roku 1800 byly děti vyučovány jednotlivě po domech až do roku 1833, kdy byla postavena budova školy, dnes společenský dům.


Zdroj: volně čerpáno z Vlastivědy Jesenicka a webu obce Velké Losiny


.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Dasa | 7. ledna 2016 v 18:24

Moc krásné :-)

2 krasnejesenicko | Web | 10. ledna 2016 v 10:47

[1]: Vážím si pochvaly a návštěvy blogu...pěkný den. Zdenka

3 Mirkaw | 8. července 2016 v 11:25

Pěkné :-)

4 Zdenka | 8. července 2016 v 15:01

[3]:  Díky. Vydávám se do přírody i v zimě, má také své kouzlo..krásné léto přeji!

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama