close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Podzimní barvy šumperských parků 30.10.2016

13. listopadu 2016 v 18:20 | Zdenka |  MOJE TOULKY 2016
Ze služebních důvodů zveřejňuji opožděně článek z konce října :-)
Dnes 30. 10. 2016 je den jako malovaný. Atmosféra slunečného dne mě vyhání k procházce za barvami podzimu. Město, s přízvizkem "město zeleně", má v centru na dosah pět krásných parků. Vše je prozářeno modří oblohy, ve větru se prolínají zlatavé a oranžové barvy podzimu, listí ze stromů se tiše snáší k zemi. Potkávám lidičky, posedávají v parcích na lavičkách a vystavují své tváře k hřejivým paprskům sluníčka. Jakoby se v myšlenkách oddávali minulým zážitkům léta. Vnímám radost lidí a hrátky babiček s vnoučátky. Poletující kolem stromů, vykřikují a baví se rozhazováním listí.


Nejmenší park ve městě jsou DVOŘÁKOVY SADY. Byl založen na místě louky ve 20. letech minulého století.
Park je součástí Dvořákova náměstí, dříve Mozartovo (něm. Mozartplatz), ohraničené ulicemi Myslbekova (naproti), Bří. Čapků a B. Němcové.
Historická fotografie náměstí Mozartplatz z roku kolem roku 1914-1915, nyní Dvořákovo náměstí.
Naposledy byl park rekonstruován v roce 1992. Pískoviště je v této době opuštěno.
V parku je několik druhů stromů, mezi jinými např. vrba hřbitovní naproti. Dále zde vévodí tis, jalovec, lípa a javor. Dominantou parku je největší strom jírovec, s obvodem 308 cm.
Obcházím park a vydávám se po chodníku k ulici B. Němcové (naproti). Chodníky kolem parku jsou vybavený lavičkami.
Z ulice Havlíčkova vstupuji do parku SMETANOVY SADY, které byly před revitalizací nejhezčím parkem ve městě. Naproti mezi stromy se nachází římskokatolický kostel sv. Jana Křtitele, založený na místě původního gotického kostela ze 13. století.
Ulice Sadová naproti navazuje na nejstarší část města s náměstím Míru a radnicí.
V těchto místech Smetanových sadů bylo nedávno mnoho ztepilých stromů. Na podzim v roce 2012 byla zahájena celková rekonstrukce, jejíž součástí bylo kácení mnoha vzrostlých lip, smrků a bříz, které lemovaly chodníčky v parku. Pamatuji si tento park před jeho rekonstrukcí. Nyní mi připadá jako "opelichaná slepice". Občané, i někteří politici města, podepisovali petici pro zachování hudebního altánku, přesto byl odstraněn. Altánek využívaly různé spolky, komunisté zde každoročně slavili 1. máj. Lituji, že jsem dřívější park nezdokumentovala.
Park se dříve nazýval Panská zahrada z počátku 16. století a patřila zámku. Byla ohraničena Bratrušovským potokem a hradní cestou. Zahrada sloužila k pěstování zeleniny a krmiv. V roce 1569 zahradu koupilo město, počátkem 19. století byla prodána Střeleckému spolku. Poté vznikl název Střelecká zahrada. Pohled z parku směrem k ulici Nemocniční.
Obrázek z centra parku k ulici Havlíčkova. Od roku 1847 byla část parku přenechána mládeži, různým spolkům a cirkusům.
Vpravo podél cesty protéká Bratrušovský potok.
Jehličnany zmizely, lipová alej a skupina bříz by měly být nahrazeny červenými kaštany, keříky podél parku, vysazenými javory, jasany, habry, borovicemi a duby.
Zpětný pohled a pokračuji k parku Sady 1. máje.
V těsné blízkosti centra města se nachází největší a nejvíce oblíbený, hojně navštěvovaný park SADY 1. MÁJE. Je největší ozdobou města, kde se během roku konají různé slavnosti. Vstupuji do parku.
Je doslova oázou klidu a pohody. Podzimní období s kulisou stromů vytváří krásnou atmosféru. V parku se nachází velmi vzácné stromy, např. jinan dvoulaločný, liliovník tulipánokvětý, katalpa nádherná a mnoho dalších dřevin. Četné lavičky lákají k meditaci.
V místě bývalé rozlehlé zahrady Pavlínina dvora, byla postavena vila majitelem Karla Chiari v roce 1899 (napravo). Jeho syn Eduard ji nazval po své manželce Doris. Dnes je vila Střediskem volného času. Slouží pro vzdělávání pedagogických pracovníků a zájmové činnosti s mnoha kroužky. Chvíli postojím, pozoruji návštěvníky parku a skotačící děti.
V parku se nachází Vlastivědné muzeum, letní divadlo D123, každoročně v srpnu se zde koná Mezinárodní folklórní festival, v červnu Slavnosti města Šumperk, připomínající sjezd v roce 1490 moravských a slezských stavů, za účelem volby nového českého krále Vladislava Jagellonského a sjednocení zemí po česko-uherských válkách.
Jezírko s bronzovou sochou koně od akademického sochaře Bohumila Teplého (člen Unie výtvarných umělců Olomoucka), se na podzim vypouští. V pozadí část Domu kultury, kde se každým rokem na podzim koná významný Festival bluesové muziky Blues Alive za účasti mnoha návštěvníků z celé republiky.
Součástí Domu kultury je kavárnička D123 s příjemným posezením.
Pohled zpět ke kavárně.
Listím zasypaný chodníček vypadá jako zlatý koberec. V každém ročním období má park svoje kouzlo. Na jaře rozkvétají rododendrony, v létě je příjemnou stinnou oázou, v zimě se zahalí do bílého oděvu. Podle mého názoru jsou Sady 1. máje ozdobou města. Naproti vpravo je penzion G s galerií sochaře Jiřího Jílka. Město o revitalizaci parku v současné době neuvažuje. Pokračuji do Jiráskových sadů.
V těsné blízkosti Hlavní třídy města se nachází Městský park JIRÁSKOVY SADY, v místě bývalého luteránského hřbitova provozovaného do roku 1896. V roce 1899 byl založen Hřbitovní park, v roce 1905 přejmenován na Schillerův park, zhotovený ke 100. výročí úmrtí básníka Friedricha Schillera. Barokní kaple sv. Barbory (šumperští ji nazývají Barborka) byla postavena v letech 1753 - 1755. O postavení kaple se zasloužil tehdejší farář a děkan Johann Michael Neumann a jiní. Od roku 1958 je zařazena mezi chráněné památky.
2. června 1900 se zřítila věžička, kdy do kaple uhodil blesk a zapálil její střechu. Zvon se roztavil, čímž nedošlo k poškození stropu a vzácných fresek. Kaple byla obnovena již počátkem srpna 1900. U kostelíka je sousoší Nejsvětější Trojice (1754) a klasicistní kříž. V době josefínských reforem měla být kaple zbourána, naštěstí k tomu nedošlo.
V době před 2. světovou válkou sloužila kaple jako kostelík českých škol. V 90. letech minulého století sloužila pravoslavné církvi. Původně nefunkční kašna je opravena. Před nastávající zimou je kašna vypuštěna.
V popředí je tzv. meteorologický altánek po renovaci.
V listopadu 2014 byla zahájena revitalizace parku s obnovou zeleně. Podle zpráv bylo odstraněno 148 stromů, které prý byly ve špatném stavu. Nyní je park stejně prořídlý jako Smetanovy sady. Do roku 2018 by měla probíhat rozvojová péče o zeleň parků. Uvidíme.
Náklady radnice včetně dotací, stály tento park 19 miliónů korun, mimo nově opravených cest, instalací laviček a odpadkových košů. Na park navazuje sídliště panelových domů.
Slunko se pomalu sklání k západu. Opouštím Jiráskovy sady a jdu směrem k domovu, v jehož blízkosti nakouknu k poslednímu šumperskému parku u Kauflandu.
Zapadající slunce se schovalo za mraky a ochladilo se. V blízkosti areálu Kaufland procházím PARKEM BOHUSLAVA MARTINŮ s přilehlými ulicemi Jiřího z Poděbrad, Vítěznou, Lidickou a gen. Svobody.
Park byl založen v roce 1990 na místě staré cihelny.
Pro děti jsou k dispozici hřiště pro míčové hry a prolézačky. V blízkosti parku na ulici gen. Svobody se nachází z roku 1785, nyní zdevastovaná první manufaktura na výrobu trippu a manšestru, která se zasloužila o rozvoj textilní výroby v Šumperku. Byla jedinou toho druhu v habsburské monarchii. V únoru tohoto roku proběhla zpráva v Šumperském deníku, že se rýsuje naděje na její záchranu. O manufaktuře jsem se podrobněji zmínila v článku Šumperkem v dešti 3. 3. 2016.

Zdroj: web města Šumperk, Šumperský deník, Vlastivěda Šumperska
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lada | Web | 14. listopadu 2016 v 11:07

Fotečky jsou nádherný, ten podzim je v tak krásném dni úplně okouzlující. Jenže, brzy barvičky vymaže bílá peřina....

2 krasnejesenicko | 14. listopadu 2016 v 17:09

[1]: Díky. Letošní podzim byl hodně deštivý, slunečných dnů moc nebylo..Zima je také krásná, jen tehdy, když se vše pokryje sněhem..:-)

3 Jára D. | Web | 16. listopadu 2016 v 13:09

Děkuji za překrásnou prohlídku nádherných parků v Šumperku. Fotky jsou překrásné a velice hezká a zajímavá jsou průvodní slova.  Prostě nádherná reportáž, která zpestřila můj dnešní, venku ponurý a deštivý, den. Těším se na další fotografie i krásné texty. :-)

4 krasnejesenicko | Web | 16. listopadu 2016 v 22:50

[3]: Posílám Vám díky do Severních Čech. Těší mě Vaše návštěva a Vaše slova k článku. Hezké dny, byť někdy ponuré...:-)

5 Mirkaw | 21. listopadu 2016 v 14:21

Krásná procházka městskými parky s výstižným textem a pěknými fotografiemi. :-)

6 krasnejesenicko | Web | 23. listopadu 2016 v 12:11

[5]: Díky, v Šumperských parcích ten den byla opravdu pěkná podzimní atmosféra. Pěkný den.

7 Jan | E-mail | 27. ledna 2017 v 19:45

Krasne. Chybi tam ale Cihelna.

8 Zdenka | Web | 29. ledna 2017 v 11:24

[7]: Díky za pochvalu. O cihelně vím, jen jsem na ni pozapomněla. Pěkný den...:-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama