close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Podzim je u konce dechu-Olšanské hory 8.11.2016

16. listopadu 2016 v 22:33 | krasnejesenicko |  MOJE TOULKY 2016
Vypadá to, že dnes naposledy se budu toulat podzimní přírodou. Podzim rychle mění zlatavé a oranžové barvy, a zahaluje se do jakéhosi rezavého koloritu. Na horách už napadl sníh, v podhůří je podzim u konce dechu. Vydám se někam do míst, kde ještě není sníh. Zvolím Olšanské hory, zvané také Na Horách. Nachází se nad obcemi Bušín a Olšany, ležící v pěkném údolí řeky Moravy a Bušínského potoka. Název Olšany pochází z označení "lidé z místa porostlého olšemi". Bude to moje první poznávání tohoto místa.


Nejlepší trasa na Olšanské hory je z obce Horní Studénky, založené v roce 1350. Leží na kopcovitých svazích zvané také Na Horách, s výškou 460-590 m. Obec se svažuje do údolí směrem ke Zborovu, naproti vykukují její střechy. Nad loukami se usadil dlouhý pás šedivého mraku. Rozbité polní cesty slouží lesákům a zemědělcům.
Na Horní Studénky navazuje Křížová cesta od poutního kostela sv. Linharta z roku 1672. Byla požehnána v květnu 2013 se 14. zastaveními v podobě dřevěných kapliček. Poutní slavnost se zde koná vždy na začátku listopadu. V obci se každoročně, již od roku 1620, pořádají tradiční poutě. V těchto dávných dobách sem přicházela spousta poutníků ze širokého okolí.... Slunce se dere z mraků a místy osvětluje kousky krajiny.
Listí z mnoha stromů vesměs opadlo. Korytem polní cesty jdu naproti k další cedulce Křížové cesty. Je dlouhá celkem 2 kilometry s návštěvou kaple sv. Martina v blízkosti osady Na Horách. Cesta po deštích je mokrá a místy kluzká.
Ponurý úvoz se spadaným listím a holými stromy opouštím, a škrábu se nahoru k loukám.
Na mezích úvozu fotím některé podzimní motivy.
Šedivé mraky náhle odletěly. Holé stromy se vypínají k modré obloze.
Na louku usedl znovu stín. Rozlehlé území je součástí Přírodního parku Březná, vyhlášený v roce 1997, s rozlohou více než 11000 ha. O PP Březná jsem se zmínila také v článku Přírodním parkem Březná do Štítů 20. 2. 2016.
Asfaltová polní cesta vede k osadě Na Horách s kaplí sv. Martina. Louky a pole jsou lemovány převážně listnatými stromy.
Ve zplihlé trávě se krčí osamocený kvítek jetelu.
Na obzoru se táhne Hanušovická vrchovina směrem ke Králickému Sněžníku. Tam někde v údolí nalevo se nachází Ostružná. Mraky nade mnou sedí jako přibité. Jen vršky lesíků jsou letmo osvíceny paprsky zapadajícího slunce.
Obrázky krajiny pod nízkými tmavými mraky jsou ponuré. Příroda je připravena na zimu.
Ztěžklé hroudy zoraného pole jsou nasáty deštěm. Na obzoru Hanušovické vrchoviny se nachází kopce s výškou od 800 - do 1000 m. Svahy pod Sychrovem (613 m) na minutku osvítily paprsky slunce.
Těžký olověný mrak se snad roztáhl po celém úseku Olšanských hor, přitom všude kolem svítí slunce. To je smůla.
Vracím se z luk a vydám se cestou ke Klášterci. Vysoká tráva podél cesty je suchá, i když pršelo.
Na některých stromech se ještě úporně drží listí.
Velký mrak se konečně posunul a slunko pozvolna vysílá paprsky do krajiny.
V louži se spadlým listím se odráží holé větve stromu.
Podzimní přírodu zdobí plané šípky podél okrajů cest, pastvin a lesů.

Mrak se líně posunuje směrem k Zábřežské vrchovině a zatemňuje krajinu.
Protáhlé stíny keřů a stromů avizují blízký západ slunce. Barví stromy a keře do rezava, louky maluje žlutooranžově.
Jdu kamenitou cestou a za zatáčkou se obrátím zpět.
Olšanské hory jsou součástí Zábřežské vrchoviny. Území je oblíbeno turisty, v dřívějších dobách se zde scházeli skauti.
Obrázek luk a polí z jiného úhlu.
V kaluži se odráží chuchvalce mraků.
Ve větru opadává usychající listí.
Moc se nevyznám v názvech různé květeny na loukách, v lesích a jinde. Podle nápovědy z jiném článku je na obrázku asi zlatobýl kanadský.
Kolem zoraného pole pokračuji k cíli a budu se vracet. Na obzoru této cesty je prý pěkný pohled do údolí Olšanských hor. Tak příště.
V zapadajícím slunci naproti se nachází kaple sv. Martina, postavena ve 30. letech 20. století. Poblíž je několik rekreačních objektů. V blízkosti kaple je stejnojmenná chata Charity ze Zábřehu. Naposledy byla kaple restaurována v roce 2011. Tam se příště vypravím.
Zorané pole je plné velkých kamenů. Uvažuji o tom, co v takovém oranisku lidé pěstují.
Na okraji kamenného pole mě zaujal stojící list. Podpírá ho stéblo trávy.
Zvedá se vítr, je chladno, vracím se zpět.
Slunce se sklání k obzoru a za chvilku se schová za stromy. Jeho paprsky prosvěcují seschlý list.
Nad lesíkem zapadá slunce k Zábřežské vrchovině.

Slunce zapadlo. Svými paprsky lemuje plovoucí mraky.
Oblaka s půlměsícem nad holými stromy se barví do růžova.
Fotky po západu nejsou nic moc. Jsou stejně tmavé jako sama krajina, která se zanedlouho ponoří do zimního spánku.
Moje procházka unaveným podzimem končí s pocitem nového poznání tohoto pohádkového kraje. Červánky v západu slunce bývají předzvěstí špatného počasí. Přemítám o chumelenici a šustění lyží v běžecké stopě na Olšanských horách, s ideálními dalekými výhledy.

Zdroj: volně upraveno z pramenů obce Olšany, Vlastivědy Jesenicka, obce Horní Studénky
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Majka | Web | 17. listopadu 2016 v 6:31

Tak i když nám ten podzim ustupuje vládkyni zimě, stále je luxuxsní, na těch fotkách určitě....

2 Tomáš | Web | 17. listopadu 2016 v 10:29

Moc hezké, i s tou zataženou oblohou. Křížovou cestu jsem dosud neprošel. Na Olšanské hoře jsem byl naposledy v roce 2011 a ještě vyznačená nebyla. Zrovna opravovali tu kapli sv.Martina. Krásné místo, tam se fakt podívejte. Nazpátek se dá jít po krásných loukách dolů do Olšan, ale pokud budete autem, asi se vrátíte zpět do H.Studének.
Líbí se mi vaše fotky před západem slunce, ty s těmi zlatavými barvami a dlouhými stíny. Ještě z nich dýchá aspoň trochu toho tepla :-) Ale rád jsem si prohlédl celý tento příspěvek. Máme tu holt krásně.
Zdravím a přeji příjemný den.

3 krasnejesenicko | Web | 17. listopadu 2016 v 20:08

[1]: Barevný podzim za svitu slunce je vždy krásný. Škoda, že rychle mizí..:-) Nicméně se těším i na zimu, opravdovou, se sněhem..:-)

[2]: Olšanské hory mě mile překvapily. Bylo dobře, že jsem tam byla krátce před západem, krajina byla barevnější. Možná se tam vydám v zimě, pokud napadne sníh a na jaře bych chtěla projít Křížovou cestu s návštěvou kaple sv. Martina. Díky za Vaše ohodnocení, to potěší..:-) Mějte se hezky..:-)

4 Mirkaw | 18. listopadu 2016 v 16:26

U kaple sv. Martina jsem byla několikrát, šli jsme z Olšan, poprvé jsme zabloudili, cesta značená není a GPS jsme ještě neměli, ale podruhé došli. Je tam opravdu krásně. Křížovou cestu ještě nemám projítou, doufám, že je značená, i když cesty nad HOr. Stud., Zborovem mám prochozené. Moc se mi Vaše procházka líbila a už se těším na další. :-) Přeji hezké dny. :-)

5 Jára D. | Web | 19. listopadu 2016 v 19:03

Krásné fotografie a nádherný podzimní výlet. I když se vše barví di hněda, pořád ještě to pro mě není depresívní, protože když trochu vysvitně sluníčko a ozáří krajinu, tak se barvy zase objeví. Hlavně, kde jsou smíšené lesy, tak o barevnost není nouze. Mně osobně se líbí i louky, které pomalu žloutnou a s modrými kousky prosvícené oblohy je to také krásné.  Zse jsem potěšila krásnou krajinou a krásnými fotografiemi. :-)  :-)  :-)

6 krasnejesenicko | Web | 21. listopadu 2016 v 22:44

[4]:Teď před vánocemi mě čeká gruntování, pečení, pachtění se za dárky a lenošení. Tak toho asi moc nenachodím, uvidím....možná jen na běžky. Přeji Vám pěkné předvánoční dny... :-)

7 krasnejesenicko | Web | 21. listopadu 2016 v 22:52

[5]: Díky za Vaše pěkná slova v komentáři. Sálá z nich velká láska k přírodě. I Vám přeji krásné předvánoční dny a pohodu..:-)

8 Jára D. | Web | 1. prosince 2016 v 18:50

Ještě jednou jsem se vrátila k Vašim nádherným fotografiím na nádherný blog.  Užívám si nádhery Jesenicka a doufám, že  nám bude zdraví sloužit a že bychom se s manželem  tam k vám do nádherných Jeseníků, příští rok vydali. Moc toužím tento nádherný hornatý kraj poznat. Zatím se kochám alespoň krásou fotografií tohoto nádherného kraje. Já osobně se těším, až napadne sníh a bude krajina bílá a čistá a těším se na další fotografie. Zatím přeji krásný čas adventu a klidnou vánoční atmosféru. :-)

9 Zdenka | Web | 1. prosince 2016 v 20:26

[8]: Velmi mě těší Vaše slova pochvaly. V současné době jsem v jednom kole, tak moc času na toulky v horách nemám. Pokud bude na horách pěkné počasí, tak se tam asi vydám ještě před vánocemi, možná na běžkách. Zjistila jsem, že máte několik moc pěkných blogů ??? s krásnými fotografiemi. Obdivuji Vaši tvorbu...Přeji i Vám pohodové předvánoční období adventu a veselé vánoční svátky v kruhu Vaší rodiny....Hezký den :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama