close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Ke zřícenině hradu Rabštejn 18.6.2016-video

24. června 2016 v 23:19 | Zdenka |  MOJE TOULKY 2016
V sobotu dne 18. 6. 2016 se poprvé vydám ke zřícenině hradu Rabštejnu, (něm. Rabenstein, Havraní kámen) v Hraběšické hornatině (součást Hanušovické vrchoviny). Území kolem hradu je Přírodní rezervací v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Rabštejn je nejvýše postaveným hradem na Moravě, mezi dvěma mohutnými skalními bloky ve výšce více než 800 m. Skály byly spojeny hradbou kolem nádvoří, kde byly vybudovány obytné budovy. Tato horní část gotického hradu byla pravděpodobně vybudována koncem 13. století Hrabišem ze Švábenic, k ochraně úsovského panství.

První zmínka o Rabštejnu pochází z roku 1318. Tehdy se zmocnil hradu Konrád I., olomoucký biskup, a předal jej králi Janu Lucemburskému. V době husitských válek byl králem Zikmundem zastaven jeho nejvěrnějším přívržencům. Postupně byl hrad rozšířen o předhradí s několika baštami. Za česko-uherských válek byl hrad v držení Jiřího Tunkla, odkud vyjížděl proti oddílům uherského krále Matyáše Korvína. Hrad byl jím dobyt v roce 1483. V 16. století získal hrad Petr ze Žerotína, a protože mu nevyhovoval, postavil zámek v Janovicích v roce 1520 (u Rýmařova, o zámku jsem se zmínila v článku - Lenivým jarem do Karlové Studánky 2. 4. 2016). Na Rabštejně v té době bydleli jen panští úředníci, později sloužil jako vězení až do poloviny 17. století, kdy zde byl vězněn rýmařovský purkmistr. V době švédského vpádu v letech 1642-1643 zde byly ukryty cennosti rýmařovských měšťanů a důležité spisy. V roce 1645 se hradu zmocnili Švédové a byli postrachem mnoha vesnic v okolí. O rok později byli vyhnáni. V roce 1759 je hrad zmiňován jako tajemné místo, kdy zde měl být tajný vchod a vězení zločinců. Poté byly hradby rozebírány obyvateli z blízkého Bedřichova, dnes jsou zde pouze zbytky hradeb a nepatrné části hradního příkopu.
Na rozlehlé louce pod hradem, uprostřed lesů, se nachází turistická chata Rabštejn s možností ubytování s kapacitou 20 - 25 osob. 1.5.2002 vyhořela, otevřena byla v roce 2005 po rekonstrukci bývalé hájovny.

Od sedla Skřítek (874 m) k Rabštejnu (kolem 7 km) jsem pochodovala s kamerou po modré značce, příjemnou stezkou a silničkou, stále lesem za doprovodu ptačího zpěvu ze všech stran. Klopýtala jsem po nerovném terénu hlavně v okolí Rabštejnu, až ke zřícenině hradu a na Zadní skály. Proto video tak vypadá...Rozpačitý…klikněte na obrázek..

Horolezectví na Rabštejně:

Lokalita je oblíbeným cílem turistů, cyklistů a především horolezců pro ideální cvičné terény se všemi stupni obtížnosti. Uvádí se, že počet cest pro slaňování je více než 200. Skály jsou atraktivní pro kolmé a převislé stěny, opatřeny různými kruhy a nýty. Geologické složení skal je velmi rozmanité, např. z tzv. amfibolické břidlice.

Každoročně v listopadu se zde koná běh v délce 13 km tzv. Rabštejnský kocour Klubu sportovců z Olomouce u příležitosti Posledního slanění.

Zdroj: Průvodce po Čechách, Moravě, Slezska Soukup-David, web-turistika.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tomáš | Web | 25. června 2016 v 22:23

Dobrý večer. Líbí se mi ten nápad pojmout report formou videa, ale sám jsem na to mic líný :-D Na videu nebyla vidět skalní vyhlídka. Ten žebřík jste nenašla? Doporučuji ho někdy vyzkoušet ;-)
Jinak opět, zase a znova - tedy opakovaně, chválím vaši výletovací aktivitu a přeji, aby vám ještě dlouho vydržela 8-) S pozdravem Tomáš

2 Zdenka | Web | 26. června 2016 v 8:12

[1]:Dobrý den, skalní vyhlídka není vidět,protože jsem srab. Omezila jsem se jen na videoklip žebříku a to bylo vše. Debatovala jsem s horolezci, že bych mohla lézt s nimi nahoru, že by mě jistili...ani za milión,jsem jim řekla. Ale, až zase někdy půjdu na Rabštejn, tak po žebříku polezu... :-? možná...Pěknou neděli. Zdenka

3 Tomáš | Web | 26. června 2016 v 20:15

[2]: :-D ale no tak... Je tam fakt krásný výhled ;-)

PS: Neděli jsem měl akční - zmokl jsem na Dlouhých stráních, ale stejně děkuji za přání :-)

4 Zdenka | Web | 28. června 2016 v 19:35

[3]: Už jen proto, že je tam krásný výhled, tak tam příště po žebříku polezu... ??? V neděli jsem také vyšla ven, na Bradlo, cestou zpět jen trochu sprchlo..zdravím Vás s přáním pěkných letních dnů... :-)

5 Mirkaw | 7. července 2016 v 21:25

To byla dlouhá procházka, 14 km.
   Na Rabštejn jsme šli od Bedřichova, byly to jen 2 km, ale  do kopce jsme funěli pořádně. Na vyhlídku po žebříku jsem také neměla odvahu. Snad příště. :-) Přeji další nápady na výlety, ať se daří. :-)

6 Zdenka | 7. července 2016 v 23:51

[5]: Protože jsem Rabštejn navštívila poprvé, tak jsem chtěla projít celý úsek ze sedla Skřítek. Rabštejn je místo, kam se ráda budu vracet. Mám v plánu sem znovu zavítat na podzim. Vylezu na vyhlídku až nahoru..je to moje předsevzetí. Musí být z vyhlídky krásný pohled s barvami podzimu...díky, budu dále hledat inspiraci k výletům...hezký den.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama