close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

LÉTO 2015

Flašinetáři v Pekařově 15.8.2015+video

1. září 2015 v 0:58 | Zdenka
V sobotu 15. 8. 2015 spěchám z folklorního festivalu v Šumperku do Pekařova na pouť, kde se koná VI. Mezinárodní setkání flašinetářů. Kromě toho je zde od brzkého rána připraven bohatý program, např. v 7,30 hod. ranní Mše svatá a v 8,15 hod. požehnání poutníkům v kostele ve Velkých Losinách. Poté poutníci odchází z kostela do Pekařova a pochodují stále do dlouhého kopce po zelené značce (to je nejblíže). To musí být v dnešním horku docela makačka. Koukám do mapy, nejblíže z Losin je to přes kopec Chlumek (514 m), podél Chlumu (616 m), až do obce pod vrcholem Studence (726 m). Malá víska s horským charakterem a drsným podnebím leží v náhorní kotlině, obklopena horami ve výšce od 530 m až 710 m. Německý název Beckengrund (becken "kotlina", grund ve významu "dno"). Pekařovská hornatina je výběžkem oblasti Šeráku směrem k jihu pod masivní horou Černé stráně (1237 m). Pověst uvádí, že do obce jezdívali pekaři ze Šumperka pro dřevo do svých pekáren. Odtud prý dostala název Pekařov.

"Folklor a guláš"-Šumperk 12.-17.8.2015

21. srpna 2015 v 22:25 | Zdenka
Dne 12.8.2015 v Šumperku začíná tradiční 25. Mezinárodní folklorní festival. Úvod festivalu obohatí oblastní dožínky a soutěž o nejchutnější kotlíkový guláš. Těším se na zítřejší zahájení zajímavého programu festivalu, kterého se zúčastňuji každý rok a docela si to užívám. Musím se na to vyspat. Nesnesitelné horko v nočních hodinách mě otravuje a narušuje moje usínání. Ne a ne zabrat. Co je moc to je moc, kdy už ta horka poleví! Lezu z postele a vařím si uklidňující meduňkový čaj. Sedám na balkón, srkám čaj a koukám na hvězdnou oblohu. V okolních domech ani jedno okno nesvítí, všichni blaženě prožívají své sny a ráno budou čilí jako rybičky. Jen já v noci trčím venku, sním o blaženém spánku a "poslouchám ticho" kolem. Náhle zvony z věže radnice odbíjí čtvrtou hodinu ranní. Pokouším se znovu zabrat, počítám si a ztěžka nakonec usínám. Ráno si připadám jako mátoha po flámu a to mám v plánu zajít do centra města a prožívat dny festivalu! V horku a nevyspalá. Obloha je v dusném oparu, skoro bez barvy, je mdlá, od rána je nepříjemné horko, bude určitě skoro čtyřicítka.

Útěk před horkem-Šerák 18.7.2015

29. července 2015 v 0:43 | Zdenka
V noci na sobotu 18. 7. 2015 se převaluji horkem na všechny strany, otvírám okna dokořán. Už několik dní jsou tropická vedra. Raději vstávám a jdu vyvíjet nějakou činnost. Sedám k PC, čtu všelijaké blbé zprávy, pouštím si oblíbené melodie stažené z youtube a třídím emailovou poštu. Svítá, na obloze ani mráčku, zase bude horko jako v pekle. Napadá mě, že uteču před horkem do hor! To je ono! A do vyšších poloh, na Šerák! Tam bude svěže, bude povívat chladný vítr, který utlumí hřejivé paprsky slunce. Budu se kochat výhledy do krajiny, zajdu si do chaty Jiřího, kde si dám nějaký mls a příjemně osvěžena se vrátím plná energie a elánu domů. Ani mne nenapadlo podívat se na předpověď počasí na horách. Zvu kamaráda a přesvědčuji ho, že na horách bude ráj, žádné horko, zajdeme na pivo Šerák a podnikneme malou procházku v okolí. Oblékám dlouhé rifle, dobré boty, mikinu, bundu s kapucí cpu do baťohu, náhradní fusekle, pláštěnku, člověk nikdy neví. Přidávám půllitrovou lahvičku vody, foťák s kamerou a žejdlíček slivovice pro zahřátí. Kolem 9 hodiny odjíždíme směrem k Ramzové.

Bludovská stráň od třetihor 30.6.2015

26. července 2015 v 20:49 | Zdenka
Dnešní článek, týkající se Bludovské stráně v Bludově má zpoždění, jelikož jsem si po návštěvě této neuvěřitelně zajímavé lokality "odskočila" k moři do Itálie. Úžasný
...........................
Dne 30. června 2015 za polojasného a teplého počasí se vydávám za kopečky do Bludova, abych se prošla naučnou stezkou Bludovské stráně (rozloha 50 ha, délka stezky 3 km), zaregistrovanou 20.6.1995 jako významný krajinný prvek. Náhodou jsem narazila na prospekty a přečetla si kolem této lokality několik zajímavých i odborných článků, jejichž obsah vzbudil moji zvědavost. Odborníci uvádí, že Bludovská stráň vznikla ve třetihorách, kdy geologickými pohyby došlo k vyzdvižení zemské kůry do dnešní výšky. Ve čtvrtohorách, kdy nastalo střídání ledových a meziledových období, získala stráň dnešní reliéfní podobu za přispění dalších přírodních vlivů, jako je eroze, deště, mráz, sníh, povodně v údolí řeky Desné s odplavováním štěrků a písků. Ze všech možných článků a obrázků jsem zjistila, že pro mne je nejzajímavější hlavně skladba vegetace, která se během mnoha tisíciletí ustálila do dnešní podoby.......Sedám do auta a po 5 km přijíždím do Bludova. Těším se na poznávání nového, opomíjeného koutku přírody, který jsem měla u nosu a o kterém jsem neměla ani ponětí. Předtím na chvilku navštívím okolí zámku a projdu zámeckým parkem......

Slavnosti v Šumperku 6.6.2015-video

28. června 2015 v 0:37 | Zdenka
Je nádherné ráno 6.6.2015. Modř oblohy bez mraků slibuje krásný, prosluněný den. Mám v plánu jít do centra města a přilehlého Sadu 1.máje, kde se budou konat slavnosti města. Oslavy mají vazbu na historickou událost v červnu roku 1490. Tehdy Jiří Tunkl (panství Tunklů bylo nejbohatší na severozápadní Moravě) pozval do šumperského zámku nejvýznamnější zástupce Moravského markrabství a Slezska, kteří rozhodli o osudu zemí Koruny české po česko-uherských válkách. Byla potvrzena kandidatura Vladislava II. Jagellonského za českého krále, který zemi sjednotil. Na paměť tohoto významného historického aktu se dnes konají již 16. Slavnosti města Šumperka jsou spojeny i s dobou švédských válek, s Mezinárodním dnem dětí a otevřením letní sezóny. U kávy studuji bohatý program na třech scénách v Sadech 1. máje. Zajímá mě program na hlavní scéně a pohádková scéna u Vily Doris pro děti. Třetí scénou jsou rytířská a žoldnéřská ležení, fotokoutek a dětský historický kolotoč. Zpestřením je jízda na koních a výcvik psů. Do větší tašky ukládám kameru, foťák a přemýšlím, jak zvládnu najednou fotit a natáčet. Nějak to dopadne.
 
 

Reklama