MOJE TOULKY 2017

Ponurý podzim v podhůří Jeseníků

30. listopadu 2017 v 23:02 | Zdenka
V posledních dnech stále prší, těžké mraky se válí v podhůří i na horách, jen spoře mezi mraky vykoukne sem tam na chvilku sluníčko. Je pondělí 27.11. a utíkám do přírody před únavnou a ospalou nudou. Venku pofukuje studený vítr a lehce prší. Cílem dnešního, ponurého listopadového dne, je pořízení snímků z okolí obce Žárové, Pekařova a Pustých Žibřidovic.

Barvy podzimu na hřebenech hor 15.10.2017

25. října 2017 v 20:37 | Zdenka
Vítr se prohání na hřebenech hor, pohrává si s korunami stromů a zvolná snáší k zemi zlatooranžové listí. Podle mého názoru je zářivý kolorit podzimu, který maluje sama příroda, nejkrásnějším obdobím roku. Zanedlouho se uloží k dlouhému zimnímu spánku, aby nabrala nové síly a energii do nového probouzení jara.

"Lichtenštejnským pralesem" k vrcholu Keprníku

22. října 2017 v 20:35 | Zdenka
Slunečný den je to pravé na toulky po horách. Tentokrát navštívím území Šerák - Keprník na hřebenu Hrubého Jeseníku. Cestou mě bude provázet zajímavý horský prales v Keprnické hornatině, zvaný také "Lichtenštejnský prales". Je nejstarší Národní přírodní rezervací, vyhlášené v roce 1903, v době majitele panství Jana II. z Lichtenštejna. V roce 1991 byla rozšířena na 800 ha. Rezervace se pyšní bohatostí vzácných rostlin, živočichů, dřevin, rašelinišť, travnatých luk, zakrslých smrků, bublajících pramenů říček padajících do údolí, vrcholových skalisek a mrazových srubů. Nejvyšší partie pokrývají alpinské hole, zvané také bezlesí včetně Keprníku, s celkovou plochou v Jeseníkách 11 km². Hora Keprník byla pojmenována podle bylinky koprníček, která roste na horských nivách.

Luxus pod horami Jeseníků v Sobotíně.

20. září 2017 v 22:40 | Zdenka
Pod hřebeny Hrubého Jeseníku, v údolí Klepáčovského potoka a Merty, leží obec Sobotín (něm. Zőptau), která byla nejstarší hornickou osadou na Šumpersku. Již od 14. století se v okolí dolovala železná ruda a Sobotín se stal významným střediskem železářského průmyslu monarchie. Před několika dny se vydávám za historií Sobotínského zámku ze 40. let 19. století, v době významných podnikatelů bratří Kleinů z Wiesenberga (dnešní Loučná nad Desnou). Cestou se zastavím u nádrže Krásné (z 90 let 20. století), odtud silničkou obklopenou lesy do Hraběšic a zakotvím u Motorestu Permoník, v blízkosti zámku v Sobotíně.

"Roztančená ulice" v Šumperku 19.8.2017-video

29. srpna 2017 v 0:07 | Zdenka
V sobotu 19.8.2017 je zataženo a mírně poprchá. Váhám, zda jít do města na představení v rámci folklorního festivalu s názvem "Roztančená ulice" nebo se věnovat jiné aktivitě. Nakonec si nenechám tuto zajímavou akci ujít, také z důvodu toho, že každý rok vystupují jiné soubory. Letos se představí skupinky z Kypru, Alžírska, Srbska, Turecka, Portugalska, Číny, Francie, Slovenska a Česka. Přestalo pršet, popadnu kameru a jdu do centra. Město Šumperk pořádá již XXVII. Mezinárodní folklorní festival s bohatým programem ve dnech 16. - 21.8. na několika místech města, včetně každoroční soutěže zvané "Roztančené kotlíky" o nejchutnější kotlíkový guláš.

"Pradědova galerie u Halouzků"-Jiříkov

31. července 2017 v 23:23 | Zdenka
Po častých deštích se konečně v neděli 23.7.2017 počasí umoudřilo. Vydávám se do malé obce Jiříkov (ze 13. století, něm. Girsig) pod Jiříkovským vrchem (669 m) Nízkého Jeseníku v Bruntálském okrese. Po několika letech se chci podívat, jak poskočila galerie s názvem "Pradědova zahrádka u Halouzků", dílo řezbáře Jiřího Halouzka. Galerie se nachází 3 km od hradu Sovinec, 12 km od Rýmařova.

Na borůvkové knedlíky na Paprsek 24.6.2017

29. června 2017 v 22:58 | Zdenka
Krásný slunečný den v sobotu 24.6.2017 láká do přírody, nejlépe do hor. S kamarádkou se domlouváme na výlet do Petříkova a odtud zalesněným terénem na Paprsek (1022 m n.m.) Navštívíme horskou chatu se stejnojmenným názvem Paprsek, přesněji Horský hotel Paprsek. Posedíme na terase hotelu, pochutnáme si na tradičních borůvkových knedlících, oceněné s názvem "Jeseníky, originální produkt". S veselou náladou vyjíždíme kolem poledne do Petříkova.

Divoké Rešovské vodopády, květen 2017+video

31. května 2017 v 22:20 | Zdenka
Na Hrubý Jeseník navazuje východně rozsáhlé území Nízkého Jeseníku (něm. Nieder Gesenke) mezi Hornomoravským úvalem na jihu a Slezskou nížinou na severu. Na východě pak oblast hraničí s Moravskou bránou a Ostravskou pánví. Nízky Jeseník je nejrozsáhlejším pohořím v ČR. Má mnoho kouzelných zákoutí, jako jsou např. Rešovské vodopády s úžasnou scenérií skal, balvanů a kaskád, v roklině divokého potoka Huntavy (pramení nedaleko Horního Města u Rýmařova v okresu Bruntál). K vodopádům je možné jít z obce Rešov, Tvrdkova, Horního Města nebo od Valšovského dolu.

K rozhledně Bukovka 1.5.2017- Rapotín

21. května 2017 v 21:07 | Zdenka
Nad údolím řeky Desné pod vrcholem Bukového kopce (641 m n.m.) u Rapotína, byla zdejší obcí postavena rozhledna Bukovka. Slavnostně byla otevřena dne 26. 11. 2016. Stala se přitažlivým místem mnoha turistů z okolí, pro krásné výhledy k hlavnímu hřebenu Hrubého Jeseníku a do širokého údolí s půvabnou, zvlněnou krajinou. Dnes je svátek 1. máje, v městě je plno lidí, tak raději utíkám do přírody. K rozhledně je možné jít ze tří směrů, po modré značce z Rejchartic, po modré od zámku ve Velkých Losinách nebo od informačního centra v Rapotíně po žluté značce s Naučnou stezkou Bukovka. Dnes půjdu od zámku ve Velkých Losinách. Příležitostně si projdu postupně všechny trasy.

Zámek Kolštejn-hotel Chateau Goldenstein v Branné

18. května 2017 v 23:32 | Zdenka
V sobotu 29. 4. 2017 hledím z okna na zasněžený hřeben Jeseníků, je kolem 9°C, polojasno a fouká studený vítr. Po chvilce uvažování sedám do auta a jedu se podívat, jak to vypadá s jarem směrem k Ramzové. Cestou se na chvilku zastavím na kávu v restauraci Kolštejn v Branné. Od Jindřichova je krajina lehce pocukrována čerstvým sněhem, a čím dále směrem k horám sněhu přibývá. V Branné jsem zjistila, že zámek Kolštejn je otevřen veřejnosti.

Deštivý duben skoupý na slunce a video 27.4.2017

30. dubna 2017 v 23:57 | Zdenka
Podle pranostiky se říká, "duben za kamna vlezem" nebo "..když vítr v dubnu do stodoly fučí, po žních díru nenajde". Po deštivých a sněhových přeháňkách s mrazivými severními větry se konečně trochu oteplilo. Noční mrazy v minulých dnech poškodily některé druhy ovocných stromů a keřů. Příroda se ale nevzdává. V lesích a na okrajích luk jsou v plném rozpuku břízy, vrby, borovice, jírovec a jiné. Na loukách vyrážejí oddenky podbělu, prvosenek, sedmikrásek a další květeny. Tisíce pampelišek začíná vytvářet zlatavé koberce v každém koutku přírody. Vydám se na krátkou procházku k Senové, kam chodím v tomto období každý rok. Připadám si zde jako v kouzelné relaxační zahradě. Sedávám na kopci pod lesem, poslouchám melodie jara, ve větru šum lesa a ze všech stran ptačí šveholení.

Klenoty pod horami-Velké Losiny 16.4.2017

20. dubna 2017 v 8:00 | Zdenka
Velikonoce nejsou jen obdobím úklidu, pečení mazanců a beránků, pletení pomlázek, několikadenního půstu, malování vajec, ale i oslav zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Velikonoce jsou svátky přicházejícího jara, kdy se příroda probouzí z dlouhé zimy, obléká se do svěží zeleně, pučících květů na loukách a stromech. K velikonočním svátkům patří také návštěvy kostelů, zámků, hradů nebo toulání se v přírodě. Dnes je neděle, Boží hod velikonoční, mám uklizeno, upečeno, namalovaná vajíčka, tak si zajedu někam do přírody.

Do Loštic na tvarůžky a muzeum 25.3.2017

31. března 2017 v 23:55 | Zdenka
Sobota dne 25.3.2017 mě tentokrát do hor neláká. Obloha vypadá nudně, sice neprší ani nesněží, dnešní den je akorát tak na návštěvu nějakého muzea nebo gruntování doma před velikonocemi. Nakonec odjíždím do městečka Loštice, které se může pyšnit zajímavostmi, kde jen tak jinde nejsou. Dnes navštívím Muzeum Olomouckých tvarůžků a v přilehlém obchodě nakoupím tvarůžkové speciality. Jejich výroba na území Hané je doložena již na přelomu 15. a 16. století. Příště navštívím muzeum Adolfa Kašpara, malíře a ilustrátora knihy Babička od Boženy Němcové a Synagogu s židovským hřbitovem. Nakonec zbývá projít naučnou stezku Lišky Bystroušky, jejíž příběh zvěčnil ve svých kresbách akademický malíř Stanislav Lolek (1873-1936). Putování po "liščích stopách" provází turisty bouzovskými lesy, stráněmi, loukami, s krásnými výhledy k pohádkovému hradu Bouzov.

Na horách kraluje zima 11.3.2017-video

22. března 2017 v 19:49 | Zdenka
Vypadá to, že na horách se bude držet sníh až do konce dubna. V sobotu v poledne 11.3.2017 se chystám na oblíbené Červenohorské sedlo a odtud k Vřesové studánce. V loňském roce jsem měla smůlu, cestou ke studánce byla pokaždé mlha, dnes to snad bude lepší. Podle informací napadal na horách čerstvý sníh, běžecké stopy jsou upraveny, vítr skoro nefouká a je kolem 0°C. Podmínky na malý výlet do hor jsou dnes výborné. Cestou k Vřesové studánce a zpět, natočím pár amatérských videoklipů. Stojan nemám, tak to podle toho bude vypadat.

Předjaří pod horami 25.2. a 8.3.2017

16. března 2017 v 0:15 | Zdenka

1. část předjaří 25.2.2017

Z jesenických hor se pomalu plíží do podhůří chladné předjaří, ze sněhu se klubou sněženky a bledule, první poslové jara. Na horách zatím panuje královna zimy, dostatek sněhu stále láká lyžaře na sjezdovky, v běžeckých stopách je docela velký provoz. V sobotu dne 25.2.2017 se vydávám na nenáročnou relaxační procházku v okolí Bludova, půjdu asi dva kilometry k Bludovečku, oblíbenému místu obyvatel z celého okolí. Pokračovat budu dále do Bludova, zastavím se v cukrárně na kávu a nakouknu krátce k zámku. Mám dobrý pocit, slunečný den je jako malovaný.

Loukami a lesy na běžkách-Dolní Studénky 12.2.2017

20. února 2017 v 21:33 | Zdenka
V neděli 12.2.2017 se náhle obloha zabarvila do modra, po dlouhé době zmizela inverze a bílá krajina v podhůří láká k procházce. Na loukách v Dolních Studénkách je několik běžeckých tras, které si vyšlapali místní, tak neváhám, opouštím domácí lenoru na gauči, a na chvíli se protáhnu na běžkách. Po 3 km od Šumperka parkuji v blízkosti zahrádkářské kolonie.

Trmácení se ke Ztraceným kamenům a Plechy-29.1.2017

2. února 2017 v 21:43 | Zdenka
V neděli 29.1.2017 je v podhůří inverze, na horách modro, a přes tradiční nedělní lenošení u televize, jedu do hor. V podhůří je sice také sníh, ale je vesměs stálá mlha. Alespoň krášlí stromy a keře jemným závojem jinovatky. Kolem 14. hodiny přijíždím na sedlo Skřítek, je tam lidí jako much, parkoviště plné, tak musím chvíli čekat. Sedlo Skřítek a hřebeny Jeseníků jsou zaplaveny sluncem a běžkaři se většinou vydávají pohodlnou běžeckou trasou směrem k Rabštejnu. Platím parkovné, nasazuji běžky a letím na druhou stranu k hřebenu Hrubého Jeseníku. Trasa výletu ke Ztraceným kamenům bude krátká asi 3 km a zpět to sjedu rychle. Nahoře se budu kochat výhledy na nejvyšší vrcholy Hrubého Jeseníku.

Západ na Červenohorském sedle 23.1.2017

27. ledna 2017 v 21:34 | Zdenka
V pondělí 23. 1. 2017 je v podhůří skoro zataženo, -5°C a mrazivý vítr. Obrysy hor se ztrácí v mlze. Lovím na internetu, jak to vypadá na Červenohorském sedle. Podle kamery je na sedle modro. Chvíli váhám, je už dost pozdě a brzy se slunce schová za obzory. Nakonec soukám do auta běžky a odjíždím. Proběhnu se jen kousek nad sedlem pod Velkým Klínovcem. Od Koutů nad Desnou jedu v několika zatáčkách silnicí první třídy na Červenohorské sedlo. Od loňského jara byla silnice uzavřena pro rozsáhlou rekonstrukci a otevřena byla v polovině listopadu 2016. Na jaře bude opět uzavřena a konečné práce by měly být ukončeny v květnu t.r. Červenohorské sedlo (1013 m) je součástí Hrubého Jeseníku a je předělem nejvyšších míst hřebenů mezi Pradědskou a Keprnickou hornatinou. V létě je sedlo východiskem významných turistických tras na okolní hřebeny, v zimě je jedním z nejnavštěvovanějších lyžařských středisek. Parkuji u hotelu a vystupuji z auta do mrazivého větru. Mám chuť jet zpět. Aut je zde málo a zrovna tak málo lidí na lyžařských svazích. Vítr se prohání na sedle a nepříjemně se dere pod bundu. Doufám, že mezi lesy foukat nebude.

Za šera a mlhy na běžky-Bludoveček 12.1.2017

24. ledna 2017 v 21:49 | Zdenka
Ve čtvrtek od rána 12. 1. 2017 sedí nad městem černé mraky, šedá mlha vytváří jakousi clonu a hodně chumelí. S focením asi nic nebude, důležité je, že sněhová nadílka konečně pokryla i podhůří. Odpoledne přestalo sněžit a je příznivý čas protáhnout se na běžkách. Doufám, že budou hroudy na polích zasněžené. Vydám se k vrchu Senová neboli Háj, oblíbené místo nad Šumperkem a Bludovem. Je to blízko a nemusím jezdit do hor. Budu tlapat k úpatí Háje a poté po vrstevnici směrem k osadě Bludoveček.

Bruslení na přehradě Krásné 30.12- 8.1.2017

15. ledna 2017 v 16:08 | Zdenka
Před silvestrem 30. 12. 2016, v pondělí 2. 1. a v neděli 8. 1. 2017 se vydávám k zamrzlé přehradě Krásné, necelých 3 km od Šumperka. Už je to hodně dávno, kdy se tam bruslilo! Nebyly k tomu příznivé podmínky a hlavně mráz. Vodní nádrž, také zvána přehradou, byla vybudována v 80. letech 20. století na Hraběšickém potoce. Je oblíbeným rekreačním místem Šumperáků i z okolí, v každém ročním období. Nádrž Krásné je pojmenována podle osady Šentál (něm. Schönthal), což znamená Krásné údolí. Velikost plochy je kolem 9 ha, s hrází dlouhou něco přes 200 m. Krásné je výchozím bodem ke Kamennému vrchu (952 m) nad Hraběšicemi a do hor Hrubého Jeseníku... Sledováním pohádek o vánočních svátcích, konzumováním lákavého cukroví a všeho možného, jsem pomalu kynula a přibrala dvě kila. Bylo by dobré si zabruslit, ale bohužel brusle nemám! Alespoň se podívám, jak to na přehradě vypadá.
 
 

Reklama