close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Zaniklá osada Labe (něm. Elbe)

30. června 2018 v 23:01 | Zdenka |  MOJE TOULKY 2018
V posledních dnech jsem se loudala v zahraničí a nedokončila jsem článek z poloviny května o zaniklé osadě s názvem Labe. Tento koutek pod horami Jeseníků, v blízkosti Jindřichova, mě již delší dobu lákal k poznání. Osada Labe (něm. Elbe neboli Hohe Elbe) byla založena v roce 1563. Název se několikrát měnil, např. Nový Losín, Nová Losina, Elba, až do roku 1950, kdy byla osada zákonem pojmenována Labe. V roce 1976 byla připojena k obci Jindřichov spolu s dalšími osadami v katastru Pustých Žibřidovic (Potůčník, Habartice s osadou Pleče, Pekařov, Nové Losiny). Podívejme se na malý koutek této opuštěné osady v horách, kde zůstalo po dávných obyvatelích několik málo zbytků chalup, které jsou dnes jen rekreačními chalupami.


V obci Jindřichov, s bývalou papírnou z roku 1862 (v současnosti nefunguje), odbočuji do kopce s úzkou asfaltkou podél lesa.

Po jednom kilometru se přede mnou otevírají louky, obklopené kopci a horami, s bývalou osadou Labe (Elbe). Uvádí se, že osadu založili osadníci z Vrchlabí (něm. Hohenelbe).
Dobové foto z roku 1932 pod Sklenským vrchem.
Parkuji auto v tomto místě a vydám se malou procházkou do okolí.
Rekreační chalupa vypadá jako nová. Určitě mají majitelé krásné výhledy do okolí s příjemným relaxem v okolní přírodě. Silnička pod chalupou se mírně svažuje do tzv. dolní osady.
Naproti je velké hospodářské stavení, jehož okolí je pečlivě posekané.
Od chalupy pochoduji kamenitou cestou na vrcholek kopce.
Stále do kopce.
Rozkvetlé louky pod vrcholem Sklenského vrchu (866 m).
Některá jarní květena již odkvetla.
Pohled k obzoru ke Králickému Sněžníku. V době rozkvetlých pampelišek, by louky zářily zlatavým kobercem. Byl by to docela jiný pohled.
Nad osadou, na tzv. Elbském kopci, se nachází kaplička z 19. století, postavena tehdejšími místními a posvěcena 2.6.1873. V pozadí vykukuje část Černé stráně (1237 m).
Kamenitá cesta je místy podemletá po deštích.
V pozadí pod Sklenským vrchem (mírně vlevo) jsou v kopcích viditelné další chalupy, které byly součástí dolní části osady.
Kaplička s výklenkem a sedlovou stříškou byla opravena v červnu 2017, dříve byla cihelná. Cestou kolem kapličky lze dojít k oblíbeným Třem kamenům s mrazovými sruby (925 m) s nádhernými výhledy na hřebeny Hrubého Jeseníku, ke Králickému Sněžníku a Rychlebským horám. Je to pěkná procházka.
Foto z jiného místa do rozsáhlé krajiny s širokým okolím Hanušovické vrchoviny a Králického Sněžníku.
Vracím se zpět. Místy chvíli poprchá a kapky s korálky deště se usazují na loukách.

Zpět k hospodářskému stavení a rekreační chatě.

Od chaty sjíždím do údolí dolní části, kde vznikl začátek osady Elbe.
Sklenské doliny, kde zurčí Sklený potok, se zbytkem několika málo chalup.
Snímek trochu zblízka. Zdá se mi, že tato chalupa je opuštěná. Před první světovou válkou zde bylo 52 domů s přibližně 300 obyvateli, kteří převážně pracovali v papírně. V osadě byla pošta, vodárna a mlýn.
Majitel chalupy s názvem Chalupa Elba, ji nabízí k pronajmutí nejméně na týden. Okolí je obklopeno lesy, které poskytuje možnost houbaření, včetně procházek do hor a okolí.
V tomto místě asfaltová cesta končí, zaparkuji a debatuji s majitelem této rekreační chaty, spíše vilky, kterou denně obývá již 15 roků.

Dodatek:

Po 2. světové válce v roce 1945 bylo postupně obyvatelstvo osady vysídleno. Z téměř 52 chalup zbylo jen 8 domů.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Tomáš | Web | 4. července 2018 v 11:18

Dobrý den. Moc pěkný výlet :-) Mimochodem to Hohe Elbe prý bylo odvozeno podle toho, že původní němečtí obyvatelé přišli z dnešního Vrchlabí v Krkonoších. Hohe - vysoký, Elbe - Labe = Vrchlabí.
Kdybyste šla po cestičce kolem božích muk ještě kousek výš, našla byste nádherné odpočívadlo s křížem, další chalupy a hlavně naprosto úchvatný výhled Na králický Sněžník. Přes kopec maličko trčí i věže Svatého Kopečka u Králíků, ale to už chce spíš dalekohled. Pokud mohu doporučit, někdy se tam stavte. Stojí to za to ;-)
Přeji krásný den a další pohodové výletování. Tomáš

2 Jára | Web | 12. července 2018 v 17:26

Krásný kus téměř zapomenuté krajiny. Je to jako u nás. Plno vesnic zmizelo a to doslova, hlavně po válce a vysídlení původních obyvatel. Mohla bych o tom napsat celý dlouhý článek, co jsem pochytila z vyprávění rodičů a čím jsem starší, tím více si realitu uvědomuji. Pořídila jste moc krásné fotografie, které potěšily moje oči i duši a těším se na další. Mějte Zdeničko moc hezké léto a dobré světlo pro pořízení dalších nádherných fotografií :-)

3 Mirkaw | 19. července 2018 v 14:05

Také jsme tuto oblast navštívili a od kapličky pokračovali na Tři kameny. Je to opravdu krásné místo ve všech ročních obdobích, které jste pěkně popsala a vyfotila. Hedeč jsme sice neviděli, protože byla v dálce hustá mlha, ale rozhledy byly pěkné, takže se tam budeme muset vypravit znovu. Přeji hezké dny a chuť se toulat. :-)  :-)

4 Zdenka | 30. července 2018 v 16:31

Dobrý den všem..:-) Ozývám se po dlouhé době z důvodů pracovních jednání v zahraničí..:-)

5 Zdenka | 30. července 2018 v 16:34

1. Měla jsem v úmyslu jít dále k dalším domům, ale začalo mírně poprchávat, tak jsem to vzdala. Určitě se tam znovu vrátím. Díky za další informace. Pěkné letní dny. :-)

6 Zdenka | 30. července 2018 v 16:38

2. Děkuji za milý komentář paní Jarko. Zapomenutých míst na Jesenicku je více. Jinak moje léto je ve znamení služebních cest. Přeji krásné letní dny, byť někdy až únavné.:-)

7 Zdenka | 30. července 2018 v 16:56

[3]: Směrem ke kapličce se odkrývá nádherné okolí a vzdálené hory. Tak jako Vy, se do těchto koutů znovu vypravím. Děkuji za pěkný komentář a přeji krásné léto, až moc horké ..:-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama