MOJE TOULKY 2018

Vítr prohání kupole mraků

31. října 2018 v 23:53 | Zdenka
Dne 24.10. na horách a v podhůří Jeseníků se proháněl silný a hučivý vítr s mohutnými, tmavými kupolemi mraků. S velkou rychlostí občas vykukovalo sluníčko a na chvilku kostrbatě osvítilo krajinu.

Poohlédnutí za letními loukami v Pekařově

30. září 2018 v 22:56 | Zdenka
Jednoho letního dne jsem se vydala do podhůří Jeseníků, s cílem brouzdat pekařskými loukámi, poslouchat melodie ptáčků a cvrčků, ležet v trávě, vnímat jemné poryvy větru a sledovat pohyb bělostných mraků......Pod horami se krčí malá osada Pekařov (něm. Beckengrund) s drsným podnebím, obklopena kopci a horami Studence 726 m, Pekařovského vrchu 784, Chlumu 616, Žárovce 793 a Bukového vrchu 771 m. Hornatina je výběžkem oblasti Šeráku směrem na jih k Černé stráni.

Zaniklá osada Labe (něm. Elbe)

30. června 2018 v 23:01 | Zdenka
V posledních dnech jsem se loudala v zahraničí a nedokončila jsem článek z poloviny května o zaniklé osadě s názvem Labe. Tento koutek pod horami Jeseníků, v blízkosti Jindřichova, mě již delší dobu lákal k poznání. Osada Labe (něm. Elbe neboli Hohe Elbe) byla založena v roce 1563. Název se několikrát měnil, např. Nový Losín, Nová Losina, Elba, až do roku 1950, kdy byla osada zákonem pojmenována Labe. V roce 1976 byla připojena k obci Jindřichov spolu s dalšími osadami v katastru Pustých Žibřidovic (Potůčník, Habartice s osadou Pleče, Pekařov, Nové Losiny). Podívejme se na malý koutek této opuštěné osady v horách, kde zůstalo po dávných obyvatelích několik málo zbytků chalup, které jsou dnes jen rekreačními chalupami.

Losinský zámek v zajetí rozkvetlých keřů

15. května 2018 v 20:20 | Zdenka
V údolí pod hřebeny Hrubého Jeseníku se nachází renesanční zámek pánů ze Žerotína z konce 16. století, později pánů z Lichtenštejna. Uvádí se, že je významným klenotem moravského stavebního umění. Rozsáhlý park v okolí zámku je další perlou, obzvláště zazáří v jarních dnech, kdy je zámecký park doslova v zajetí rozkvetlých keřů.

V předjaří do lesů Senové - Šumperk

23. dubna 2018 v 23:05 | Zdenka
Současné dny jsou plné sluníčka, jen sem tam přijde bouřka. Příroda se rychle obléká do jarních barev, všude kolem v korunách stromů zpívají ptáčci a s radostí vnímám, jak příroda pookřála. Obrázky, které jsem před necelými třemi týdny pořídila cestou na Senovou, jsou znázorněním probouzejícího předjaří. V minulosti jsem se Senové již věnovala, proto komentáře omezím.

Wellness hotel Diana, místo harmonie a zdraví

27. března 2018 v 22:49 | Zdenka
Před koncem února náhle začalo jemně sněžit a druhý den slunce zalilo svými paprsky nejen hřebeny hor, ale i podhůří. Po úporné chřipce mě slunečný den vyhnal do přírody. Tentokrát se vydám na moje oblíbené místo, obklopené lesy Lázeňského vrchu, k Wellness hotelu Diana ****. V houbařské sezóně zde často bloumám v širokém okolí a někdy s úlovkem hub se zastavím v restauraci na čaj.

Horská víska pod sedlem Skřítek-Klepáčov

26. února 2018 v 22:06 | Zdenka
Dnes 17.2. je mdlá šedivá obloha, vítr se usadil někde za horami a včera napadaný sníh pokryl krajinu načechraným sněhem. Vydám se do hor. V horském údolí pod sedlem Skřítek, obklopené zalesněnými svahy hor, se krčí jedna z nejmenších vesniček na horách. V roce 1848 byla připojena k soudnímu okresu Vízmeberk (dnes Loučná nad Desnou) a Šumperku. Byla založena v roce 1594 na velkolosinském panství s německým názvem Kleppel, odvozený od staroněmeckého "klep", to znamená horský výběžek. Český název Klepáčov vznikl od německého názvu až v roce 1872.

Ves ukrytá pod horami - Žďárský Potok

31. ledna 2018 v 22:36 | Zdenka
V dávných dobách, v malé vesničce Žďárský Potok (něm. Brandseifen), zastavovali u císařské cesty formanské vozy kupců se zapřaženými koňmi u bývalého zájezdního hostince. V době kolonizace v 17. století přicházeli do údolí hor drvoštěpi a uhlíři, aby získávali dřevěné uhlí pro hutě v okolí. První osídlenci se usazovali již od počátku 16. století v údolí Podolského potoka (Klausenbach). Úplně první se zde zabydlel uhlíř Steiner s rodinou. Podle sčítání jezuitů v roce 1667 žilo v údolí potoka 46 osob. Jsou také domněnky, že u Podolského potoka se těžilo zlato praním písku k získání zlatých zrnek. I přesto, že se v údolí potoka nachází tak zvaná "Zlatá díra", štola, není doloženo, že by se zde zlato těžilo. Jen v některých lokalitách se těžila železná ruda.

"Andělské louky" v Rejcharticích

21. ledna 2018 v 22:55 | Zdenka
Letošní zima je prapodivná. Každodenně je skoro zataženo, často prší a jen občas se z mraků snáší mokrý sníh. Počasí připomíná spíše pozdní, bezbarvý podzim. Dnes (21.1.) konečně napadl sníh, mezi kupolemi mraků září modrá obloha, sluníčko svítí na zasněženou krajinu a bělostný sníh pod horami. Vydám se do obce Rejchartice, už jsem zde dlouho nebyla. Nejdříve se poohlédnu kolem kostela, v jehož blízkosti se nachází "Andělské louky".
 
 

Reklama