close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

"Andělské louky" v Rejcharticích

21. ledna 2018 v 22:55 | Zdenka |  MOJE TOULKY 2018
Letošní zima je prapodivná. Každodenně je skoro zataženo, často prší a jen občas se z mraků snáší mokrý sníh. Počasí připomíná spíše pozdní, bezbarvý podzim. Dnes (21.1.) konečně napadl sníh, mezi kupolemi mraků září modrá obloha, sluníčko svítí na zasněženou krajinu a bělostný sníh pod horami. Vydám se do obce Rejchartice, už jsem zde dlouho nebyla. Nejdříve se poohlédnu kolem kostela, v jehož blízkosti se nachází "Andělské louky".

Přijíždím po chvíli do Rejchartic (něm. Reigersdorf), ležící v půvabném horském údolí podél Rejchartického potoka. Obloha je bez jediného mráčku. První zmínka o obci pochází z roku 1350 zakladatele Richarda, v latině Riccardi villa, s přízviskem "ves lidí Rejchartových". Stará pověst říká, že v dávných dobách byla postavena tvrz, hospodářský dvorec obehnaný valem. Místní obyvatelé se domnívají, že tvrz byla poničena v době četných válek nebo vyhořela. Uvádí se, že Richard z Rejchartic povolal zásluhou Žerotínů do údolí Rejchartického potoka kolonisty z Německa. Nicméně po mnoha letech příslušela obec k bludovskému panství. Po roce 1848 byly Rejchartice s blízkým Osikovem připojeny k soudnímu okresu v Šumperku. V době meziválečného období byl v provozu vodní mlýn a lom.
Po druhé světové válce došlo k odsunu německých obyvatel. Kolem roku 1930 zde žilo více než 500 obyvatel, z toho jen 11 Čechů. V roce 1950 klesl počet obyvatel na 230 osob. Při posledním sčítání v roce 1991 bylo zjištěno jen 153 obyvatel, trvale ve 36 obydlených domů. Od roku 1976 byla zrušena škola, dnes zde najdeme jen kino a prodejnu smíšeného zboží.
Obec je obklopena vrchovinou s nejvyšším vrchem Smrkem (742m), Kozí skalkou (711m) a přilehlého Prostředního vrchu (547m).
V roce 1673 byl postaven na původním místě dřevěného kostela nový kostel sv. Michala, s renesančním jádrem a pozdní barokní architekturou z roku 1770. Fara v době třicetileté války zanikla, obnovena byla v roce 1784.
Zajímavostí kostela jsou křížová cesta, čtrnáct obrazů, které vytvořil malíř Jindřich Kress z Rapotína, varhany a v roce 1862 také dva zvony, pocházející z roku 1651.

Ohradní zeď a kostel jsou od roku 1958 chráněnou památkou. Stavba je jednolodní se dvěma bočními, půlkruhovými kaplemi. Věž je kvadratická.

Hledím k rozsáhlým loukám pod vrchem Kozí skalky (711m)....... Za ohradní zdí se nachází kolem kostela nevelký hřbitov.
Naproti, v těsné blízkosti kostela a silnice, se vypíná Prostřední vrch (547m).
Obešla jsem celý kostel a pozvolna jdu k loukám.
Naproti Obecního úřadu Rejchartice (vpravo) se nachází "Andělské louky".
Přecházím zasněžený potůček.
V roce 2010 se podařilo zachránit unikátní barokní sakrální kapličku pod lesem, na jednom z nejhezčích míst obce. Sluneční paprsky zabarvily stíny stromů domodra.
V roce 2013 se několik řezbářů nechalo inspirovat krásnou krajinou v údolí Rejchartic, obklopené rozsáhlými loukami, lesy a zvlněnou hornatinou. Od tohoto roku se na "Andělských loukách", každoročně v červenci, koná tradiční sochařské sympozium "Andělárium-Galerie pod širým nebem".
Domorodci projekt nadšeně přivítali. Řezbáři získali podporu od faráře kostela a jejich kamaráda z Velkých Losin. Navíc byl přislíben patronát, duchovní teoretické vedení, aby řezbáři netápali v andělské symbolice.
Památník obětem.
Autor Jiří Prchal 2016.
Autorka Romana Krestýnová 2013.

Sochařské sympozium získalo nové sponzory a spolupořadatelé, např. občanské sdružení Obnova kulturního dědictví údolí Desné a město Šumperk.
U některých soch jsem zatím autora nezjistila. Doplním....
Pohled z louky ke kostelu.
Autor Marek Němec 2016.
Vpravo autor Marek Němec 2016, vlevo Petr Eschler 2015, vedle autor Tomáš Wurst 2013.

Autorka Romana Krestýnová 2016.
Autor Václav Kyselka 2016.
Průzor sochy autora Václava Kyselky 2016.
Vlevo autor Tomáš Wurst 2013, uprostřed Rostislav Župka 2015.Vpravo socha autora Rostislava Župky 2016. Na projekt "Andělské louky" byla navázána "Andělská stezka", která propojuje Šumperk s Rejcharticemi po modré, žluté a zelené značce s několika zastaveními. Projekt je otevřený a bude stále pokračovat. Sochy na "Andělských stezkách" jsou pravidelně udržovány Spolkem Artibi Šumperk. "Andělárium - Galerie pod širým nebem" je významným projektem pod jesenickými horami.

Zdroj: volně upraveno z webu obce Rechartice, Vlastivědy Jesenicka a webu "Andělárium..."


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mirkaw | 23. ledna 2018 v 10:52

Pěkné fotky doplněné zajímavým textem z historie vesnice. Málokdy si najdu čas, abych si o vesnicích přečetla více a vy nám to dodáte přímo pod fotkami bez našeho hledání. :-) Ačkoliv mám tuto vesničku téměř za humny, zastavila jsem se tam si jen 2x, naposledy před 2 lety, kdy těch soch tam ještě tolik nebylo, a tak jsem ráda za zprostředkování. :-) Přeji hezké dny a chuť se toulat. :-)

2 Jára | Web | 24. ledna 2018 v 17:39

Nádherné fotografie Zdeni. Ten kostelík sv. Michala vypadá zajímavě. I u nás jsou takovéto kostelíky, mnohokrát dost zanedbané, ale poslední dobou se přece jen některé začínají opravovat. Překrásné jsou ty dřevěné sochy. Moc se mi líbí. U nás už nebylo takto krásně docela dlouho. Sníh jsme měli, ale už zase roztál. Škoda. V tomto tmavém a ponurém počasí se moc hezkých fotografií pořídit nedá a hlavně u nás je zákaz vstupu do lesů v celém výběžku a v národním parku České Švýcarsko. Zákaz měl končit posledního ledna, ale po větrné smršti z minulého týdně, se uvažuje o   prodloužení zákazu vstupu do lesů až do konce dubna...Přeji Vám Zdeni, krásné zimní dny a budu se těšit na další nádherné fotografie. :-)  :-)

3 Zdenka | 26. ledna 2018 v 19:05

[1]: Mimo pořizování fotek mně hlavně zajímá historie navštěvovaného místa. Potěšil mně Váš komentář, díky. Přeji Vám pěkné nastávající dny. :-)

[2]: Na horách Jeseníků je docela hodně sněhu, ale v podhůří to není nic moc. Jeden den mrzne, druhý den je obleva. Výlet do Rejchartic byla vzácná výjimka. Snad bude v únoru lépe. Děkuji za Váš komentář a přeji Vám, aby přišla i do Vašeho kraje opravdová zima. Hodně zážitků při toulkách v přírodě. :-)

4 Tomáš | Web | 29. ledna 2018 v 7:12

Na kole jezdím kolem často, ale nikdy jsem ty sochy neviděl zblízka. Takže mě těší, že nyní jsem si je mohl prohlédnout ve vašem článku. Přeji pěkný den a těším se na další příspěvky :-)

5 Zdenka | 31. ledna 2018 v 22:47

[4]: Byla jsem již dvakrát na akci "Andělárium..." a je to docela zajímavá akce. U některých soch se mi nepodařilo najít autora..Díky za Váš komentář a přeji Vám pěkné zimní dny, i když letos se nám opravdová zima zatím moc neprojevila..:-)

6 Tomáš | Web | 2. února 2018 v 23:22

[5]: Ano, o Anděláriu vím, ale osobně mi nesedí společenské akce, davy a velká lidská hemžení, tudíž dám přednost návštěvě buď v časech klidnějších, případně vašim obrázkům :-)

7 Zdenka | 5. února 2018 v 21:41

[6]: Byla jsem tam naposledy před dvěma roky, tak se tam asi letos opět vydám...:-), a pořídím fota nových soch. Andělárium je celkem zajímavá akce..:-) Hezký den.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama