MOJE TOULKY 2016

Vánoční pozdrav z Jesenických hor 2016

23. prosince 2016 v 21:40 | Zdenka
Po předvánočním mumraji konečně chvilku lenoším, popíjím horkou medovinu a myšlenkami jsem na horách. Vnímám studený vítr, jak si pohrává s padajícími vločkami a lepí se mi na tváři. Brodím se ve sněhu, skáču do vysokých závějí a ocitám se v dobách raného dětství. Z mého rozjímání mě náhle vyruší telefon! Jsem opět v realitě, poslouchám, kolik druhů cukroví protějšek zhotovil, kolik peněz utratil a jak to bude se silvestrem. Zdvořile sděluji, že musím ještě naplnit cukroví, a že se ozvu po svátkách.....Jdu na to.... dodělat linecká kolečka s rybízovou marmeládou.
Už se moc těším, až bude po svátcích a budu brouzdat v přírodě. Doufám, že napadne...

Z fotek, které se nevešly do článků na blogu, posílám videoklip - Vánoční pozdrav z Jesenických hor 2016.

KRÁSNÉ VÁNOCE!Podzim je u konce dechu-Olšanské hory 8.11.2016

16. listopadu 2016 v 22:33 | krasnejesenicko
Vypadá to, že dnes naposledy se budu toulat podzimní přírodou. Podzim rychle mění zlatavé a oranžové barvy, a zahaluje se do jakéhosi rezavého koloritu. Na horách už napadl sníh, v podhůří je podzim u konce dechu. Vydám se někam do míst, kde ještě není sníh. Zvolím Olšanské hory, zvané také Na Horách. Nachází se nad obcemi Bušín a Olšany, ležící v pěkném údolí řeky Moravy a Bušínského potoka. Název Olšany pochází z označení "lidé z místa porostlého olšemi". Bude to moje první poznávání tohoto místa.

Podzimní barvy šumperských parků 30.10.2016

13. listopadu 2016 v 18:20 | Zdenka
Ze služebních důvodů zveřejňuji opožděně článek z konce října :-)
Dnes 30. 10. 2016 je den jako malovaný. Atmosféra slunečného dne mě vyhání k procházce za barvami podzimu. Město, s přízvizkem "město zeleně", má v centru na dosah pět krásných parků. Vše je prozářeno modří oblohy, ve větru se prolínají zlatavé a oranžové barvy podzimu, listí ze stromů se tiše snáší k zemi. Potkávám lidičky, posedávají v parcích na lavičkách a vystavují své tváře k hřejivým paprskům sluníčka. Jakoby se v myšlenkách oddávali minulým zážitkům léta. Vnímám radost lidí a hrátky babiček s vnoučátky. Poletující kolem stromů, vykřikují a baví se rozhazováním listí.

Divné zážitky cestou k Pasáku - Branná 22.10.2016

31. října 2016 v 22:57 | Zdenka
Po věčných deštivých dnech se v sobotu 22.10.2016 obloha trochu rozjasnila mdlým sluncem a rozmazanými mraky. Důležité je, že neprší a vypadá to, že pršet nebude. Domlouvám se s kamarádkami a plánujeme, že vyrazíme k přírodní památce Pasák nad obcí Branná s naučnou stezkou. Před polednem odjíždíme, obdivujeme kolem dokola barvy podzimu a shodujeme se, že podzim je nejkrásnějším obdobím v roce. I když mám ráda i jaro a zimu. Po necelé hodince parkujeme na náměstíčku v Branné. Poblíž zámku odbočujeme doleva na cestu po zelené značce. Libujeme si, že ke skalám Pasáku je to jen kolem 2 km. Dále máme v plánu, že projdeme celý okruh Naučné stezky Pasák, v délce kolem 12 km. Bude to určitě nádherná procházka!

Poprvé k Městským skalám-Šumperk 14.10.2016

18. října 2016 v 21:24 | Zdenka
Poryvy větru pod tmavě šedou oblohou, stálý déšť, na horách předčasný sníh, žádné babí léto, mě doslova uvěznily v pelíšku domova. V pátek 14. 10. je počasí jakž tak, neprší, tak se vydán někam za kopečky. Nikdy jsem nenavštívila oblíbené místo Šumperáků, Městské skály v Hanušovické vrchovině, necelé 4 km severně od města. Kladu si otázku, proč jsem tam nikdy nešla. Dnes mám v úmyslu tento kout poznat a tak napravit svůj deficit.

Relaxace pod Chlumkem-Velké Losiny 1.9.2016

30. září 2016 v 20:40 | Zdenka
Mezi zahradou, zavařováním, mícháním marmelád, kdy jsem si připadala jako čarodějnice, bloumáním po lese za houbami, dvěma týdny lenošením u moře a nepříjemnou virózou, dopisuji nový článek dost opožděně. Od všeho toho mumraje utíkám 1.9. do přírody za relaxací. Je teplý letní den prozářený sluncem, modrá obloha a jasné obrysy krajiny jsou předzvěstí příjemné procházky. Volím krátký výlet k vyhlídce pod vrchem Chlumek nad Velkými Losinami.

Ohlédnutí za "Roztančenou ulicí" - Šumperk 20.8.2016 video

23. září 2016 v 23:01 | Zdenka
V podhůří Jeseníků se město Šumperk stává každoročně v měsíci srpnu jevištěm amatérských folklorních souborů z různých koutů světa, z naší země i blízkých sousedů. Letos se konal XXVI. Mezinárodní folklorní festival v termínu od 17.8. - 22.8.2016. Velmi oblíbená je pro návštěvníky "Roztančená ulice", s rozmanitými lidovými písněmi, skupinovými tanci s pestrými kroji, až oči přechází. Po návratu od Jaderského moře, jsem dokončila krátký videoklip z "Roztančené ulice" na Hlavní třídě v centru města. Pod videoklipem přikládám pár fotek.

Klikněte na obrázek:

Večerní procházkou "Malou Vídní"- Šumperk 30.8.2016

7. září 2016 v 14:17 | Zdenka
Po západu slunce dne 30.8.2016 se vydávám za historií Šumperka, s cílem poznávat nejzajímavější budovy ve městě z 19. století. Moc o nich nevím a těším se na odhalení jejich tajemství. V době 19. století dochází díky podnikatelům v textilním průmyslu, továren, jejich paláců a vil, k rozvoji města zásluhou vídeňských architektů. Tak vzniklo přízvisko "Malá Vídeň" od Jana Havelky v roce 1883, loštického rodáka. Své dojmy o městě popisuje v knížce Cesty po Moravě. Je teplý podvečer, žmoulám v ruce malý prospekt z informačního střediska s názvem "Po stopách Malé Vídně", s 24 zastaveními. Všimnu si i jiných zajímavých objektů. Mám obavy, že všechno asi dnes neobejdu. Názvy budov "Malé Vídně" budou psány velkým písmem a v uvozovkách.

K Jelení studánce bez výhledů 13.8.2016

22. srpna 2016 v 0:31 | Zdenka
Mezi houbařením, zahradničením a zavařováním, v sobotu 13. 8. 2016 se poprvé vydávám do nejvyšších míst Hrubého Jeseníku, s krásnými výhledy na panoramata hor s Pradědem. Dnes je sice zataženo, ale podle předpovědi má pršet jen dopoledne a vyjasnit se má až odpoledne kolem 14. hodiny, i na horách. Nikam nespěchám a krátce po obědě odjíždím k sedlu Skřítek. Od Rudoltic pod Klepáčovem mě provází hustá mlha až k sedlu, hory jsou totálně v zajetí mlhy. Doufám, že na horách se podle předpovědi vyjasní.

Muzeum tkalcovství - Rejvíz 31.7.2016

6. srpna 2016 v 21:51 | Zdenka
V neděli 31.7.2016 se vydávám do nejsevernějšího místa Hrubého Jeseníku, osady Rejvíz, kterou jsem v minulosti navštívila mnohokrát. Před pár dny jsem náhodou byla pozvána k návštěvě Muzea tkalcovství, o kterém jsem neměla ani ponětí. S kamarádem sedám do auta a cestou útržkovitě vyprávím o místu, které je proslulé mnoha pověstmi, legendami a Rejvízským rašeliništěm s Mechovými jezírky. Kamarád mlčí a ani nevím, jestli mě vnímá. Projíždíme Hanušovicemi, míjíme Brannou, městem Jeseník a odbočuji na silnici druhé třídy, pojmenována Rejvízská. Silnice v zatáčkách stoupá podél rozsáhlých lesů stále do kopce k obci Rejvíz.

Letní den v Loučné n.Desnou 23.7.2016 video

31. července 2016 v 20:19 | Zdenka
Je sobota 23.7.2016 a přemýšlím, kam se vydat. Na zahrádku, do lesa na houby, bloumat ve městě nebo se vydat do okolí. V Loučné nad Desnou je dnes Letní den s jarmarkem, loutkovým divadlem, jízdou na koních, výcvikem psů, později pak s koncertem skupiny Holátka aj. Zahrádka počká, houby zatím nic moc, do města chodím každý den. Je rozhodnuto. V Rybářské baště si objednám pečeného pstruha, budu popíjet malinovku a jen tak lelkovat. Ani nebudu fotit, jen natočím pár amaterských klipů, to mi nedá mnoho práce. Ani se nemínim zdržovat v Loučné celý den, pobudu jen asi dvě hodinky. Musím zalít zahrádku! Do kabely ukládám jen malou kameru Panasonic. Poslední dobou mě nějak zlobí, na obraze se objevují nějaké tečky, budu ji muset reklamovat.
O obci Loučná nad Desnou, včetně její historie a zámku, jsem se zmínila v článku: Na ryby do Loučné 3.5.2015+video

V lese ukrytý kostel s kapličkou 4.7.2016

27. července 2016 v 23:18 | Zdenka
Po relaxační procházce na Senovou, s návštěvou rozhledny Háj v neděli 3.7., jsem se vydala druhý den znovu na Senovou, s cílem navštívit kostelík Božího těla a kapličku nad Hrabenovem. Je to již hodně dávno, kdy jsem na toto místo zavítala. Pondělní počasí kopírovalo neděli s modrou oblohou a kupolemi sněhobílých mraků, vznášejících se nad Šumperkem a jeho okolím. Článek je hodně opožděn, jelikož jsem po návštěvě rozhledny a kostelíka, odjela na dovolenou do Itálie.

Letní obraz lesa na Senové-Šumperk 3.7.2016

7. července 2016 v 0:22 | Zdenka
Neděle 3. 7. je jako malovaná, modrá obloha s plovoucími mraky a příjemné letní počasí, láká k relaxační procházce. Dnes jsem vycházku pojala jinak než obvykle, zaměřím se hlavně na lov obrázků lesa, s minimálním komentářem. Mým dnešním cílem je krátká procházka na Senovou, oblíbeného místa snad všech Šumperáků a obyvatel okolních obcí. Je to možná více než pět let, kdy jsem toto výletní místo navštívila. Každý den mám vrchol Senové s rozhlednou na očích, tak spíše navštěvuji dosud neznámá místa v podhůří Jeseníků a na horách. Docela se těším na klid lesa, šveholení ptáčků, svěží zeleň lesa, letní květenu podél cesty, osvěžující větřík a načerpání energie stromů.

Ke skalám "Moravského Blaníku" - Bradlo

5. července 2016 v 21:01 | Zdenka
Po návštěvě hradu Rabštejnu se po několika dnech vydávám k Bradlu u Libiny, zvaný "Moravský Blaník". Památný název se vztahuje k národním manifestacím české menšiny v letech 1897 - 1938. Tento kout láká turisty pro nádherné vyhlídky z nejvyšší skály Úsovské vrchoviny (rozloha 173 km2), která je součástí Hanušovické vrchoviny (793 km2). Je to krásný koutek přírody, v současnosti s naučnou stezkou z Libiny k Bradlu až do Nové Hradečné, dále pokračuje směrem k Úsovu. Stezka má dvanáct zastavení s popisem krajiny, historie, pověstí o čertech, zlatém pokladu, pro děti s doplněním hracích panelů, dřevěných zvířátek atd. Je zde rovněž cvičná skála pro horolezce. Modrá obloha s kopulemi bílých oblaků slibuje krásný letní den. Podle předpovědi by měly být místy bouřky, snad se tak nestane, nevzala jsem si ani deštník.

Ke zřícenině hradu Rabštejn 18.6.2016-video

24. června 2016 v 23:19 | Zdenka
V sobotu dne 18. 6. 2016 se poprvé vydám ke zřícenině hradu Rabštejnu, (něm. Rabenstein, Havraní kámen) v Hraběšické hornatině (součást Hanušovické vrchoviny). Území kolem hradu je Přírodní rezervací v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Rabštejn je nejvýše postaveným hradem na Moravě, mezi dvěma mohutnými skalními bloky ve výšce více než 800 m. Skály byly spojeny hradbou kolem nádvoří, kde byly vybudovány obytné budovy. Tato horní část gotického hradu byla pravděpodobně vybudována koncem 13. století Hrabišem ze Švábenic, k ochraně úsovského panství.

Arboretum Makču Pikču-Paseka 28.5.2016

5. června 2016 v 20:09 | Zdenka
Po návštěvě hradu Sovinec v pátek 27.5., se dnes v sobotu 28.5., vydám do Arboreta Makču Pikču Paseka. Láká mě podívaná na originální dílo u Šternberka, kde natáčela ČT1, a které jsem míjela včera ze silnice k hradu Sovinec, vzdáleného odtud 3 km. Zajímavostí je, že celý prostor byl vytvořen na skládce slévárenských písků a různých stavebních sutí. Cílem majitele je návrat k přírodě s unikátní skladbou květeny a různých druhů rostlin, které rostou na suchých svazích, zídkách a ve stinných místech. Arboretum obohacují různé druhy teplomilných živočichů, samotářských včel, zajímavých kolonií motýlů, cvrčků polních, různých brouků a dalších..

Největší hrad Bruntálska-Sovinec 27.5.2016

31. května 2016 v 22:56 | Zdenka
V pátek 27. 5. 2016 jsem se konečně vykotila z hnusné, úporné chřipky, která mě s dávivým kašlem připravila o několik nocí libého spánku. Dnes mě krásný slunečný den konečně vyhání z domu. Po chvilce uvažování se rozhodnu pro malý, nenáročný a pohodlný výlet k hradu Sovinec (něm.Eulenburg), jež se nachází v Sovinecké vrchovině (500 - 600 m) Nízkého Jeseníku poblíž Rýmařova. Naposledy jsem zde byla asi před pěti lety. Zítra bude na hradu akce, kdy davy lidí sledují různé atrakce v historickém stylu, tak se tomu mumraji raději vyhnu. A navíc mě chvílemi přepadá křaplavý kašel. Pomalu projíždím několika obcemi, sleduji přírodu jak poskočila a po několika kilometrech přijíždím do malé obce Sovinec. Je součástí obce Jiříkov a dalších pěti částí Rýmařovska (Křížov, Těchanov, Kněžpole a Valšův dvůr) s celkovým počtem cca 300 obyvatel).

K mrazovému srubu-Tři kameny 30.4.2016

16. května 2016 v 23:04 | Zdenka
Po návratu z toulek na Slovensku, s omluvou dopisuji článek ze dne 30.4.2016...
....................................................................................................................
Tentokrát se vypravím se svými kamarádkami na Tři kameny nad Přemyslovským sedlem. Je pěkné počasí, na modré obloze se sem tam shlukují bílé mraky, bude to pohodová procházka. Tři kameny (925 m) jsou tři mohutné mrazové sruby s výškou až 30 m a nádhernou vyhlídkou na Černou stráň, ke Králickému Sněžníku a částečně k hřebenům Hrubého Jeseníku. Dnes je den Pálení čarodějnic a možná nějaké "čarodějnice uvidíme na koštěti, jak se slétají na sabat k Petrovým kamenům".

Cestou do neznáma-obec Prameny 23.4.2016

5. května 2016 v 0:57 | Zdenka
V článku Hanušovickou vrchovinou 16. 4. 2016, jsem se jen letmo zmínila k zaniklé obci Prameny, o které jsem neměla ani ponětí. Po přečtení několika článků na internetu a ve Vlastivědě šumperského okresu, mě vyhání zvědavost za poznáním tajemství tohoto místa, v kopcích vrchoviny pod nejvyšším Červeným vrchem v tomto okolí. Studuji mapu a zjišťuji, že se tam mohu dostat na kole, které není momentálně funkční nebo autobusem do Kopřivné a odtud po modré značce pěšky, až do míst bývalé osady. Venku nic moc, obloha je potažena mdlými barvami, je to mix šedi s nevýraznou modří a pohlcenými slunečními paprsky. Mám raději toulky v přírodě s modrými nebesy, bílými obláčky nebo bílými kopulemi mraků. Dívám se z okna a uspokojuje mě alespoň celkem dobrá viditelnost.

Jarní procházkou v okolí Bludova 20.4.2016

30. dubna 2016 v 23:03 | Zdenka
Pod modrou oblohou s bílými obláčky se příroda barví do jemných barev příchozího jara. Pampelišky na stráních se pomalu klubou silou svých kořenů k paprskům hřejivého sluníčka. K večeru se uzavírají, aby se příští den opět otevřely a dobarvily jarní přírodu. Ze stromů se v libých tónech ozývají ptačí koncerty pro potěšení našeho vnímání. Pod keři a stromy se tetelí v mírném větříku drobná kvítka sasanek, fialek, pryskyřníku a mnoha dalších poslů jara. Ztepilé lípy, buky, duby, olše a modříny se pomalu sytí blahodárnou mízou, aby se pod nebesy otevřely v celé své kráse. Kvetoucí třešně a jabloně, člověkem pěstěné stromy, se prolínají s dary, které vytváří příroda sama. Travnaté louky v kopcích a stráních, přijímají bázlivý cvrkot drobného hmyzu, třepot létajících motýlků a včelkám dovolí usednout na její kvítka. Projděme se spolu okouzlující přírodou v probouzejícím jaru.

Hanušovickou vrchovinou 16.4.2016

27. dubna 2016 v 20:23 | Zdenka
Je sobota 16. 4. 2016, venku je chladné ráno s modravou oblohou, hřebeny hor jsou zahaleny v oparu. Nabídnu kamarádovi projížďku přírodou Hanušovické vrchoviny, v podhůří směrem k Žárové, Pustým Žibřidovicím, Novým Losinám a přes Přemyslov do Loučné nad Desnou. Cestou mu slibuji zastavení na kávu nebo jeho oblíbené pivo v nějaké hospůdce, s poklábosením o všem možném. Soukám do kabely starý foťák, aby se kamarád nenudil a nebrblal, že stále zastavuji a fotím kdejaké blbosti, jak říká. Kolem desáté odjíždíme směrem do Velkých Losin. U zámku odbočujeme doleva a Žárovskou ulicí se pozvolna posunujeme do mírného kopečka kolem rozcestí k hotelu Diana a termálních lázní. (tři fotografie pro doplnění článku s upozorněním jsou ze dne 27.3.2016)

V mokrém sněhu ke Švýcárně 3.4.2016

23. dubna 2016 v 0:05 | Zdenka
Tento článek je dost opožděný, jelikož jsem měla velké problémy s počítačem po upgradu z Win7 na Win10. Nešel nastavit monitor, všechny obrázky, fota, videa a texty byly roztáhlé a rozmazané. Počítač se musel znovu přeinstalovat zpět na Win7. Přitom počítač není tak starý, instalace byla provedena ve spěchu a nedokončena. Nyní se opět mohu věnovat tomuto článku, který je z 3. dubna 2016, kdy jsem si poručila, že naposledy zajedu do hor na běžky. V nižších polohách už skoro žádný sníh nebyl, tak zbývala jediná možnost, vydat se do okolí Pradědu. Navíc bylo kolem 10°C a byla jsem si vědoma, že to na běžky není. Přesto jsem je sbalila a jela na záchytné parkoviště Hvězda, kde jsem zaparkovala. U busu k Pradědu bylo hodně turistů bez běžek. Docela na mne divně hleděli, ale co, nikdo z nich mě nezná. Nasoukala jsem se do busu až na poslední sedadlo, abych byla z jejich dohledu.

"Lenivým" jarem do Karlové Studánky 2.4.2016

7. dubna 2016 v 11:36 | Zdenka
Slunečná sobota 2. 4. 2016 láká k toulkám v přírodě. Z okna sleduji zasněžené hřebeny hor a říkám si, že dnes naposledy se vydám běžeckou stopou, buďto v okolí Červenohorského sedla nebo v okolí Pradědu. Nakonec si dnes dám pohov a projedu se v podhůří, budu v přírodě jen tak lelkovat. Už dlouho jsem nezavítala do Karlové Studánky. Je rozhodnuto.

Velikonoční pozdrav z Jesenicka-březen 2016 video

26. března 2016 v 1:40 | Zdenka
Velikonoce, svátky jara a čtyřiceti dnů půstu, mají mnoho tradičních symbolů. Patří k nim např. pečení beránka, symbol Ježíše, barvení vajíček, symbol nesmrtelnosti, svěcení kočiček...atd. Po velikonocích, za padesát dnů, bude svátek Seslání Ducha svatého.... Na Velký pátek jsem se vypravila do zasněžených hřebenů jesenických hor. Od Červenohorského sedla, směrem k Pradědu a Keprníku, jsou upravené běžecké stopy s čerstvě napadaným sněhem. Paráda! Bylo - 2°C, skoro bezvětří a většina lidí proháněla svoje lyže na svazích v okolí sedla. Běžkaři se převážně vydávali bežeckou stopou směrem ke Švýcárně. V odpoledních hodinách začalo mírně sněžit a v podhůří pršelo. Pečení, barvení vajíček a vaření jsem naplánovala na Bílou sobotu, co kdyby někdo přišel na mrskačku. O velikonoční neděli a pondělí budu lenivět u televize....i když možná, přemůžu lenost a přeci jen se někam vydám...

Veselé velikonoce a jarní pohody VŠEM! Usmívající se


Video, nahráno na youtube dne 25.3.2016:

V zajetí mlhy k Vřes. studánce 12.3.2016

16. března 2016 v 7:45 | Zdenka
Sobota dne 12. 3. 2016 vypadá z okna jarně, venku je polojasno, pojedu si zaběžkovat. Studuji předpověď počasí na horách a možnosti pro běžkaře. Běžecké trasy jsou upraveny od ČHS směrem ke Švýcárně nebo směrem k Vřesové Studánce a k Šeráku. Podle online kamer zjišťuji, že na hřebenech hor je hustá mlha. Ale co, letos to bude asi poslední možnost. Za týden je jarní rovnodennost, začátek astronomického jara a kdoví, jak to na horách bude za týden vypadat. Váhám, jestli vzít foťák, když je vše zahaleno v mlze a nebudou žádné výhledy. Nakonec si beru malý a starý foťák, co kdyby se projasnilo. Cestou se rozhoduji, že budu brázdit běžeckou stopu směrem k Vřesové studánce, kde se pohybuje méně lidí, než směrem ke Švýcárně.

Šumperkem v dešti 3.3.2016

8. března 2016 v 23:23 | Zdenka
Už několik dnů je venku nevlídno, stále prší a prší. Příroda je nasycena vodou, cesty jsou plné kaluží a bláta. Půjdu na procházku do města. Koukám z okna a čekám, až se to venku vylepší. Náhle přestává pršet. Nechám doma nudu i deštník a odcházím.

Přírodním parkem Březná do Štítů 20.2.2016

1. března 2016 v 12:30 | Zdenka
Počasí dnes nic moc, místy mrholí, místy svitne sluníčko. Je kolem 5°C, do hor dnes nepojedu. Chvíli přemýšlím, kam se vydám a nakonec pojedu Zborovskou vrchovinou do Štítů. Zastavím se ve Zborově, kde je celkem dlouhý vlek, tak zjistím, jak to vypadá v podhůří se sněhem. Mám ráda tuto oblast, pro její divokou přírodu s pralesovitým lesem, zvaným Lesina a mrazovými sruby, jež dosahují výšky až deset metrů. Projedu Přírodním parkem Březná, vyhlášený v roce 1997, kde zjara na vlhkých loukách podél potůčků kvetou koberce bledulí. Bledule jarní je trvalka a je v této oblasti chráněná. Dá se říci, že je výstižným symbolem Přírodního parku Březná.

Do muzea v Ostružné a Petříkov 6.2.2016

15. února 2016 v 20:28 | Zdenka
Sobotní ráno 6. 2. 2016 je jaksi pochmourné. Šedivá mlha se líně válí krajem a zcela zahaluje hřebeny hor. Je kolem 5°C a poprchá. Podhůří hor je bez sněhu, jen u lesa jsou zbytky mokrého sněhu. Vypadá to, že dnes na běžky nepojedu. Během nudného koukání z okna mě napadlo, že vyrazím do Ostružné, kde je muzeum hudebních nástrojů. Zvu na výlet kamaráda, s radostí a bez brblání se přidává. Jedeme zatáčkami do kopců dlouhé vesnice Bratrušov. Ve vyšších polohách nad obcí v noci napadlo. Na okolních svazích kopců jsou lesy a stromy obaleny těžkým sněhem. Projíždíme kolem vesničky Lužná, v jejíž blízkosti se nachází zřícenina Nového Hradu, o kterém jsem psala v článku Záhadný Nový hrad na jaře v minulém roce. Všude kolem je hustá, mléčná mlha. Zákrutami sjíždíme k obci Kopřivná. Přes mlhu není vidět ani kopec s kostelem, který je jinak viditelný široko daleko.

"Modrobílá nálada" na ČHS 22.1.2016

31. ledna 2016 v 23:16 | Zdenka
Od pátečního rána 22.1.2016 je modrá obloha jako vymetená, žádné mraky, žádný vítr. Hledím z okna na ostré obrysy zasněžených hřebenů. Po minulých zamračených a deštivých dnech, dnes konečně provětrám své běžky. Bude nádherná viditelnost a přemítám, kam se mám vydat, jestli na sedlo Skřítek nebo na Praděd. Nakonec se rozhodnu a jedu na Červenohorské sedlo (1013 m), které leží mezi Pradědskou a Keprnickou hornatinou Hrubého Jeseníku. V zimním období je ideálním výchozím bodem mnoha běžeckých tras. V létě a na podzim je rájem cyklistů a turistů. Tak nevím, mám šlapat směrem k Pradědu nebo Šeráku? Dnes to nebudu přehánět. Je ideální počasí k pořizování záběrů zimního koloritu hor. Vydám se směrem k Vřesové studánce, nad ČHS se zastavím u cedule naučné stezky, kde chvíli pobudu....a to bude pro dnešek stačit. Je mrazivo kolem -8°C, bezvětří, paráda! Už se těším, jak se z běžecké stopy budu kochat krásnými vyhlídkami.

II. Mrazivou nedělí do Vel.Losin-3.1.2016

24. ledna 2016 v 22:34 | Zdenka
Dnešní, poněkud opožděný článek, navazuje na první část s názvem, I. Mrazivou nedělí do Maršíkova 3.1.2016. Z Maršíkova, po zhlédnutí dřevěného kostela sv. Michaela z roku 1609, se s kamarádkou přesunujeme do Velkých Losin (asi 3 km od Maršíkova), kde jsou podle mého názoru nejvýznamnější památky šumperského okresu. Díky dávné historii, lázeňství, významných památek a krásy okolní přírody, je toto atraktivní místo vyhledáváno mnoha turisty, nejen z nejbližšího okolí, ale i z celé republiky a zahraničí.
Cestou z Maršíkova mi kamarádka rozsáhle vypráví prožívání vánoc, jak spálila plech s perníčky, jak jedla a jedla, ztloustla, a co s tím bude dělat. Najednou se přistihnu, že její povídání nevnímám, zní mi kamsi do ztracena. Jen kuse odpovídám..ahaa..no neříkej..fakt?..to není možné..jo,jo...,a přitom koukám k horám směrem ke Koutům nad Desnou a do okolní krajiny, "zaprášenou " bílým sněhem. Přemítám o tom, kdy asi přijde opravdová zima a hory se pohádkově zahalí do sněhové peřiny. Už se nemohu dočkat, až budu na horách brázdit běžecké stopy. Po chvíli mi kamarádka říká, ".. ty mne neposloucháš, že jo?.."

I. Mrazivou nedělí do Maršíkova 3.1.2016

6. ledna 2016 v 22:29 | Zdenka
SOBOTÍN - MARŠÍKOV

Po dlouhém lenošení v době blátivých svátků vánoc a silvestrovského veselí, je načase vrátit se do normálních kolejí. Nedělní ráno 3. 1. 2016 je jako znovuzrození nových dnů. Modrá obloha prozářená paprsky slunce láká do přírody, i když venku je kolem -8°C . Uvažuji o tom, že se dnes vydám do nedalekého zajímavého kouta malé, ale historicky zajímavé obce Maršíkov. Na projížďku pozvu kamarádku, abychom společně sdílely zážitky z dnešního dopoledne. Auto je obalené námrazou a popraškem sněhu, chvíli mi trvá, než zprovozním přední a zadní sklo. Mezitím mi pěkně namrzly ruce.
 
 

Reklama