close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

K mrazovému srubu-Tři kameny 30.4.2016

16. května 2016 v 23:04 | Zdenka |  MOJE TOULKY 2016
Po návratu z toulek na Slovensku, s omluvou dopisuji článek ze dne 30.4.2016...
....................................................................................................................
Tentokrát se vypravím se svými kamarádkami na Tři kameny nad Přemyslovským sedlem. Je pěkné počasí, na modré obloze se sem tam shlukují bílé mraky, bude to pohodová procházka. Tři kameny (925 m) jsou tři mohutné mrazové sruby s výškou až 30 m a nádhernou vyhlídkou na Černou stráň, ke Králickému Sněžníku a částečně k hřebenům Hrubého Jeseníku. Dnes je den Pálení čarodějnic a možná nějaké "čarodějnice uvidíme na koštěti, jak se slétají na sabat k Petrovým kamenům".


U rozcestí nad Přírodní rezervací Přemyslovské sedlo (vyhlášené v roce 1999) se vydáme lesáckou silničkou a značenou cyklostezkou nahoru ke Třem kamenům s vyhlídkou. Naproti se táhnou rozlehlé lesy Černé stráně (1237 m), které se svažují do údolí Přemyslova.
Z cesty se díváme na vrchol Černé stráně v Keprnické hornatině s těžko přístupným terénem bez turistické značky. Je možné se tam vydat lesní cestou od Přemyslovského sedla nebo z Koutů nad Desnou. Pod úbočím hory je území pastvin, zvané Slunné stráně. Užíváme si klidu přírody, hřejivých paprsků slunce, které sem tam nakukují z podmraků.
Podél cesty nás provází pastvina a zalesněný svah pod Jelení skalkou (949 m) v blízkosti Ski Areálu. Hledíme k obzoru k hřebenu Hrubého Jeseníku v okolí Pradědu a Dlouhých strání s Mravenečníkem. Vzpomínáme na šustění lyží v běžeckých stopách na horách v minulé zimě.
Provází nás "spící" listnáče
Přicházíme k rozcestníku s přístřeškem, zvaným Tři kameny-útulna. Cyklostezka pokračuje dále směrem k Pekařovu pod Ucháčem (1009 m) nebo pod Jelení skalku, ke Koutům nad Desnou a dále. V zimě je zde upravený terén s běžeckými tratěmi v délce od 3 - 10 km.
Chvíli postojíme, čteme cedulky a pokračujeme po modré na druhou stranu směrem k vrcholu Tří kamenů, vzdálených od útulny 500 m.
Měkkou lesní cestou, s doprovodem ptačích zpěvů a našeho žvanění, se pomalu blížíme k cíli.
Obvyklý obrázek lesa.
Za shlukem holých, neolistěných listnáčů, se rýsuje vrchol Třech kamenů.
Jdeme úzkou pěší cestičkou. Pod vrcholem se nachází různá uskupení skal. Zde se naše skupinka rozděluje a každá z nás se vydává svými směry. Jdu se podívat ke skalce naproti.
Přicházím blíže k balvanům pod vrcholem. Jsou tvořeny různými horninami, převážně rulou a svory. Ve svazích se vyskytují skalní sruby zvané mrazové, provázené sutí nebo kamenným mořem. V Jeseníkách se nachází mnoho skalních uskupení. Na vrcholech kopců a hor jsou většinou osamocené útvary skalních hradeb, které se nazývají tory, s krásnými vyhlídkami do okolí.
Vyšlapanou cestičkou lezu mezi břízami k vrcholu. Tak nevím, co udělám s mojí fobií. Už teď se mi kolem žaludku usadil nepříjemný pocit.
Po stranách jsou zarostlé příkré svahy se splihlou trávou a sutí kamenů. Studiem stáří hornin, jejich vzniku, tvarů a složení, se zabývá věda zvaná geomorfologie.
Pod vrcholem se povalují polámané kmeny uschlých stromů a pařezů s vyčnívajícími kořeny.
Kamarádky jsou už těsně pod vrcholem. Lezu jako hlemýžď a pod skalou nakukuji naproti na Černou stráň.
Z tohoto pohledu je Černá stráň opravdu černá. Právě se schovala do stínů mraků.
Nakonec odhodlaně vystoupím o stupeň výše. Raději sednu na skálu a hledím k obzoru. Honící se mraky vytváří stíny na svazích Černé stráně a pastvin Slunné stráně. Silnice podél pastvin vypadá z výšky jako tenký proužek "bílé mašličky".
Směrem k východu koukám k Přemyslovskému sedlu, na smrkové lesy nad Jelení skalkou a na obzor s částí Hrubého Jeseníku nad údolím Koutů nad Desnou.
Skalní uskupení vznikaly zvětráváním, působením tekoucí vodou, tzv. rony. Vzniklé erozní rýhy jsou v různých tvarech, záleží na tvrdosti hornin. Vlivem prudkého deště tu vznikají rýhy o různé hloubce a vzniká zvlášť nesourodý a neschůdný terén. Stěny srubů jsou svislé, někde převislé. Z vrcholu se ozývají hlasy mladých lidí. Připochodovali sem z druhé strany od Nových Losin. K mému potěšení tam nepůjdu, abych je nerušila. Stejně bych tam určitě nevylezla.
Jdu na okraj cestičky s výhledem k masívu Králickému Sněžníku. Vzdálený opar narušuje výhled na jeho táhlý hřbet.
Skála mi připomíná hradební zeď nějakého hradu, přes který se dívám k obzoru. Následující fotky jsou bez komentáře.Jdeme zpět stejnou trasou a věnujeme se pořizování snímků kolem a zážitkům z vyhlídek na Třech kamenech. U mne to byly ochuzené vyhlídky, zaviněny fobií. Bez zastavení procházíme kolem přístřešku.
Na okraji lesa jsou většinou uschlé porosty loňské trávy. Zdá se, že sníh zde slezl teprve nedávno.
Mezi podzimním listím a uschlou trávou kraluje pařez s korunou svěžího mechu.
U potůčku se dere na světlo první jarní květena. Celou cestou nás provází různé porosty, např. podbělu, místy fialek, sasanek a petrklíčů.


Koberec sasanek na okraji lesa.
Znovu se zastavuji u pastviny nad Přemyslovským sedlem.
Zaujala mě suť kamenů s porostem petrklíčů. Zdá se, že zde asi bylo nějaké stavení. Vpravo na obzoru se ještě drží poslední zbytky sněhu na lyžařském svahu pod Jelení skalkou.

I zde to vypadá jako základy pobořeného stavení.
Podél silnice z Přemyslova nás provází Přemyslovský potok, pramenící pod Černou strání ve výšce cca 1000 m. Kopce naproti se nazývají Černé lány, naproti na obzoru jsou vrcholy hor od 800 - 1000 m nad údolím obce Kouty nad Desnou. Zanedlouho se ocitneme na okrajové části Loučné nad Desnou a na závěr se zastavíme v kavárně ve Velkých Losinách.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tomáš | Web | 17. května 2016 v 12:10

Tohle místo mám moc rád a snažím se nahoru dostat aspoň jednou do roka :-) Většinou na kole přes Přemyslov, ale letos bych rád zkusil zase trochu jinou trasu.
Asi jste tam byly autem a tím pádem vás omezovalo parkování (nutnost vrátit se na stejné místo), ale někdy to zkuste vzít kousek dolů po modré a pak neznačenou cestou přes osadu Labe do Jindřichova. Ta vyhlídka na hory je odtamtud naprosto úžasná ;-)
Zdravím a přeji pěkný den. Zítra by se mělo maličko vyčasit, tak to snad zase bude na výletování 8-)

2 Zdenka | 17. května 2016 v 21:27

[1]: Díky za tip. Je fakt, že mě auto omezuje. Také vím, že Jesenicko má spoustu zajímavých míst, kde jsem ještě nikdy nebyla. A je jich docela dost. Z každého nového objevení mám radost a táhne mě to stále ven. Už se těším na další výlet-turistiku. Až se trošku zlepší počasí, vydám se za dalšími zajímavostmi. Přeji také pěkné dny a hodně "úlovků" z přírody. :-)

3 Mirkaw | 8. července 2016 v 9:41

Také jsme toto místo navštívili v prosinci a moc se nám tam líbilo. Šli jsme od Elby a před tím přes Nové Losiny a sedlo do Rejhotic. Vždy se ráda podívám na cestování a fotky od jiných návštěvníků. :-)

4 Zdenka | 8. července 2016 v 15:17

[3]: Byla jsem u Třech kamenů poprvé, a také mě místo okouzlilo. Budou tam pěkné vyhlídky v každém ročním období. Asi tam zavítám na podzim. Také se ráda dívám na fotky jiných. Jestli fotíte, tak se pusťte do blogu, není to složité. Budu Vás navštěvovat. :-) Pěkný den.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama