close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Bruslení na přehradě Krásné 30.12- 8.1.2017

15. ledna 2017 v 16:08 | Zdenka |  MOJE TOULKY 2017
Před silvestrem 30. 12. 2016, v pondělí 2. 1. a v neděli 8. 1. 2017 se vydávám k zamrzlé přehradě Krásné, necelých 3 km od Šumperka. Už je to hodně dávno, kdy se tam bruslilo! Nebyly k tomu příznivé podmínky a hlavně mráz. Vodní nádrž, také zvána přehradou, byla vybudována v 80. letech 20. století na Hraběšickém potoce. Je oblíbeným rekreačním místem Šumperáků i z okolí, v každém ročním období. Nádrž Krásné je pojmenována podle osady Šentál (něm. Schönthal), což znamená Krásné údolí. Velikost plochy je kolem 9 ha, s hrází dlouhou něco přes 200 m. Krásné je výchozím bodem ke Kamennému vrchu (952 m) nad Hraběšicemi a do hor Hrubého Jeseníku... Sledováním pohádek o vánočních svátcích, konzumováním lákavého cukroví a všeho možného, jsem pomalu kynula a přibrala dvě kila. Bylo by dobré si zabruslit, ale bohužel brusle nemám! Alespoň se podívám, jak to na přehradě vypadá.Bruslení dne 30. 12. 2016

V období jara a léta, případně teplého podzimu, sem s oblibou zajíždí hlavně cyklisté, aby si na zahrádce restaurace pochutnali na grilovaných specialitách a dobrém regionálním pivu. Stojím na okraji nádrže a po chvíli vstupuji na led. Je 5 °C pod nulou a zdá se, že je povrch celkem pevný, i když se mi to moc nezdá. Na ledě se s opatrností prohání několik lidiček. V zimě je restaurace zavřená... Na obzoru je část Hanušovické vrchoviny.
Od restaurace sleduji odvážlivce, z nichž někteří se pouští do středu nádrže. Zdá se mi, že led je jako tenká skořápka.
Zvonivé zvuky jejich bruslí se jakoby ozývají z útrob pod ledem.
Naproti na okrajích nádrže posedávají v době lovecké sezóny rybáři, koukají do vody a trpělivě očekávají svoje úlovky, převážně kapry.
Jsem v místě vlevo od restaurace. V blízkosti za mnou se nachází nevelká plocha pro autokemping. V podstatě byla nádrž postavena na využití při zemědělských závlahách.
Místo pro kempování je ohrazeno křovinami, podepřeno sloupy a dráty.


Bruslení dne 2. 1. 2017

Na hřebenech hor je 7°C pod nulou, je nádherný den s blankytnou oblohou a zářícím sluncem nad kupami mraků. Snáší se do údolí a oblékají podhůří do jakési šedomodré mlhy a jinovatky. Je mírně pod nulou a bez větru.
Stromy, keře, travnaté pozemky a plocha nádrže se zahalily do stříbřitého šatu. Obzory naproti nad Novým Malínem jsou téměř neviditelné.
Naproti za ohradou se nachází plocha zmíněného kempu. V noci trochu napadlo, lidé odhrnují sníh a bruslí na malých políčkách.
Plocha na konci je ohraničena hrází. Občas obcházím celou nádrž kolem dokola.
Pohled k autokempu zblízka.
Laviček v tomto období si nikdo nevšímá.
Ojíněné větve s námrazou a popraškem sněhu se jako "provazy" sklání k zemi.
Sleduji lidi, jak se baví, a v duchu si říkám, že bych si mohla pořídit taky brusle. Stačilo by je koupit někde v bazaru, ale kdovíkdy v budoucnu Krásné zase zamrzne.
Dívám se do korun stromů a představuji si je pod modrou oblohou. Byl by to jiný obrázek.
Chvíli pozoruji, jak si kluci hrají s hokejkami. Obejdu ještě další kouty kolem nádrže. Mráz zalézá za nehty, tak se za chvilku vytratím.
Lavička pod vysokou břízou slouží hlavně v horkých letních dnech. Hledím do mohutné, ojíněné koruny stromu. Občas se mi na tvář nalepují sněhové vločky.

Procházím kolem bříz k cestičce na okraji nádrže, v blízkosti silnice směrem k Hraběšicím.
Porosty kolem jsou pod čepičkami sněhu.
Až se zvedne vítr, tak nakypřený sníh z větví stromů a keřů se rychle odfoukne.

Vracím se zpět, a je čas utéci z chladu zimy do tepla domova.
Z cestičky pohled k břízám a nádrži.

Po necelé hodince odjíždím domů.


Bruslení dne 8. 1. 2017

Tento den je venku mrazivo. Jsem doma a napadá mě, že se podívám na západ slunce na Krásném. V noci docela hodně nachumelilo, je 15°C pod nulou, tak to bude rychlovka. Slunko by mělo zapadnout po 16 hodině. Auto je zapadlé ve sněhu, dveře jsou zamrzlé a nejdou otevřít. Tak to vypadá, že západ nestihnu. Po chvíli lomcování s dveřmi u řidiče, se nakonec se skřípáním otevřou. Nastartuji po třech pokusech a vyrážím.
Přicházím v pravý čas. Slunce se pomalu sklání k obzoru, a jeho oranžové paprsky zabarvují sněhová pole do růžova. Několik lidiček se chystá domů.

Chodím kolem upravených políček s odhrnutým sněhem a pozoruji zábavu přítomných. Během noci napadla docela velká sněhová nadílka.
Několik hloučků bruslících a jejich diváků se nemá k odchodu, i přes velký štiplavý mráz. Na Hraběšickou vrchovinu naproti, navazují svahy Prostředního vrchu.
Připadá mi, že mrazivý den v západu slunce barví sníh do modra.

Slunce zapadlo. Několik bruslících ještě předvádí různé kreace.

V květnu 2013 se zde začal natáčet film Krásno, rodáka ze Šumperka, režiséra a herce Ondřeje Sokola. Jeho fanoušci přispěli na projekt kolem 200 tisíc Kč, film podpořila i šumperská radnice. V hlavní roli se představil mezi jinými Karel Roden. Komparz byl vybrán ze Šumperka. V kinech se promítal v roce 2014, recenze byly rozporuplné. Odcházím zvolna k parkovišti u restaurace a mám úmysl zastavit se na zázvorový čaj v blízké příjemné restauraci u Jirsáka ve Vikýřovicích u Šumperka.

Mohlo by vás zajímat:

Každoročně v srpnu, již počtvrté, se i letos v kempu na přehradě Krásné setkají chovatelé, fandové volného letu papoušků, z různých míst Česka. Vloni se na show podívalo 1200 návštěvníků. Papoušků bylo 13 druhů. Uvádí se, že v tomto roce se poprvé bude konat přenos online po internetu na webu Ararauna.cz a facebooku.

.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Majka | Web | 16. ledna 2017 v 11:14

Ty západy slunce v mrazivém zimním dnu, když nejsou mráčky, tak ty nemají chybu....A to bruslení taky ne!

2 Mirkaw | 16. ledna 2017 v 13:06

3x stejné místo a pokaždé jinak, vždy zajímavě popsáno a zachyceno. Už je to dávno, co jsme se sem chodili koupat a opalovat. Díky za dobrý nápad a zprostředkování. :-) Přeji hezké dny. :-)

3 Zdenka | 17. ledna 2017 v 17:39

[1]: Díky. Dost mě mrzí, že nemám brusle..:-) Pěkný den

[2]: Já tam jezdím na jaře a v létě docela často, hlavně když se griluje, a to je každý čtvrtek, někdy s doprovodem country, skupiny ze Šumperka...:-) děkuji za Vaše slova. Hezké zimní dny..:-)

4 Jitka | Web | 17. ledna 2017 v 22:28

Nádherné fotky a ty se západem slunce jsou úžasné.Také bruslím,ale v zimní hale,kterou u nás vloni konečně otevřeli.Jinak na umělých plochách venku,na rybníky jsem se vždycky hrozně bála.

5 Zdenka | 18. ledna 2017 v 20:29

[4]: Těší mě Váš komentář a Vaše návštěva mého blogu. Prohlédla jsem si i Váš a musím Vás pochválit, máte krásnou galerii fotek. Připomněla jste mi i Trosky, které jsem poprvé navštívila před dvěma roky. Je to krásný kraj. Určitě Váš blog znovu navštívím. Pěkný den..:-)

6 Jára D. | Web | 20. ledna 2017 v 14:18

Srdečně zdravím Zdeni. To je překrásný článek s nádhernými fotografiemi.  Krásně jsem si početla a také se opět pokochala krásou Šumperska. J8 už bruslit nemůžu, kvůli problémům se zády, ale bruslila jsem strašně ráda. Teď, kdybych upadla, tak by to mohla být katastrofa...tak že se těším na pěší výlety. Vždyť i v zimě mohou být krásné a zajímavé. Moc pozdravuji a těším se na další články a fotografie. Přeji krásné zimní dny.

7 Zdenka | 22. ledna 2017 v 14:28

[6]: Díky za Vaše milá slova. Konečně nám napadl i sníh v podhůří, tak se chystám do okolí na běžky..:-) Přeji hezké zimní procházky..:-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama