Klenoty pod horami-Velké Losiny 16.4.2017

20. dubna 2017 v 8:00 | Zdenka |  MOJE TOULKY 2017
Velikonoce nejsou jen obdobím úklidu, pečení mazanců a beránků, pletení pomlázek, několikadenního půstu, malování vajec, ale i oslav zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Velikonoce jsou svátky přicházejícího jara, kdy se příroda probouzí z dlouhé zimy, obléká se do svěží zeleně, pučících květů na loukách a stromech. K velikonočním svátkům patří také návštěvy kostelů, zámků, hradů nebo toulání se v přírodě. Dnes je neděle, Boží hod velikonoční, mám uklizeno, upečeno, namalovaná vajíčka, tak si zajedu někam do přírody.


Jedu Raisovou ulicí kolem zdevastovaného sanatoria k oblíbené vyhlídce nad Šumperkem, s výhledy na část hřebene Jeseníků. V loňském roce jsem z tohoto místa pochodovala k Městským skalám (675m) s rozhlednou, odkud jsou nádherné vyhlídky do širokého údolí a téměř k celým hřebenům jesenických hor. Počasí je dnes variabilní, chvílemi poprchá, za chvilku mezi mraky vysvitne sluníčko. Poryvy studeného větru přichází od severu a jsou nepříjemné.
Pod vyhlídkou se nachází osada Nové Domky pod vrchem U Kapličky (443m). Silnici v pozadí lemují obce Rapotín, Velké Losiny, Kouty nad Desnou, v serpentýnách dále k Červenohorskému sedlu a městu Jeseník. Červenohorské sedlo je předělem Hrubého Jeseníku mezi Pradědskou a Keprnickou hornatinou. Projíždím osadou Nové Domky a kolem zahrádkářské kolonie k Rapotínu. Cestou se rozhoduji k návštěvě zámku ve Velkých Losinách (něm. Gross Ullersdorf).
Parkoviště u zámku je téměř plné. Přecházím můstek nad říčkou Losinkou, v Rapotíně se vlévá do řeky Desné. Vstupuji do areálu zámku s rozlehlým zámeckým parkem. V roce 1494 získal Losiny Jan starší ze Žerotína zástavou od krále Vladislava Jagellonského. Od té doby byl rod Žerotínů spjat se zámkem víc než 300 let. V 15. století zde byla gotická vodní tvrz. Jan mladší ze Žerotína v roce 1560 začal s výstavbou renesančního zámku se dvěma patry. Práce skončily v roce 1589. Poslední majitel zadluženého panství Ludvík Antonín ze Žerotína, prodal zámek v roce 1802 Karlovi z Liechtenštejna z Moravského Krumlova. Žerotínové se odstěhovali na zámek do Bludova. V roce 1945 převzal zámek Československý stát.
Z můstku hledím k renesančnímu křídlu na východní straně zámku, vyzdobený sgrafity z 80. let 16. století. Sgrafita byla odkryta a renovována akademickým malířem Alfrédem Schneiderem, v době posledního majitele zámku prince Aloise z Lichtenštejna. Dočetla jsem se, že omítka pro sgrafito má dvě vrstvy, vrchní je světlá a spodní tmavá. Svrchní omítka světlá se proškrabuje na tmavou spodní.
Za mostem zastavuji u mohutného lesního buku s širokou korunou. Cedulka na kmeni uvádí, že se dožívá i několik set let. Odhaduji, že má kolem 300 let. Empírové křídlo naproti bylo dostavěno za Lichtenštejnů počátkem 19. století. Část renesančního křídla s lešením (vpravo) se opravuje a renovuje sgrafitová výzdoba.
Odbočím z chodníku k říčce Losinka. Koberec sasanek hajních se vlní ve větru na všechny strany. Jsou jedním z prvních poslů jara, zdobí břehy říčky a zámeckého parku.
Míjím barokní sochu sv. Jana Nepomuckého zhotovené v počátku 18. století.
Přírodně-krajinářský park má rozlohu 15,41 ha, založen byl koncem 16. století. Tehdy byl renesanční zahradou, po zhruba 150 let byl proměněn na barokní park ve francouzském stylu. Od roku 1802 je anglickým parkem se vzácnými listnáči a jehličnany.
Stavební práce na sgrafitové fasádě renesanční budovy (vpravo) a podchod empírového křídla.
Vstup do zámku je vpravo. Historie zámku je poskvrněna temnou stránkou inkvizičních procesů v době správy panství hraběnky Sybilly Galle (1673-1692), rozené Žerotínové. Trvaly až do její smrti. Ve druhém patře zámku zasedal inkviziční tribunál v čele s Františkem Jindřichem Bobligem z Edelstadtu (Zlatých hor). Procesy trvaly od roku 1678 až do roku 1692. V Losinách bylo upáleno 56 obětí čarodějnické inkvizice. V komnatách zámku bylo natočeno několik scén ve filmu Kladivo na čarodějnice, podle knihy Václava Kaplického.
V prostoru před mříží čekají turisté na vstup do nádvoří zámku. V této části je pokladna, obchůdek se suvenýry a prospekty. V těchto místech byla zmíněna původní tvrz. Obě strany prostoru s renesančnímimi křídly byly postaveny Janem mladším ze Žerotína. Za mříží se kromě jižního a západního křídla nachází barokní zámecká kaple z 18. století s bohatou výzdobou. Vstup do zámku jsem nestihla, nebudu čekat další hodinku a navštívím novou zámeckou kavárnu.
Naproti vstupu se nachází jedna z původních šesti alegorických soch opavského sochaře Jana Jiřího Lehnera, dokončené v roce 1735, z nichž se dochovaly pouze dvě, Alegorie Bolesti a Síly. Ostatní čtyři alegorie s názvem Čtyři roční doby se nedochovaly. Sochy jsou zhotoveny z pískovce v nadživotní velikosti. Na snímku je zachovalá alegorie Bolesti, barokní sousoší dramatické smrti Aktaióna, jak se snaží odtrhnout z hýždě zakousnutého lva. Pozadí sochy doplňuje starý kmen stromu (na snímku nebyl zachycen).
Od alegorie Bolesti, barokního sousoší smrti Aktaióna, jdu k zámecké kavárně v bývalém letohrádku.
Jedno z křídel zámku na západní straně navazuje na letohrádek. Z nádvoří zámku je vidět špička osmiboké věže ze 16. století. Úpravy v první polovině 20. století potvrzují, že celá zámecká fasáda byla vyzdobena sgrafity.
Bývalý letohrádek nechal postavit Přemysl III. ze Žerotína v roce 1663 pro svoji manželku Alžbětu Juliánu z Oppersdorfu. Sloužil původně k tanci a zábavě šlechty. Později zde bývala jízdárna. Rekonstrukce, z dotací Ministerstva kultury v částce kolem 40 milionu korun, byla dokončena koncem roku 2016. Před rozsáhlou rekonstrukcí byl letohrádek zdevastován a nevyužíván.
Byla vyměněna střecha, obnovena štuková výzdoba a opravena kachlová kamna. Historický objekt bude v současnosti sloužit např. pro svatební obřady, výstavy, dílny pro děti aj. Před pár dny byla zprovozněna kavárna s cukrárnou, v létě bude k dispozici venkovní zahrádka. Po obhlídce zámku a letohrádku jdu do kavárny.
Vstupní prostor kavárny s klenbami a starobylými křesly a stolky. Vše voní novotou a čistotou.
V případě obsazené kavárny se obsluhuje i v tomto vstupním prostoru.
Kavárna má dvě místnosti. Dřevěné podlahy byly obnoveny. Povídám si s obsluhou a dozvídám se, že nábytek byl zhotoven před třiceti lety a zakoupen do zámecké kavárny. Při dodání nábytku byly jednotlivé kusy rozebrány, a jak mi sdělil číšník, poskládání bylo hodně složité.
Po dobrém zázvorovém čaji odcházím z příjemného prostředí, kam se určitě budu vracet
Ze vstupního prostoru vycházím dveřmi ven. Archeologové prý v letohrádku našli kachle s motivy znaku rodu Žerotínů z konce 17. století.
Před letohrádkem stojím u zachovalé alegorie Síly s barokním sousoším Herákla se lvem na žulovém podstavci. Herákles usedá na lví hřbet za účelem zasazení rány.
Sousoší Herákla před letohrádkem.
Zkoumám prostor u letohrádku a pořizuji pár snímků z okolí. V zámecké zahradě byly v letech 1741-1760 umístěny figurky trpaslíků od sochaře Jiřího Antonína Heinze. Nyní jsou umístěny v arkádách na nádvoří zámku.
Petrklíče se krčí u země a ukazují se nastávajícímu jaru.
Pozůstatky pokácených stromů na okraji lesíka pod Strážníkem (470m) v blízkosti zámeckého parku. Mezi holými stromy hledím k jezírku.
Hrabě Jan Ludvík ze Žerotína se inspiroval v některých zahraničních zahradách a vytvořil tak jednu z nejkrásnějších zahrad na Moravě. Je velká škoda, že mnoho sochařských děl z 20. let 18. století, z doby hraběte Jana Ludvíka ze Žerotína, bylo v 19. století při úpravách parku poškozeno, včetně fontán. Jezírko naproti je místem k posezení a relaxaci.
Nestihla jsem další vstup do zámku, škoda, zajímaly mě nové komnaty ve druhém patře. Tak příště. U jezírka usedám na lavičku a pozoruji jak děti krmí kačenky.

Jezírko obklopené loukami pod Strážníkem (470m).
Kolem jezírka vede modrá značka směrem k rozhledně Bukovka na Bukovém kopci (641m) s naučnou stezkou Bukovka, s několika odpočívadly. U rozhledny jsem ještě nebyla, ale mám informace, že jsou odsud krásné výhledy do údolí a k horám. NS byla otevřena 26.11.2016 na pozemcích podniku Lesy České republiky. Můj dnešní výlet je u konce, po chvilce odjíždím.

Proč považuji Velké Losiny za klenoty Jesenicka?

Zámek ve Velkých Losinách s půvabnou zahradou, obrazárnou s přehlídkou italských, vlámských, holandských děl ze 17. a 18. století a žerotínskou zbrojnicí ze 17. až 19. století, nejsou jedinými klenoty obce. Je to také renesanční kostel sv. Jana Křtitele, postavený v letech 1600 až 1603 Janem ze Žerotína, dřevěné kostelíky v okolí Velkých Losin, lázně s blahodárnou léčivou vodou od druhé poloviny 16. století, ruční papírna, jediná ve střední Evropě z konce 16. století, jejíž papír byl použit na tisk Bible kralické.…....To vše v malebném údolí řeky Desné pod pohádkovými hřebeny Hrubého Jeseníku (CHKO).

Losinský zámek na youtube od Lumíra Moučky:Zdroj: volně upraveno z Vlastidědy Jesenicka a prospektu Památky Velké Losiny
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 jirka | 20. dubna 2017 v 17:08

V Jeseníkách jsem ještě nebyl. Po pročtení pár článků, se musím  do Jeseníků vydat. Fotografie s komentářem jsou super, člověk si udělá obrázek o jednotlivých místech. Netušil jsem, že v Jeseníkách je tolik zajímavostí. DÍKY.

2 Mirkaw | 20. dubna 2017 v 19:35

V neděli jsme se také pohybovali v oblasti kolem Nových domků a sanatoria. Byla jsem nemile překvapena, jak sanatorium dnes vypadá, dříve to byla krásná budova s pěkným parkem. :-) Potom jsme cestovali do Velkých Losin, ale zámek jsme minuli. Já se prošla na Křížový vrch, ale počasí nepřálo. :-(
Moc se mi líbila Vaše procházka zámeckým parkem s prohlídkou soch a pěknými fotkami.Už se těším na další vaše cestování. :-)

3 Zdenka | 22. dubna 2017 v 17:31

[1]: Jeseníky jsou opravdu krásné ze všech stran, ať už na hřebenech hor nebo v podhůří s mnoha cennými památkami..pěkný den :-)

[2]: Díky za Vaši návštěvu paní Mirko, zmínila jste se o Křížovém vrchu, tam se chci za lepšího počasí také podívat..mějte krásné nastávající dny.:-) Už aby se oteplilo..:-)

4 Tomáš | Web | 27. dubna 2017 v 10:39

Velké Losiny jsou velmi krásné a během několika posledních let prodělaly spoustu oprav, což jejich kouzlo jen zvýšilo. Děkuji za fotky ze zámku, tam jsem byl naposledy jako dítko a už si z toho nepamatuju prakticky vůbec nic. Přeji krásný den a úspěšné přežití současného deštivého počasí :-)

PS: V příštím díle cyklu ČT Národní klenoty s M.Táborským bude velkolosinská papírna ;-)

5 Jára | Web | 29. dubna 2017 v 21:23

Nádherná fotoreportáž. Krásný park mi doslova učaroval. Zámek je také nádherný a je dobře, že se zámky konečně opravují a nenechávají se rozpadnout. Je to doslova národní bohatství a je nutné tuto krásu zachovat dalším generacím. Překrásné fotografie nádherné krajiny, parku i zámku mě moc potěšily. Přeji další krásné vycházky do přírody a těším se na další reportáž s nádhernými fotografiemi. Krásné jarní dny. :-)

6 Zdenka | 1. května 2017 v 0:06

[4]:Mám stejný náhled na Velké Losiny jako Vy, občas tam zavítám a naposledy mě překvapila nová kavárna. Na cyklus Národní klenoty se ráda podívám..:-) díky za typ. Konečně už snad bude opravdové jaro...hezké nastávající dny :-)

7 Zdenka | 1. května 2017 v 0:14

[5]: Těší mě Vaše návštěva blogu a milý komentář. Velké Losiny jsou jedny z nejvýznamnějších obcí pro mnoho zajímavostí, a jak jsem uvedla, je podle mého názoru klenot Jesenicka. Díky za Vaše zhodnocení i snímků, které jsem pořídila. Přeji Vám krásné jarní dny..:-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama