close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Západ na Červenohorském sedle 23.1.2017

27. ledna 2017 v 21:34 | Zdenka |  MOJE TOULKY 2017
V pondělí 23. 1. 2017 je v podhůří skoro zataženo, -5°C a mrazivý vítr. Obrysy hor se ztrácí v mlze. Lovím na internetu, jak to vypadá na Červenohorském sedle. Podle kamery je na sedle modro. Chvíli váhám, je už dost pozdě a brzy se slunce schová za obzory. Nakonec soukám do auta běžky a odjíždím. Proběhnu se jen kousek nad sedlem pod Velkým Klínovcem. Od Koutů nad Desnou jedu v několika zatáčkách silnicí první třídy na Červenohorské sedlo. Od loňského jara byla silnice uzavřena pro rozsáhlou rekonstrukci a otevřena byla v polovině listopadu 2016. Na jaře bude opět uzavřena a konečné práce by měly být ukončeny v květnu t.r. Červenohorské sedlo (1013 m) je součástí Hrubého Jeseníku a je předělem nejvyšších míst hřebenů mezi Pradědskou a Keprnickou hornatinou. V létě je sedlo východiskem významných turistických tras na okolní hřebeny, v zimě je jedním z nejnavštěvovanějších lyžařských středisek. Parkuji u hotelu a vystupuji z auta do mrazivého větru. Mám chuť jet zpět. Aut je zde málo a zrovna tak málo lidí na lyžařských svazích. Vítr se prohání na sedle a nepříjemně se dere pod bundu. Doufám, že mezi lesy foukat nebude.


Přecházím lyžařskou sjezdovkou a jdu po cestě pro běžkaře po červené značce směrem k hlavnímu hřebeni k Pradědu. V 19. století zde byl pouze zájezdní hostinec, dnes je zde dostatek možností k ubytování v hotelu, apartmánech nebo v několika chatách. Naproti jsou jižní svahy se dvěma nenáročnými svahy a běžeckou trasou směrem k Vřesové Studánce, Keprníku a Šeráku.
Povrch cesty je tvrdý, zmrzlý a běžecká stopa při sjíždění z kopce je rozježděná. Běžky mě neposlouchají, podkluzují, tak je sundávám a jdu do kopce pěšky.
Cesta vede po vrstevnici pod Velkým Klínovcem (1164 m), je mírnější a nasazuji si běžky. Touto trasou jsem už dlouho nejela. Běžeckých tratí ze sedla je několik, já osobně se nejraději vydávám směrem k hřebenům Keprnické hornatiny s cílem na Vřesovou Studánku.
V lesích a kolem cest roste v jesenických horách hodně borůvek. V zimě špičky borůvčích trsů koukají ze sněhu.
Blížím se k dalšímu lyžařskému svahu. Vítr mezi stromy k mé spokojenosti nefouká.
Sníh na stromech je doslova přilepený, zmrzlý a tvrdý.
Pohled zpět k sedlu se svahy Červenohorského sedla směrem ke Koutům nad Desnou.
Hranami běžek přecházím celkem prudký a zmrzlý povrch svahu. Kolem mne se rychle prohání lyžaři a snowboardisté.
Špičky smrků pod zářícím sluncem jsou bez sněhu. Před západem se barví do oranžova.
Na cestě se občas vyhýbám snowboardistům.
Jeden z pozemních vleků, dlouhý kolem 1000 m.
Zima na horách, se stromy zahalenými v bílém oděvu, je doslova pohádková.
Sněhová pokrývka dosahuje kolem 50 cm, v návějích až 100 cm.
Větve smrčků s těžkou krustou sněhu se ohýbají k zemi.
V posledních dnech jsou na horách skvělé lyžařské podmínky, sněhu dostatek, lanová dráha a vleky na severní straně jsou všechny v provozu. Vždycky to tak nebylo, např. v loňském roce zde bylo málo sněhu, v podhůří žádný.
Sjezdovky v délce 6 km jsou různé obtížnosti, jsou ve výškách od 862 až 1164 m, vleky a lanovky vyvezou až kolem 7000 lyžařů za hodinu.
Pod lanovkou, se stíny stromů a mé postavy, pořizuji snímek cesty naproti.
Odtud jedu již upravenou běžeckou trasou.
Odbočuji doprava do mírného kopečka. Kdybych měla více času, tak bych jela až na otevřený vrcholový hřeben s nádhernými vyhlídky k Pradědu.

Za kopečkem se budu vracet, je nejvyšší čas, slunce se rychle sklání k obzoru.
Ještě kousek za zatáčku a pojedu zpět.
Vstupuji "branou" ze svislých ledových větví do zimního království.
Mezi zasněženými stromy si užívám relaxačního ticha.


Se zvědavostí se zastavím u trpasličí chaloupky. Okénka jsou zamrzlá z obou stran.
Z nevyježděné stopy se dívám k hřebenům nad sedlem, směrem ke Keprnické vrchovině.
Napojím se na dřívější cestu a spěchám zpět. Všude je ticho, nikde nikdo, a mám divný pocit.
Ve spěchu se mi zkřížily běžky a padám do sněhu. Nemotorně vstávám a znovu padám. Nakonec si odepínám běžky a zanechávám po sobě zoraný terén.
Sluníčko rychle spěchá k obzoru. Jeho paprsky barví třpytivý sníh do žlutooranžova a prosvěcuje špičky větví stromu.
Slunce zapadlo ve směru k Šumperskému okresu. Svahy Hrubého Jeseníků se zabarvily do obvyklých barev západu.
Červenohorské sedlo s budovami a lyžařskými svahy po západu slunce.
Pohled ze sjezdovky na jižní stranu Červenohorského sedla s hřebeny Keprnické hornatiny.
Hledím naproti k Šindelné hoře nad sedlem, v pozadí Suchá hora (1020 m), která se svažuje do údolí řeky Desné a Koutů nad Desnou.
Vlevo svahy kolem Červenohorského sedla, na které navazuje Sněžná kotlina pod Červenou horou (1337 m), a dále k údolí pod Keprnickou hornatinou, vpravo Srnčí vrch s Dlouhou horou nad Domašovem.
Jiný obrázek z lyžařského svahu s údolím Jesenického okresu s hlavním městem Jeseník a okolních obcí.
Sjíždím poslední úsek mého malého výletu. Najela jsem asi 3 km.
Na konci cesty sundávám běžky a přecházím lyžařský svah. Slunce se již schovalo za obzor a pomalu nastupuje královna noci.
Je po 17. hodině, vleky a lanovky utichly, lyžařské svahy jsou prázdné.
Nejdelší lyžařský svah se čtyřsedačkovou lanovkou (Doppelmayer) má délku 1050 m.
Sněhová technika je připravena do dalších dnů. Dříve nebylo možné svahy zasněžovat, od roku 2015 lyžařský areál dostal povolení.
V roce 2015 bylo Olomouckým krajem rozhodnuto postavení mostu s náklady 16 milionů korun, přes frekventovanou silnici od Šumperka k městu Jeseník. Důvodem bylo několik nehod, jedné smrtelné, při přecházení lyžařů ke sjezdovkám na severních svazích. Stavba byla zkolaudována koncem roku 2016.
Pohled z mostu k severním svahům se sjezdovkami, kde jsem pod Velkým Klínovcem podnikla malý výlet.
Pohled z mostu ve směru k Šumpersku.
Jsem na parkovišti, zebou mi ruce i nohy, je víc než - 10°C. Hosté Červenohorského hotelu odpočívají po celodenním lyžování, využívají saunu, bazén, stolní tenis, kulečník a dobrou kuchyni v restauraci hotelu.


Zdroj: volně převzato ze Šumperského deníku, prospektu a webu Červenhorského sedla
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kamila | Web | 28. ledna 2017 v 7:48

To je krása. Tak já  sedím u notebooku a díky tomuto článečku jsem proběžkovala takovou trasu. Je to skvělé, moc pěkný fotky.... :-)

2 Zdenka | 28. ledna 2017 v 10:15

[1]: Díky za Vaši návštěvu blogu...Jeseníky jsou opravdu v zimě krásné...Hezký víkend :-)

3 Mirkaw | 30. ledna 2017 v 13:59

Máte můj obdiv vydat se sama do lesa a na běžky skoro před západem slunce, ale jinak to musela být parádní projížďka a já jsem ráda, že jsem mohla být s "Vámi" ....aspoň u monitoru PC. :-D Vloni jsme šli pěšky ze sedla po červené na Výrovku a odtud po modré zpět. U Výrovky jsem udělala kvůli fotce krok mimo vyšlapanou cestičku a propadla jsem se až po zadek do sněhu a horko těžko se z toho dostávala. Už se těším na další túru a fotečky z cesty. :-) Přeji hezký den :-)

4 Zdenka | Web | 30. ledna 2017 v 14:39

[3]: Musím přiznat, že ke konci jsem neměla dobrý pocit..nikde, nikdo. Naštěstí jsem nejela daleko a z kopců jsem rychle sjela dolů..:-) Po červené k Výrovce a zpět po modré je dost náročné.
Hezký den :-)

5 Jitka | Web | 30. ledna 2017 v 22:15

Překrásné fotky v nádherné krajině.Všechno jste úžasně zachytila.Jeseníky jsem prošla asi před deseti lety,kdy jsme tu byli s manželem na podzimní dovolené.Dnes jsem byla také na běžkách,ale vybrala jsem si rovinatou krajinu kousek od Turnova.Byla jsem sama a do lesa se docela bojím.

6 Zenka | 30. ledna 2017 v 23:11

[5]:Letošní zima se nám všem vydařila. Sníh je skoro všude a mám zato, že u Turnova je sněhu ještě více. Prohlédla jsem si Vaše fotky a moc se mi líbí...těším se na Vaše další toulky v přírodě...:-)..hezké nastávající dny.

7 Jára | Web | 1. února 2017 v 16:57

Nádherné fotografie a super projížďka Jesenickem. Nádherné jsou záběry měnící se krajiny při západu sluníčka. Pěkný kus cesty jste projela a přiznám se, že sama bych se bála, vydat se do lesů a do hor a i když to tam znáte, tak Vás obdivuji. Klobouk dolů.

8 Zdenka | Web | 3. února 2017 v 16:55

[7]:Díky za Vaše hezká slova paní Jarko. Sem tam si ráda zajedu do hor na západ slunce a přitom se zároveň protáhnu na běžkách. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama