Luxus pod horami Jeseníků v Sobotíně.

20. září 2017 v 22:40 | Zdenka |  MOJE TOULKY 2017
Pod hřebeny Hrubého Jeseníku, v údolí Klepáčovského potoka a Merty, leží obec Sobotín (něm. Zőptau), která byla nejstarší hornickou osadou na Šumpersku. Již od 14. století se v okolí dolovala železná ruda a Sobotín se stal významným střediskem železářského průmyslu monarchie. Před několika dny se vydávám za historií Sobotínského zámku ze 40. let 19. století, v době významných podnikatelů bratří Kleinů z Wiesenberga (dnešní Loučná nad Desnou). Cestou se zastavím u nádrže Krásné (z 90 let 20. století), odtud silničkou obklopenou lesy do Hraběšic a zakotvím u Motorestu Permoník, v blízkosti zámku v Sobotíně.


U nádrže Krásné, 3 km od Šumperka, není ani človíčka, je po sezóně, jen vpravo pod stromy kempuje poslední karavan. Vodní plocha (rozloha 9 ha) vypadá jako deska z lesklého skla.
Šplhám stále do kopce podél zalesněných svahů vrchu Kamence (955 m n.m.) nad údolím Hraběšického potoka, který napájí nádrž Krásné. Silnice je hranicí CHKO (Chráněné krajinné oblasti) Jeseníky. Po chvíli zastavuji v obci Hraběšice, které dominuje kostel svatého Filipa a Jakuba z roku 1825.
Ze silnice pod Kamencem je pěkný výhled do údolí malé obce Rudoltice, v blízkosti Sobotína. Obec je zleva obklopena Hanušovickou vrchovinou a vpravo svahy Havraního vrchu (778 m n.m.). Na obzoru se táhnou hřebeny Hrubého Jeseníku.
Na loukách ve svahu Kamence rozkvétá poslední letní květena.
Rozkvetlé louky po dešti z minulého dne.
Deště v posledních dnech oblékly přírodu do svěží zeleně. Pokračuji silnicí do Rudoltic.
V Sobotíně zaparkuji u Motorestu Permoník. Na venkovní terase si pochutnávám na lahodné kávě. Po chvíli pokračuji kolem motorestu k areálu Zámeckého Resortu Sobotín, s luxusním romantickým hotelem a dalšími zámeckými budovami. Motorest Permoník je součástí zámku.
Zámek s jezírkem je kolem dokola opatřen kovovým tepaným plotem. Co se týká hlubší historie, byla zde dříve továrna na ocelové a kovové zboží majitele Andrease Eisenbacha z Haliče (v počátku 19. století). Po jeho smrti koupil továrnu majitel panství Loučná, hrabě Antonín Bedřich Mitrovský. Na místě továrny v roce 1834 postavil zámeček a v roce 1844 byly železárny prodány moravským podnikatelům bratrům Kleinových, s pobočnými železárnami ve Štěpánově u Olomouce. V té době zahájili stavbu sobotínského zámku, jak jsem se zmínila již v úvodu. Okolí zámku bylo přeměněno na přírodní park se vzácnými, exotickými dřevinami, kašnou s litinovými sochami a byl vybudován skleník. Přestavba rodiny Kleinů byla ukončena v roce 1892. Bratři Kleinové se také podíleli na výstavbě železničních sítí v celé monarchii. Zaměstnávali tehdy přes 2000 lidí. Ke konci 19. století došlo k postupnému úpadku železáren z důvodu vyčerpání rudných ložisek a neschopnosti konkurovat ostravským hutím. V roce 1920 byla výroba v sobotínských železárnách definitivně zastavena.
Dovětek:
Zámek byl po roce 1945 využíván pro účely Lesnického výcvikového střediska a číšnické učňovské školy. Od roku 1967 byl majitelem zámku Důl Dukla Havířov. V sedmdesátých letech 20. století byl zámek využíván jako rekreační středisko.
Procházím kolem Wellness & Spa hotel Sidonie****, jeden ze Zámeckého Resortu Sobotín. Za prosklenými okny se nachází zámecký bazén. Z prostor bazénu jsou krásné výhledy do tří stran, k zámeckému parku s rybníkem, na zámek a okolí.
Od 1.12.2017 Sport & family hotel Josef**** poskytne k ubytování 32 luxusních pokojů a osmilůžkový apartmán. Bude dokončena krytá tenisová hala, dále sály pro stolní tenis, posilovna, čtyři bowlingové dráhy s barem, sál pro aerobic, kulečník a dva salonky s vlastní kuchyní. Bude poskytnuto 14 krytých míst v garážích a dalších venkovních 28 parkovacích míst. Hotel bude sloužit hlavně pro rodinné a sportovní pobyty.
Vstup do Wellness & Spa Hotelu Sidonie****. Hotelovým hostům i široké veřejnosti je k dispozici hotelový bazén s vířivkou. V podzimních měsících přibude saunový svět a rehabilitační prostory v suterénu.
Vstupní branka u hotelu Sidonie do nádvoří zámku.
Nádvoří zámku s Hotelem Klein***** se vstupem do restaurantu Savarin (vpravo) s kapacitou 60 míst. V hotelu jsou dále k dispozici vinárna Hubert s krbem, salonky, sluneční lázně Marie na střešní terase, sklepení s Private Spa, vinný a pivní sklípek. Hosté hotelu mohou požádat o snídani na pokoj.
Pohled na Wellness & Spa hotel Sidonie**** z nádvoří zámku. Bazén má rozměr 15 x 7 m s vířivkou, odpočinek poskytují pohodlná lehátka. Zážitek s příjemnou relaxací umocňuje posezení u šálku čaje, sklenky vína v kavárně Sidi nebo u poháru s lisovaného ovoce nebo zeleniny. Při nepříznivém počasí mohou hosté z hotelu Klein využít podzemní chodbu do prostor hotelu Sidonie.
V saunovém světě od prosince t.r. bude k dispozici výběr z pěti různých saun s odpočívárnami, šesti vířivými bazény s hydroterapií. Atmosféru podtrhne relaxační hudba s léčivými tóny.
Posezení pro hosty na nádvoří mezi hotelem Klein a hotelem Sidonie (naproti), s výhledem do parku.
Snímek jedné rohové části hotelu Klein z nádvoří.
Z terasy restaurantu je pěkný výhled do zámeckého parku.
Z terasy do parku lze sestoupit po kamenných schodech.
Areál svým hostům nabízí krásný park se zámeckým rybníkem (jen pro ubytované), procházky, rybolov, piknik nebo romantickou plavbu na pramici.
Prostory restaurantu jsou v zámeckém stylu.

Průzor na podlaze restaurantu do sklepení.

Do ubytovacích prostor není možný vstup (jen pro hotelové hosty). Přikládám tedy webovou stránku ubytování v apartmánech a pokojích: Hotel Klein apartmány*****, Hotel Klein pokoje*****, Hotel Sidonie**** (s bazénem), Sport & family hotel Josef****, Pivovar Albert**** : http://www.resortsobotin.cz/cz/pokoje-apartmany
V blízkosti zámku se naproti nachází Zámecký rodinný pivovar Albert**** s produkcí vlastního piva vysoké kvality. Světlý ležák Albert byl pojmenován po průmyslníkovi a politikovi Alberta Kleina von Wiesenberg. Pivo se vyrábí ve dvou variantách, jedenácti a dvanáctistupňové pivo. Stylová pivnice s kapacitou 40 míst má na podlaze průzory do suterénu s měděnými kotli, kde se vyrábí pivo. Pivovar také nabízí ubytování v elegantních apartmánech. V den mé návštěvy bylo zavřeno.
Vstupní branka do hotelu Klein.
Vstup do hotelu Klein a k zámeckému parku. Foto pořízeno mezi otvory branky.
Část zámeckého parku.
Hotel Klein z jiného úhlu.
Vstupní brána do ubytovacích pokojů a apartmánů hotelu Klein.
Pohled budov Zámeckého Resortu Sobotín z příjezdové silnice, Hotel Klein vpravo, Hotel Sidonie a na konci Sport & family hotel Josef.
Hlavní vstupní brána na nádvoří se vstupem do zámeckého restaurantu Savarin (vpravo).
Zámecký resort Sobotín nabízí možnost rybaření přímo v zámeckém rybníku, kde bylo vysazeno přes 1,5 tuny ryb se 16 druhy (např. lze lovit candáty, pstruhy, štiky, kapry, líny, okouny i úhoře). K zapůjčení jsou horská kola, elektrokola a motokoloběžky. Resort má vlastní chov Fjordských koní s dlouholetou historií, plemeno pochází z daleké Asie z dob Vikingů.
Vracím se plna dojmů zpět podél zámeckého parku k parkovišti u Motorestu Permoník.
Hotel nezapomíná na okolí Sobotína a hostům nabízí různé možnosti k výletům, např. turistikou na hřebeny Hrubého Jeseníku a cyklovýlety. V zimě nabízí mnoho areálů k lyžařským sportům např. s nejbližším lyžařským areálem v Klepáčově pod sedlem Skřítek. Nabízí v okolí zámky a hrady, např. ve Velkých Losinách, Loučné nad Desnou, hrad Sovinec, Úsov nebo výlet k zajímavému Novému Hradu u Lužné, Brníčku atd.
Doplňuji článek k výjimečné akci ze dne 16.9. t.r., kdy obec Sobotín umožnila nahlédnout do Mauzolea rodiny Kleinů od autora Wenzela Baumheyera z Vídně (z roku 1880). Mauzoleum se nachází v uzavřeném parku naproti Motorestu Permoník.
4. prosince 1999 byly ostatky za přítomností potomků a obce uloženy do rodinné hrobky na hřbitově u kostela sv. Vavřince v Sobotíně. Obec má v úmyslu provést celkovou rekonstrukci mauzolea a zpřístupnit veřejnosti. I přesto, že tento den hodně pršelo, přicházelo shlédnout hrobku a okolí mnoho lidí......


Zdroj: volně upraveno z Vlastivědy Jesenicka, webu Zámecký Resort Sobotín a dosažitelných prospektů..

 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Mirkaw | 22. září 2017 v 16:04

Pěkná reportáž s fotkami, která mi velmi podrobně přiblížila okolí zámku. Také se tam chystáme, ale stále prší, tak někdy. Díky za zprostředkování a už se těším na další :-)

2 Tomáš | Web | 22. září 2017 v 16:42

Oceňuji, že se dokážete takto fotograficky vyžít i na jednom místě. U zámku-hotelu jsem byl také, ale mám jen omezenou dokumentaci a spousty věcí jsem si ani nevšiml. To až tady díky vám :-) Článek se mi velmi líbil a těším se na další. Mějte se.

3 Kája | 22. září 2017 v 23:10

Opravdu pěkné, jen škoda, že jsou téměř všechny fotky pořízeny v okolí zámku nebo škvírami přes plot. Své krásné dětství jsem strávila právě v tohle parku, v okolí zámku, na koupališti a u rybníka, park byl běžně přístupný. Chápu, že nový majitel vložil nemalé investice do jeho opravy a že by nebylo vhodné, aby hosty, kteří platí stejně nemalé částky za služby ve zdejším resortu, rušili místní občané. Ale co nechápu je, že někoho to "koukání přes plot" vzrušuje. Snad to vypadá jako závist, ale je to jen povzdech nad tím, že dříve přístupné srdce Sobotína, se stalo místem, kam jste vpuštěni jen párkrát do roka a je vám dovoleno "obdivovat". A dejte na mě, ač je Sobotín mým rodištěm a miluji ho, v Jeseníkách je spousta krásných míst, kde nemusíte "koukat přes plot".

4 krasnejesenicko | 23. září 2017 v 1:22

[1]: Okolí zámku navštěvuji často při cestě do hor a Rudoltic s Rybářskou baštou...Cestou domů se zastavujeme v motorestu Permoník a vždy se procházíme v okolí zámku. Je to moje oblíbené místo..:-) Přeji krásné podzimní dny..:-)

[2]: Díky moc za Váš komentář. Sobotínský zámek a jeho okolí velmi ráda navštěvuji v každém ročním období. Těším se na barvy podzimu a Vy určitě taky :-) Pěkné nastávající dny...:-)

5 krasnejesenicko | 23. září 2017 v 1:27

[3]:Vážená paní, velmi se mýlíte! Při celoročních výletech do hor i podhůří se velmi často zastavuji u motorestu Permoník, procházím kolem zámku a obdivuji dílo od počátku zahájení rekonstrukce. Navštívila jsem několikrát restaurant Savarin s milou obsluhou, několikrát  wellness v hotelu Sidonie a těším se na dokončení Sport hotelu Josef. S přáteli se chystáme na Svatomartinský degustační večer a další akce, které resort připravuje pro VEŘEJNOST, včetně Silvestra. Vůbec mě nevzrušuje nahlédnut od brány do parku, nevzrušovalo to ani obsluhu na terase restaurantu Savarin při mém focení parku. Jeseníky znám křížem krážem a jejich krásu bez závisti, jak píšete, sděluji lidem pro potěšení a poznávání tohoto kraje, a tak se stalo i v tomto článku. Nemusíte mi vůbec doporučovat, kam se mám vydat, možná, že jsem toho nachodila víc něž Vy..:-) Pěkný den..

6 Kája | 23. září 2017 v 8:45

Chápu Vaši reakci a dokonce jsem ji i čekala, ve svém komentáři jsem nepopřela, že je zámek krásně opraven a nemluvila jsem ani o Permoníku, který je opravdu přístupný široké veřejnosti. Mluvila jsem o nahlížení do parku a právě o těch pár akcích pro veřejnost. Možná jste toho opravdu nachodila víc než já, o tom se nemá cenu přít, ale můj povzdech nad tím, že park, ve kterém se dřív "žilo" je na všech Vašich fotografiích bez života. Ale to je věc názoru, tem mi nikdo nevezme, tak jako ten Váš a proto nemá cenu se hádat. Doufám, že tento blog není otevřen jen příspěvkům, které mají chválit.

7 krasnejesenicko | 23. září 2017 v 9:30

[6]: Podle Vašeho názoru se jedná jen o pár akcí? Uvedla jsem, že k dispozici veřejnosti není přeci jen Permoník, ale i wellness v Sidonii, restaurant v Savarinu, kde jsem několikrát byla a vždy tam byli hosté i z okolí. Asi jste moji reakci nepochopila. A když budu chtít, tak se ubytuji i v hotelu Klein. Nejde jen o pár akcí, jak uvádíte. Až bude resort úplně dokončen, tak teprve bude žít a to je určitě hlavní záměr majitele!  A nemohu za to, že v parku zrovna nebyli hosté a podle Vás jsou fotografie bez života? I příroda přeci žije! Pěkný víkend.

8 Tonda | 23. září 2017 v 11:46

[6]: Sleduji blog od počátku a ještě jsem se nesetkal s takovou reakcí, kterou předvedla v komentáři paní Kája. Jestli se vám blog nelíbí, tak sem už nelezte. Není závist a zapšklost ve vás? Osobně dík za tento blog, je poučný, fotografie nádherné a rozhodně nejsou mrtvé milá paní.

9 Tomáš | Web | 23. září 2017 v 14:12

[3]: Ano, ještě před pár lety (pěti?) byl park přístupný. Ale také zanedbaný, sochy povalené, rozbitá kašna, a zámek připomínal spíš ruinu. Je dobře, že areál někdo opravil. Že si tam postavil plot a zamyká ho je sice nepříjemné, jenže je to právo majitele a svým způsobe i pochopitelné, byť ne každému po chuti. Pokud se tam čas od času brány otevřou a uskuteční nějaká akce pro veřejnost, je to pořád lepší, než všeobecně přístupné rumiště. A pokud o tom někdo informuje na blogu, pak není důvod do něj takto diletantsky rýpat. Mě se fotky líbily a mám radost, že se tam aspoň něco děje. Příště zkuste mít více soudnosti i taktu. Tomáš

10 Ruža z Moravy | E-mail | Web | 23. září 2017 v 18:20

[6]: Asi nevíte, že soukromý majetek nemusí být přístupný každému. Vy byste si do zrenovovaného bytu či domu a upravené zahrady pustila kohokoliv? Ten park byl asi právě proto přístupný, že nikomu nepatřil, byl veřejný. Takových objektů je čím dál více a je lepší, když jsou opravovány a občas slouží na akce než aby chátraly. Na svém blogu jsem také psala o Zámečku na Skaličce, fotky jsem ale měla  právě z doby, kdy se tam konala akce a majitel mi dovolil fotit cokoliv.I ty nakukující fotografie ukazují dost. :-)

11 Jara | Web | 23. září 2017 v 18:48

Krásné fotografie z nádherného místa, mně zcela neznámého. Moc se mi líbí park i příroda. Zámek také vypadá zajímavě. Jeseníky celé jsou nádherné a jsem ráda, že se s tímto krajem mohu seznámit díky Vašim fotografiím. Možná, že se tam také někdy podíváme. Záleží to hlavně na našem zdraví. Přeji krásné podzimní dny a těším na další nádherné fotografie.

12 Mirek | E-mail | 24. září 2017 v 12:31

až na hrubku v konci jinak velmi dobrého popisu fotografií a komnetářů (hrobku nejspíš  přišli lidé shlédnout a ne vzhlédnout...) se mi to líbilo.

13 krasnejesenicko | 24. září 2017 v 13:35

[8]: [9]: [10]: Díky za Vaše komentáře, pěkný den. :-)

14 krasnejesenicko | 24. září 2017 v 13:44

[11]: Děkuji za Váš komentář paní Jarko a zároveň musím podotknout, že i Váš Severočeský kraj je krásným koutem naší vlasti. Navštívila jsem jej několikrát. Pěkný den..:-)

[12]: Děkuji za upozornění, chyba se vloudila..Pěkný den. :-)

15 Jiří Štefečka | E-mail | 25. září 2017 v 12:46

Krásný článek.

16 krasnejesenicko | 25. září 2017 v 15:42

[15]: Vaše reakce mě velmi potěšila, obzvláště proto, že jste ze Sobotína.  :-) Přeji Vám pěkné podzimní dny. :-)

17 MarijaKes | E-mail | Web | 25. září 2017 v 18:33

Pochopila jsem dobře, že zámek funguje jen jako hotel a park je přístupný jen hotelovým hostům? Já jsem byla letos nadšená ze soukromého zámku Nové Hrady, který majitelé Kučerovi stále vylepšují, ale už dneska je to také opravdu luxus a za docela malý peníz je zámek přístupný včetně krásných zahrad, oborou s vysokou zvěří, muzeem cyklistiky a dalšími včetně zámecké expozice. Já se ráda procházím krásnými parky a proto se ptám, zda je tento park přístupný i kolemjdoucím návštěvníkům. Je to také krásné místo. :-)

18 krasnejesenicko | 25. září 2017 v 19:57

[17]: V současnosti je zámecký park přístupný pouze hostům ubytovaných v hotelu Klein, po schodech do parku z terasy hotelu. Vzhledem k tomu, že nejsou dokončeny veškeré práce v okolí hotelu Sidonie a Sport family hotelu Josef, včetně oprav přístupové cesty kolem nich, není  park veřejnosti otevřen. Osobně mám toto místo velmi ráda a těším se na dobu, až majitel zámeckého resortu dokončí toto úžasné dílo. Procházet se parky kolem zámků také vyhledávám...:-) Krásný den Vám přeji. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama