Do Loštic na tvarůžky a muzeum 25.3.2017

31. března 2017 v 23:55 | Zdenka |  MOJE TOULKY 2017
Sobota dne 25.3.2017 mě tentokrát do hor neláká. Obloha vypadá nudně, sice neprší ani nesněží, dnešní den je akorát tak na návštěvu nějakého muzea nebo gruntování doma před velikonocemi. Nakonec odjíždím do městečka Loštice, které se může pyšnit zajímavostmi, kde jen tak jinde nejsou. Dnes navštívím Muzeum Olomouckých tvarůžků a v přilehlém obchodě nakoupím tvarůžkové speciality. Jejich výroba na území Hané je doložena již na přelomu 15. a 16. století. Příště navštívím muzeum Adolfa Kašpara, malíře a ilustrátora knihy Babička od Boženy Němcové a Synagogu s židovským hřbitovem. Nakonec zbývá projít naučnou stezku Lišky Bystroušky, jejíž příběh zvěčnil ve svých kresbách akademický malíř Stanislav Lolek (1873-1936). Putování po "liščích stopách" provází turisty bouzovskými lesy, stráněmi, loukami, s krásnými výhledy k pohádkovému hradu Bouzov.


Než zajdu do muzea, prohlédnu si centrum městečka. Loštice se nachází pod kopci Bouzovské vrchoviny, na okraji Mohelnické brány při řece Třebůvka. První zmínka k Lošticím pochází z roku 1267, kdy se objevilo jméno Petr z Loštic, ovšem jednoznačná, písemná zpráva pochází až z roku 1353. V té době bylo městečko součástí bouzovského panství. Po husitských válkách patřilo území Jiřímu z Poděbrad včetně Loštic.... Vpravo se nachází radnice v renesančním stylu s věží z roku 1581. Po četných požárech došlo ke konečné přestavbě v roce 1749. Průčelí radnice v neogotickém stylu pochází z poloviny 19. století. Naproti za stromem je hotel U rytíře s restaurací.
Dominantou náměstí je neogotický sloup Nejsvětější Trojice, zhotoven v roce 1860. Na rozích, se čtyřmi menšími sochami, byly doplněny vysoké sochy, představující sv. Cyrila, Metoděje, Petra a Prokopa.
Sousoší v detailu.
Vlevo, naproti sousoší, se nachází obchodní dům Coop.
Kamenná, čtyřhranná kašna se sochou velkomoravského knížete Svatopluka byla postavena v roce 1859. Dílo bylo zhotoveno Františkem Rotterem z Orlice u Králík a kameníkem Vendelínem Steigeren z Maletína. Vedle restaurace U rytíře vlevo, se nachází bývalý měšťanský dům. Spolu s kašnou byly zapsány do státního seznamu památek v roce 1988.
Nově zrenovovaná restaurace U rytíře, poskytuje ubytování a výbornou kuchyni. Na závěr se zde zastavím na nějaké dobrůtky z tvarůžků.
Na rohu náměstí je Hotel u Coufalů s restaurací, v současné době je přechodně uzavřen. Vpravo od hotelu se nachází specializovaná podniková prodejna A.W.spol.s.r.o, s úplným sortimentem Olomouckých tvarůžků z Loštic. Procházím kolem prodejny k blízkému muzeu.
Na ulici Palackého 2, vstupuji do Muzea Loštických tvarůžků.
Nové, bezbariérové Muzeum Olomouckých tvarůžků, bylo slavnostně otevřeno 26.6.2014. V bývalých stájích se návštěvník ponoří do příběhu o historii tvarůžků. Expozice začíná prvními zmínkami o výrobě, historii, postupném vývoji a s informacemi o zakladateli firmy, Aloise Wesselse. Každý návštěvník má možnost výběru prohlídky podle jeho zájmu a časových možností.
Se zájmem prohlížím starodávné fotografie a pročítám nástěnné informace. Expozice je pojata v moderním stylu, doplněná dobovými fotografiemi. Představuje historii Olomouckých tvarůžků od nejstarších pramenů až k současnosti. Projdu celkem devíti místnostmi.
Procházím kolem beden pro expedici. Následující místnosti představují postupy výroby tvarůžků od zpracování tvarohu, formování a "koupání", až po balení.
Po dlouhá staletí to byl tvaroh, kdy jeho kvalita určovala, zda tvarůžky budou dobré. Tvaroh po dlouhá staletí byl převážně pouze pro potřebu rodiny, jen malá část se prodávala na trzích, včetně mléka a vajíček. Místnost je typickou kuchyní z 19. století, s potřebami pro výrobu domácích tvarůžků, neboli tvarglí.
Dobová fotografie z roku 1900 v Lošticích, kdy se tvargle zpracovávaly ještě ručně.
V další místnosti hledím prosklenou podlahou do sklepního, klimatizovaného prostoru, kde zrají vyrobené tvarůžky, jediný původní český sýr. Má charakteristickou vůni s lahodnou chutí, nízkým obsahem tuku, je zdrojem energie a bílkovin. Produkt je bez chemických přísad, má lehkou stravitelnost, přiměřený obsah vápníku, fosforu, železa a vitamínů.
Před 1. světovou válkou se ruční výroba měnila na strojní, kdy se rod Wesselsů stal největším výrobcem tvarůžků v Čechách.
Po schodech jdu do druhého patra. Tato místnost s obrazy Karla Pivného (1891-1968) a jeho ženy Františky, roz. Wessels, byla jejich pracovnou. Podnik Aloise Wesselse převzali v roce 1917. V roce 1924 koupili první formovačky na tvarůžky a v roce 1930 postavili v Olomouci dům a závod. Továrna byla v roce 1950 znárodněna a v roce 1991 byla v restituci navrácena potomkům rodiny Wesselsů.
V této místnosti se nachází tzv. "Sokolské kino Loštice". Osudy výrobců tvarůžků přibližuje film s názvem "Příběh neobvyklé vůně s vyprávěním stréčka Křópala". Usedám do lavice a sleduji zajímavé informace z minulosti, kdy v zimě 1896 stréček Křópal zastavil Wesselsův povoz s tvarůžky na prodej v Olomouci. Poradil mu, aby si od místní záložny vzal půjčku a založil podnik. 1897 mu záložna půjčila 1500 zlatých, najal si na pomoc děvečky, opravil dům a vrhl se do podnikání. V roce 1898 navštívil jeho podnik rakouský císař František Josef I. s doprovodem a odvezl do Vídně 10 beden tvarůžků. Později navázal vztah s americkým vynálezcem Thomasem Alvou Edisonem a posílal mu do Ameriky bedýnky s tvarůžky. Edison vypracoval pro Wesselse návrh na automatický stroj pro jeho výrobu.
Po zhlédnutí filmu přicházím do místnosti s originály formovacího a koupacího stroje z 20. století. Na zdi vlevo, je vidět kousek časové osy, ve které je naznačena rekapitulace historie Olomouckých tvarůžků v Lošticích. Jsem u konce zajímavé prohlídky.
Jak jsem se již zmínila, muzeum je propojené s podnikovou prodejnou A.W.spol.sr.o., s možností nákupu různě zpracovaných tvarůžků. Kromě toho se nabízí sýrové lahůdky z tuzemska i zahraničí, mléčné výrobky od malých rodinných firem a vybraná vína z moravských vinic. To vše je doplněno pestrou paletou suvenýrů a ostatního doplňkového zboží. Nakoupené tvarůžky dávám do auta a jedu do hotelu Střelnice s francouzskou kavárnou, v kopcích nad Lošticemi.
Zastavuji na malém parkovišti před uzavřenou brankou. Nikdo nikde, na vstupních dveřích je upozornění, že momentálně je hotel uzavřen. Z kafíčka v noblesní kavárně Cafe de Pari nic nebude. Jdu k hotelu kolem velkého psa za uzavřenou brankou. Zírá na mne, je klidný, zvyklý na návštěvníky.
Z cesty před hotelem fotím mezi holými stromy městečko Loštice.
Hotel je nově zrekonstruovaný, má nová plastová okna a fasádu. Vpravo naproti bývaly kdysi venkovní šachy.
Po schodech kráčím k bazénu kolem bílé zahrádky kavárny Cafe de Pari. Myslím si, že hotel se pravděpodobně otevře až v létě.
Bazén je malý, ale v letních horkých dnech určitě poslouží.
Malý bazének pro děti.
Od bazénů pohled k hotelu s přilehlou kavárnou Cafe de Pari a se zmíněnou zahrádkou. Odtud je vidět, jak je hotel rozlehlý.
Součástí hotelu je celkem velké golfové hřiště. Hotel s luxusními apartmány a dvoulůžkovými pokoji pořádá různé oslavy, kulturní a firemní akce.
Scházím zpět od bazénů a jdu kousek k lesu. Celé území kolem hotelu je zajímavým koutem nad Lošticemi.
Les se pomalu probouzí ze zimního spánku, tráva se krásně zelená a ptáci ve stromech šveholí své jarní písně. Cestou lesem se mohou turisté napojit na naučnou stezku Lišky Bystroušky a pokračovat asi 8 km k hradu Bouzov.
Po obhlídce hotelu Střelnice se usazuji v restauraci U rytíře na náměstí. Interiér je příjemný, čistý, s historickými prvky. Lákavý jídelní lístek nabízí spoustu tvarůžkových specialit, např. olomouckou česnečku, uherské smažené tvarůžky, tvarůžky v bramboráku s pikantní omáčkou a mnoho dalších.

Zdroj: upraveno z prospektů Tvarůžek, Muzeum Olomouckých tvarůžků a firmy A.W.spol.s r.o Palackého 4, Loštice
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mirkaw | 1. dubna 2017 v 11:49

Pěkně popsáno a zdokumentováno, zejména podrobná prohlídka náměstí mě zaujala. V denním spěchu se někdy nenajde čas, aby si informace vyhledal a tady jste všechno jasně, stručně popsala, pro nás bez dlouhého hledání.  Také jsem toto muzeum s exkurzí kdysi navštívila, a tak jsem si znovu vše připoměla. :-) :-)Přeji hezký den a už se těším na další toulání . :-)

2 Zdenka | 3. dubna 2017 v 1:19

[1]: V Lošticích jsem byla po dlouhé době. V kině muzea mě mimo jiné zaujala ve filmu dávná historie o výrobě tvarůžků,  neodolala jsem a koupila jsem si u kasy DVD. Do Loštic se někdy vrátím, láká mě NS Lišky Bystroušky...krásné jarní probouzení :-)

3 Tomáš | Web | 3. dubna 2017 v 12:32

Kdysi jsem byl ještě ve starém muzeum, v té příjezdové uličce od Mohelnice, co už je dnes přestěhované. Musím říct, že to nové vypadá o poznání moderněji, tak vám děkuji za dobré zprávy. Trarůžky mám totiž rád a tak potěší, že dostaly důstojnější prostory :-) Docela by mě zajímalo, kde je ten hotel - v mapě jsem ho nemohl najít. Děkuji za vortuální výlet a přeji spousty dalších povedených :-)

PS: V Lošticích doporučuji navštívit synagogu a židovský hřbitov. Po nedávných opravách je to také zajímavá památka ;-)

4 Zdenka | 4. dubna 2017 v 23:02

[3]:K hotelu Střelnice se jede z náměstí směrem po Olomoucké, po chvilce odbočit doprava, do kopce po ulici Havelkova a za zatáčkou je již cesta doprava k hotelu. Synagogu jsem s kamarádkou navštívila před 3 dny včetně hřbitova a trochu nám trvalo, než jsme ho objevily. Je to tristní místo... ale prostory synagogy jsou zajímavé...Pěkný den. :-)

5 Jára D. | Web | 8. dubna 2017 v 17:22

Nádherné fotografie  a velice zajímavě popsané.  To muzeum je opravdu nádherně upravené a městěčko Loštice se mi také moc líbí...a tvarůžky mám fakt ráda, ale kupuji je většinou v létě, abychom si je ...i když se pak musí pořádně vyvětrat. Lepší je dát si je v létě, venku na zahradě... :-D

6 Jára D. | Web | 8. dubna 2017 v 17:25

Omlouvám se za pokažený komentář. Nedařilo se mi jej odeslat a tak jsem jej upravovala a nakonec z toho vylezl takový paskvil. Blog.cz poslední dobou hodně zlobí...Ještě jednou velká omluva a přeji krásné jarní dny.

7 Zdenka | 8. dubna 2017 v 22:28

[6]: Myslím si, že není za co se omlouvat, Váš komentář je hezký, lichotivý a moc Vám děkuji za Vaše hodnocení. Přeji Vám krásné nastávající dny a těším se na Vaše zajímavé toulky přírodou. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama