close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Horská víska pod sedlem Skřítek-Klepáčov

26. února 2018 v 22:06 | Zdenka |  MOJE TOULKY 2018
Dnes 17.2. je mdlá šedivá obloha, vítr se usadil někde za horami a včera napadaný sníh pokryl krajinu načechraným sněhem. Vydám se do hor. V horském údolí pod sedlem Skřítek, obklopené zalesněnými svahy hor, se krčí jedna z nejmenších vesniček na horách. V roce 1848 byla připojena k soudnímu okresu Vízmeberk (dnes Loučná nad Desnou) a Šumperku. Byla založena v roce 1594 na velkolosinském panství s německým názvem Kleppel, odvozený od staroněmeckého "klep", to znamená horský výběžek. Český název Klepáčov vznikl od německého názvu až v roce 1872.


Podél Klepáčovského potoka míjím několik víkendových chalup. Koncem 18. století přicházel denně do Klepáčova učitel z Vízmberka, poté obec získala vlastního učitele a vyučování bylo v jednotřídní škole. Samostatná školní budova vznikla až v roce 1908. Při škole byla zřízena meteorologická stanice. Později škola byla zrušena. Po roce 1945 došlo v obci k postupnému vylidňování, dnes je pouze rekreačním sídlištěm. V roce 1949 byla vesnička připojena k Rudolticím a v roce 1961 k Sobotínu.
Noční chumelenice vymodelovala břehy potoka sněhobílými krajkami. Vnímám ticho zimy, které ruší jen bublání potoka.
Klepáčovský potok pramení v lokalitě sedla Skřítek ve výšce 830 m. Tok potoka je více než 11 km dlouhý a v Sobotíně ústí do řeky Merty. V roce 1791 je připomínán na potoku mlýn.
Stojím u nejdelší sjezdovky lyžařského střediska. Je ráno a na svahu zatím žádní lyžaři nejsou, možná se unavili z nočního lyžování. V roce 1975 byl postaven první kotvový vlek, později byly postaveny další vleky. Staré vleky byly nahrazeny novými, v současnosti jsou k dispozici čtyři vleky (typ BVL, TVL). K disposici je lanový vlek na cvičné louce pro děti. Délka všech sjezdovek dosahuje délky víc než 1,3 km.
Podél cesty míjím několik chalup. Některé jsou k pronajmutí za slušnou cenu. V blízkém okolí je mnoho možností k výletům v každém ročním období. V okolních lesích se nabízí houbaření, sbírání borůvek a možnost jízdy na horských kolech.
Šípkové keře rostou všude možně, na okrajích lesů, slunných strání a mezí, podél cest a také se uchytí nad potokem.
Na počátku 20. století žilo ve více než 60 domech přes 300 stálých osob. Obec byla čistě německá. Několik málo obyvatel se živilo zemědělstvím, které v horských podmínkách moc nevynášelo. Ostatní pracovali v sobotínských železárnách v Sobotíně. Po odsunu bylo v obci jen 38 obytných domů s 54 osobami a v roce 1991 jen 3 osoby v jediném, trvale obytném domě.
Vlevo se nachází Chata Kamzík s možností ubytování až pro 50 osob a s chutnou kuchyní.

Za potokem se nachází cvičná louka s lanovým vlekem pro děti.
V roce 1783 byla postavena kaple zasvěcena sv. Janu Nepomuckému na popud místního rychtáře Antonína Langera. Dřevo poskytl velehradský klášter a nařídil robotu poddaných na stavbě. Před kaplí se nachází kamenný kříž z 19. století.
Jednolodní kaple je opatřena vysokou střechou, pokrytou šindelem. Po válce byl kostel opuštěn a pozvolna chátral. Zakoupila jej Česká pojišťovna a.s. a renovace probíhala ve spolupráci s Vlastivědným muzeem v Šumperku. Stavba byla z větší částí dokončena v roce 1991 a 4. 10. 1997 byla renovace kostela dokončena. Poté byl navrácen církevním účelům. V květnu 1998 byl slavnostně vysvěcen zvon, který zakoupili bývalí němečtí farníci v ceně 3350 marek.
Zima vytvořila na celém území v okolí Skřítku pohádkovou scénu pod lesnatými horami.
Horský hotel Myslivna se 135 lůžky a rozloze více než 21000 m2 s tenisovými kurty, minigolfem, venkovním grilem a saunou s bazénem, je v současné době na prodej za cenu 24 900 000 Kč, společností M&M reality holding a.s. Ostrava.

Vracím se zpět. Zastavím se na kávu v Horské chatě Ztracenka na konci této cesty. Vpravo zmíněná kaple je soukromým majetkem současného majitele, který prodává hotel Myslivna.
Na malém hřišti u Chaty Kamzík si děti s rodiči hrají hokej.
Přicházím k Horské chatě Ztracenka v blízkosti hlavní silnice od Šumperka do Ostravy.
Před vstupem do restaurace vítá turisty "Děd Praděd", socha od Romany Krestýnové, která několik soch vystavuje také na "Andělských loukách" v Rejcharticích.

Vstupuji do restaurace a jsem překvapena jak se změnila. Nové stoly, nová podlaha a nové stěny ladící s novým interiérem, včetně pokojů. Ze zvědavosti jsem požádala o informace, že Horská chata Ztracenka má v současné době nového majitele. Pochutnávám si na výborné kávičce a v prospektu pročítám, že se zde pořádají svatební hostiny, oslavy všeho druhu, různá školení aj. Dále k dispozici pro hosty je vířivka, sauna a v létě venkovní bazén. Majitel rovněž nabízí domácí výrobky z rodinného řeznictví.

Klepáčov, byť malá vesnička či víska, je jeden z krásných koutů v blízkosti hřebene Hrubého Jeseníku. Co by dup je v blízkosti sedlo Skřítek, kde se nachází Národní přírodní rezervace rozsáhlého vrcholového Rašeliniště, výstupy na hřebeny hor v každém ročním období, zříceniny Rabštejna, Rešovské vodopády aj. V podhůří pod Klepáčovem je několik klenotů Jesenicka, zejména Zámecký Resort Sobotín, Termální lázně Velké Losiny a Ruční papírna Velké Losiny s muzeem ze 16. století.

Zdroj: Vlastivěda Jesenicka a prospekt Chaty Ztracenky, web obce Sobotín..
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Mirkaw | 27. února 2018 v 14:43

Touto vesničkou jsem ještě nikdy neprocházela, vždy jsme ji míjeli po hlavní silnici, ale vím, že tam někde v údolíčku je schovaná a o to mám větší radost, že jsem ji mohla poznat aspoň prostřednictvím vašich stránek. :-) Obdivuji, že jste se vydala i v takovém množství sněhu. :-) Snad někdy v létě si ji také projdeme. :-) Přeji hezké dny. :-)

2 Zdenka | 1. března 2018 v 19:50

[1]: Už jsem Klepáčov dlouho nenavštívila, tak jsem se tam chtěla podívat, jestli se něco změnilo. Překvapilo mě, že hotel Myslivna se prodává. Často jsem tam jezdila. Určitě se do Klepáčova zastavte. Také je pěkné posezení  v renovované restauraci na Ztracence. Mějte se pěkně a díky za komentář. :-)

3 Jára | Web | 7. března 2018 v 15:54

Moc krásné povídání a moc pěkné fotografie. U nás sníh nebyl od poloviny prosince. Ten nám do Vánoc roztál a od té doby je taková zvláštní zima beze sněhu. Poslední týden mrzlo dost, ale na sucho. Všude bylo plno prachu a špíny. A nakonec, když by se mělo konečně probudit jaro, tak nám napadl sníh. Ale prší do toho a tak asi brzy zase zmizí. Zima mi tak letos připadá strašlivě dlouhá a nekonečná. Přeji Vám krásné a pohodové dny a těším se na další nádherné fotografie a povídání. :-)  :-)  :-)

4 Zdenka | 12. března 2018 v 23:31

[3]:Pod Jesenickými horami byla zima skoupá, jako ve vašem kraji. Zima kraluje jen na horách, ale v posledních dnech prší a sníh pomalu zmizne..:-) Zima letos nebyla nic moc a tak se také těším na jaro. :-) Přeji pěkné dny :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama