close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Divoké Rešovské vodopády, květen 2017+video

31. května 2017 v 22:20 | Zdenka |  MOJE TOULKY 2017
Na Hrubý Jeseník navazuje východně rozsáhlé území Nízkého Jeseníku (něm. Nieder Gesenke) mezi Hornomoravským úvalem na jihu a Slezskou nížinou na severu. Na východě pak oblast hraničí s Moravskou bránou a Ostravskou pánví. Nízky Jeseník je nejrozsáhlejším pohořím v ČR. Má mnoho kouzelných zákoutí, jako jsou např. Rešovské vodopády s úžasnou scenérií skal, balvanů a kaskád, v roklině divokého potoka Huntavy (pramení nedaleko Horního Města u Rýmařova v okresu Bruntál). K vodopádům je možné jít z obce Rešov, Tvrdkova, Horního Města nebo od Valšovského dolu.


Dříve byl Rešov (něm. Reschen) farností už v polovině 14. století. Obci vévodí barokní kostel svaté Kateřiny z 18. století. Byl postaven na místě původního dřevěného kostela, později stržen a v roce 1758 byl postaven kostel zděný. Po zásahu bleskem v roce 1810 se o opravy postaral hrabě Harrach. Kostel je kulturní památkou ČR.
V zahradách pod kostelem je jaro v plném rozkvětu. Rešov je součástí Horního Města, vzdáleného 3 km. Patří k němu také osady Skály, Stříbrné Hory a Dobřečov. Větší část území, včetně Rešovských vodopádů, je zahrnuto do Přírodního parku Sovinecka (19 910 ha).
Na obrázku se to nezdá, ale cesta se celkem příkře svažuje k roklině říčky Huntavy. Od roku 1989 bylo území Chráněným přírodním výtvorem, později Národní přírodní památkou.
Ve svahu si majitel v blízkosti domu zhotovil několik včelích úlů.
Zářivá svěžest zeleně kolem cesty po dešti.
Dnes je obloha zatažena, vypadá to skoro na déšť. Přesto se k vodopádům vydaly davy turistů. Pokračuji kousek po rovince a dále mírných sestupem k Huntavě.
U potoka se nachází Fialův mlýn, zmiňován v roce 1755. Je na samotě u rozcestí se třemi turistickými stezkami po červené, žluté a zelené. Německý název byl Eisenbergmühle neboli Rudský mlýn, pojmenovaný po osadě Ruda (součást nedaleké obce Tvrdkov). Mlýnský náhon, napájený potokem Huntavy, dávno zanikl. Posledním mlynářem byl zajisté Fiala.
Procházím kolem potoka (vlevo) a pokáceného kmene starého stromu.

V okolních lesích žijí chránění živočichové a společenství netopýrů s významným zimovištěm.
Podél cesty a potoka se nachází mnoho skalních útvarů.
Pode mnou hraje svoje melodie bublající říčka Huntava. Od vodopádů protéká dlouhým Valšovským žlebem, obklopen Rešovskými lesy. Pod obcí Křivá se vlévá do řeky Oslavy.
Příkrá cesta se odklání doleva k dolnímu stupni vodopádu. Místy se vyhýbám mazlavému blátu.
Potok se valí kolem nesčetných balvanů. Podél kaskád jsou místy zhotoveny dřevěné chodníky.
Kaňonovité údolí, s největším vodopádem v Nízkém Jeseníku, je lemované původními listnatými stromy a mechovitými skalními útvary, včetně popadaných stromů.
Jsem v těsné blízkosti hučivého vodopádu s celkovou výškou 16 m. Území Rešovských vodopádů má rozlohu 71,6 ha a dočetla jsem se, že je chráněno již od roku 1966.
Pohled zpět od vodopádu. Zajímavostí je celkem vyrovnaný průtok po celý rok.
Přírodní kaňon provází zastíněné skály a porosty kapradin.
Pokud bych se vydala stále proti proudu směrem k Tvrdkovu, "potkala" bych zříceninu hradu Rešov, z něhož téměř nic nezbylo. Hrad byl postaven ve 13. století, od 14. století byl již nepoužívaný a dostal přízvisko Zapomenutý nebo Pustý hrad. Pod zříceninou hradu je soutok Huntavy s Tvrdkovským potokem.

Skalní stěny dosahují místy až 26 m výšky.
Podél Huntavy, obklopené skalními stěnami, vede trasa po mnoha balvanech, kamenech i po přírodních kamenitých schodech.
Po několika dešťových dnech ztěžují postup kluzké balvany a bláto mezi nimi.

.
Chvíli postojím na dřevěné lávce a poslouchám hučivý vodopád, který zahlušuje vše kolem.
Jdu nahoru po dřevěných schodech podél kaskády.
Chodník ze dřeva v tomto místě končí. Pode mnou se podél potoka plahočí turisté od Tvrdkova. S některými navazuji řeč o náročném terénu po dešti.
Vracím se zpět. Zaujal mě trs blatouchů, přimknutý ke skále u potoka.
Zpět jdu stejnou cestou a pořizuji několik zajímavých scenérií.
Rekreační domek obklopený koloritem svěžího jara.
Cestou k obci Rešovu jdu stále do dlouhého kopce. Je to dost únavné.

Cestu lemují různé trsy jarní květeny.
Obrázek mi připomíná "rajskou" zahradu.
Domek pod restaurací v Rešově.
U cesty se nachází penzion Nad Vodopády. Nikdy jsem si ho nevšimla. Nabídka na ceduli s lákavým menu mě směruje na terasu penzionu. Sluníčko vykukuje z mraků, je příjemné teplo a pochutnávám si na borůvkových knedlíkách.
Penzion nabízí celoroční ubytování, v létě s venkovním bazénem.
Pod terasou se nabízí hřiště pro košíkovou a tenis.
Podél cesty od penzionu jsou vystaveny na dřevěném plotu různé typy hrnků.
V roklině Rešovských vodopádů jsem byla již několikrát a vždy si z divokých soutěsek s kaskádami, hučivých vodopádů a bizarních stěn skal, odnáším domů plno zážitků. O tento nádherný kout Nízkého Jeseníku se postarala malá, ale divoká říčka Huntava. Říká se, že území Národní přírodní rezervace Rešovské vodopády, se zařadilo mezi nejkrásnější na Moravě.

Dovětek:

A to není vše. V blízkém okolí stojí za poznání Dobřečovské skály s Kamennou Sfingou, PR Skalské rašeliniště u Horního Města nebo velkolepý hrad Sovinec. V Nízkém Jeseníku, s pozůstatky sopečné činnosti, se těžily v dávných dobách drahé kovy, např. v bývalé hornické osadě Stříbrné hory s těžbou stříbra od roku 1540.

Videoklip z Rešovských vodopádů na říčce Huntavy. Klik na obrázek: 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kamila | Web | 1. června 2017 v 7:19

Říká se, že Jeseníky jsou ještě nezasažené člověkem, fotky tohle potvrzují. Nádherná příroda, nádherný fotky, díky moc.

2 Zdenka | 1. června 2017 v 23:28

Máte pravdu, dá se říci, že jesenická příroda nabízí několik panenských zákoutí. Díky za milý komentář.)

3 Mirkaw | 2. června 2017 v 13:34

U Rešovských vodopádů jsem byla několikrát, vždy se tam ráda vracím a líbilo se mi i toto toulání u monitoru kolem říčky, která má nepřeberné množství kaskádek, peřejí a zákoutí. Díky za zprostředkování, fotodokumentaci doprovázenou doplňujícím textem a příjemnými pocity.. :-) Přeji hezké dny. :-)  :-)

4 Jara D. | Web | 4. června 2017 v 0:03

Nádherný kus  krajiny a překrásná příroda. Přesně to co mám nejraději.
Vodopády, u kterých bych byla schopná prosedět  půl dne. OPĚT jste moje srdíčko i duši potěšila nádhernými fotografiemi i krásným slovním doprovodem. Děkuji za příjemný zážitek strávený na Vašich stránkách. Přeji krásné letní dny a těším se na další články s fotografiemi

5 Zdenka | 6. června 2017 v 15:52

[3]: Rešovské vodopády lze navštívit v každém ročním období a procházka k nim nikdy nezklame. Díky za pochvalu a přeji  Vám krásné dny..:-)

6 Zdenka | 6. června 2017 v 15:58

[4]: Díky moc :-) Poslouchat říčku Huntay s  vodopády, je opravdový relax. Těší mě, že se Vám fotky z přírody Jesenicka líbí. Přejí Vám pěkné zážitky při výletech ve Vašem kraji. Hezký den :-)

7 justsomethoughts | Web | 4. července 2017 v 21:41

Na Rešovkách jsem byla s rodiči na kole, třicetikilometrová cesta byla zankončena pohledem na velmi zajímavou padací vodu, ale naštěstí jsme se taky zastavili na jídlo v tom samém penzionu. :-D  :-)

8 Zdenka | 9. července 2017 v 12:09

[7]:Je to krásný kout Jesenicka! A v penzionu je příjemné posezení. Díky za Vaši návštěvu. Máte zajímavý blog, pěkné popsáno, budu se k Vašemu blogu vracet..:-)  Krásné léto přeji :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama