close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Za šera a mlhy na běžky-Bludoveček 12.1.2017

24. ledna 2017 v 21:49 | Zdenka |  MOJE TOULKY 2017
Ve čtvrtek od rána 12. 1. 2017 sedí nad městem černé mraky, šedá mlha vytváří jakousi clonu a hodně chumelí. S focením asi nic nebude, důležité je, že sněhová nadílka konečně pokryla i podhůří. Odpoledne přestalo sněžit a je příznivý čas protáhnout se na běžkách. Doufám, že budou hroudy na polích zasněžené. Vydám se k vrchu Senová neboli Háj, oblíbené místo nad Šumperkem a Bludovem. Je to blízko a nemusím jezdit do hor. Budu tlapat k úpatí Háje a poté po vrstevnici směrem k osadě Bludoveček.


Vítr prohání po obloze tmavě šedivé mraky. V terénu se křižuje několik běžkařských stop. Vybírám si tu nejbližší směrem k hájence. Na vrcholu Háje (631 m), dominantě Šumperka, byla postavena v září 1997 nová rozhledna, se zasklenou vyhlídkou ve výšce 25 m a 135 schody.
Míjím zasněženou cestu s alejí holých stromů, sníh z nich odfoukal vítr. Z rozhledny za příznivého počasí, je nádherný výhled ke Králickému Sněžníku, Hanušovické vrchovině, Pradědu, dokonce i k bazilice na Svatém Kopečku u Olomouce.
V pozadí na obzoru jsou kopce Chocholíka nad Bludovečkem a U Červeného kříže.
Lavičky u cesty mezi stromy jsou zasypané čepicí sněhu.
Přecházím zasněženou cestu a pokračuji dále v běžkařské trase. V tomto období se zasněžená cesta nevyužívá.
Po chvíli se obracím k Šumperku a hřebenům hor. Vše je totálně zahaleno padající, hustě šedivou mlhou. Žádné pěkné vyhlídky.
Blížím se k hájence pod vrcholem Háje. Předbíhá mě hodně běžkařů, někteří s doprovodem pejsků. Už je to docela delší doba, kdy pod Senovou byl naposledy sníh.
Vítr zesiluje a rozhání chuchvalce nízkých mraků. Občas se mezi nimi objevují kousky modré oblohy a hned ve větru mizí.
Zdá se, že se vyjasňuje. Kolem hájenky se každoročně koná běh pro děti s názvem "Šumperský prcek". Letos to bude již po osmnácté.
Mraky se honí ve větru, chvílemi se rozpadají a malují stále nové obrazy.
Podél smrčkového plotu hájenky pokračuji dále po běžkařské stopě s načechraným sněhem.
Pohled zpět na cestu k hájence.
Za chvilku se svezu z mírného kopečka.
Sjíždím k rozcestí.
Romantický obrázek zasněžených keřů a stromů.
Předjíždí mě docela hodně lidiček.
Pod cestou se rozléhá nevelká paseka s výsadbou nových smrčin.
Na rozcestí odbočím nalevo směrem k Bludovečku.
Ze Senové se sváží kmeny smrků, které jsou pravděpodobně napadeny kůrovcem. Problém jsem zaregistrovala i v loňském roce cestou na Bradlo v Nízkém Jeseníku.
Nemoci stromů zapříčinily v loňském roce suché léto a málo srážek. Problém se objevil na několika místech v celém Olomouckém kraji. Napadnuté stromy jsou z kopců sváženy traktory..... Běžkařská stopa je rozježděná.
Pokračuji dále po celkem široké lesácké cestě. Jedu hlemýždím tempem, užívám si příjemného ticha přírody, které ruší jen šustění mých lyží.

Mezi stromy pozoruji změny na obloze. Vítr si pohrává s šedými mraky a pokrývá jimi modré kousky oblohy.
Přibližuji se ke konci cesty nad Bludovečkem.
Před koncem lesa je větší plocha pro uskladnění smrkových kmenů ze svahů Chocholíku a pod Hájem.
Přede mnou a mezi větvemi stromů se nachází Bludoveček s hospodářskými budovami pod kopcem Chocholík, který je součástí Hanušovické vrchoviny. Dříve osada patřila k středověkému Bludovskému hradu ze 13. století a Zámečku. V 17. století byl Zámeček zájezdním hostincem s názvem Korbílek. Později byl zbořen a byla postavena nová restaurace. Nějaký čas zde byl provozován nevěstinec. Jelikož je před západem slunce, k restauraci již dnes nepůjdu. (Přikládám tedy foto restaurace s penzionem z léta r. 2015 a historické foto zájezdního hostince z 19. století).
Foto penzionu a restaurace je z léta r. 2015. Vpravo je zimní zahrada s kapacitou 40 osob a restaurace s kapacitou 35 osob. Pořádají se zde různé akce, např. svatby, oslavy, večírky aj.
Foto zájezdního hostince je z 19. století. V části budovy se nacházel kravín a truhlářská dílna.
Na okraji Choholíku míjím lákavou běžkařskou stopu a sjíždím k osadě.
Kolem mne profrčel běžkař v bílé kombinéze a vypadal jako duch. Chvíli jsem ho sledovala, až se ztratil za kopcem.
V posledních letech došlo k velkému rozvoji osady. Byla opravena asfaltová silnička ze Šumperka a vybudována rozlehlá obora s jeleny. Majitel pozemků a penzionu s restaurací, vybudoval v osadě také svoji rezidenci a stáje s koňmi. Pořádá se zde také jezdecká škola. Osada má kolem 27 obyvatel.
Cesta směrem na Háj, foto ze silničky osady.
Jedu ve stopě podél historické cesty, která spojovala jesenický region se Slezskem až do roku 1965. Její význam zmizel, když byla vybudována hlavní silnice č.11 směrem k Bruntálu, Opavě a Ostravě.
Bludoveček s okolními lesy a rozsáhlými loukami, je oblíbeným místem obyvatel z celého okolí, hlavně ze Šumperka. Odtud se turisté mohou vydat na Háj k rozhledně nebo okrajem lesa směrem k Bludovu, případně odhalit v lese zbytky zarostlého hradu-Hradiska, který byl opuštěn v roce 1504. Na zničení hradu se podíleli Tunklové z Brníčka v době česko-uherských válek v druhé polovině 15. století. Hrad dříve sloužil k ochraně zemské stezky v údolí Moravy a Desné.
Hřebeny hor jsou na obzoru téměř neviditelné.
Koně v uzavřené ohradě přečkávají mrazivou zimu několik hodin.
Blížím se k cestě do Šumperka.
Mezi Bludovečkem a Šumperkem je nově upravená cesta jen pro pěší, která pokračuje až k Bludovu. Je vybavena odpočinkovými lavičkami. Nyní je cesta pod sněhem, přesto nebrání turistům, aby se vydali do kopečka a navštívili příjemnou restauraci na Bludovečku.
Po cca 1,5 km od Bludovečku se ocitám na okraji Šumperka v Bludovské ulici. Sundávám běžky a dělám poslední snímky z výletu. Firemní budova má ještě rozsvícený vánoční strom.
Zasněžené nám. Republiky s parkovištěm, palácem Schönberg s různými obchody a mateřskou školkou Borůvka, bylo dříve pojmenováno Gottwaldovo náměstí. Nad palácem na kopečku se nachází nejstarší část města s náměstím Míru a městskou radnicí.

Zdroj: volně upraveno z prospektu o Bludově, Šumperský deník a Vlastivědy Šumperska
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jitka | Web | 25. ledna 2017 v 7:51

Děkuji za nádhernou projížďku,kterou jsem mohla s vámi podniknout.Běžkování miluju,byla jsem zatím s kamarádkou dvakrát.V okolí Turnova máme upravené běžecké tratě.Ale plánujeme další výlet někde mimo a to bude určitě s foťákem

2 Simona | Web | 25. ledna 2017 v 9:31

To byla nádherná trasa, moc pěkné fotky, doslova jako bych tam byla.

3 Zdenka | 25. ledna 2017 v 14:29

[1]:Dokud bude v podhůří a na horách Jeseníků dostatek sněhu, podniknu také několik výletů..:-) rovněž s foťákem. Díky za Vaši návštěvu a těším se na Vaše další zimní snímky  :-)

[2]: Tras na běžky je v Jeseníkách hodně, nejen v podhůří, ale hlavně na hřebenech hor...krásný den :-)

4 Mirkaw | 26. ledna 2017 v 11:17

Krásně jsem se s Vámi projela na běžkách, a i když sluníčko nesvítilo, fotky mají zase svou zajímavou atmosféru. :-) Líbí se mi vložení staré fotky, která má také své kouzlo dávných zašlých časů. Už se těším na další putování s Vámi. :-) Přeji hezký den, :-)

5 Zdenka | 26. ledna 2017 v 23:49

[4]:Díky za Vaše pěkná slova, a že jste se mnou pomyslně "projela" trasu k Bludovečku, kam ráda zavítám v každém ročním období...:-) hezké dny

6 Jára | Web | 1. února 2017 v 16:45

Nádherná reportáž i překrásné fotografie. Krásná je krajina i v pozdním odpoledni a mlze. Ten pán na běžkách a v bílém opravdu vypadá jako duch....Úplně v té krajině "svítí"...

7 Zdenka | Web | 3. února 2017 v 16:59

[6]: Je fakt, že focení v mlze je docela zajímavé...a ten pán v bílém mně fakt připadal jako duch, zvláštní..Pěkný den :-)

8 Punová | E-mail | 9. dubna 2017 v 19:51

MaTE TO KOUZELNĚ VŠE ZPRACOVANÉ,JEZDÍM DO bOHUTÍNA A CELÉ TO OKOLÍ MILUJI.zDRAVÍM :-D

9 Zdenka | 13. dubna 2017 v 20:24

[8]:Jsme na tom stejně, mám ráda jesenické hory, jejich krásu, včetně krajiny v podhůří. Díky za Vaši návštěvu mého blogu. :-) Krásné velikonoce.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama